Brexit - Skót miniszterelnök: ha nincs megállapodás, el kell halasztani a kilépést

Külföld, 2018.09.20

A skót miniszterelnök szerint el kell halasztani Nagy-Britannia jövő márciusban esedékes kilépését az Európai Unióból (Brexit), ha addig nem születik átfogó megállapodás a jövőbeni kapcsolatok feltételrendszeréről.

Nicola Sturgeon csütörtökön a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette azt is: pártja, a Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) nem állna útjába egy újabb népszavazásnak a brit EU-tagságról.

Sturgeon szerint egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a kilépés időpontjáig már csak egy "gyenge, érdemi részéletekben szegény" megállapodásra lesz idő a jövőbeni kapcsolatokról, és az összes nehéz kérdést, amelyekre a Brexit-folyamat eddigi két évében nem sikerült választ találni, "áttolják" a brit EU-tagság megszűnése után tervezett átmeneti időszakra.

A skót kormányfő szerint ha Nagy-Britannia így lép ki az Európai Unióból, az olyan lenne, mintha "valaki bekötött szemmel leugrana egy szikláról, anélkül, hogy fogalma lenne róla, hova esik".

Nicola Sturgeon szerint sokkal inkább a Lisszaboni Szerződés 50. cikke által előirányzott időkeret meghosszabbítása szolgálná az Egyesült Királyság egészének érdekeit.

Nagy-Britannia várhatóan 2019. március 29-én távozik az EU-ból. Theresa May konzervatív párti brit miniszterelnök ugyanis tavaly március 29-én jelentette be, hogy aktiválta a Lisszaboni Szerződés 50. cikkét, amelynek alapján - hacsak a kilépési szerződés korábbi dátumot nem állapít meg, de ezzel sem Londonban, sem Brüsszelben nem számolnak reális lehetőségként - a brit EU-tagság az aktiválás bejelentése után két évvel szűnik meg, akkor is, ha addig nem születik megállapodás a távozás feltételrendszeréről.

A skót miniszterelnök ugyanakkor arra a lehetőségre utalt a csütörtöki BBC-interjúban, hogy az 50. cikk alapján meghosszabbítható a kilépési feltételekről szóló tárgyalási folyamat, ha az EU-ban maradó 27 tagország egyhangú döntéssel ehhez hozzájárul.

Ennek lehetősége azonban hivatalosan eddig sem London, sem az EU részéről nem merült fel.

Nicola Sturgeon a BBC-műsorban kijelentette: egyelőre nem határozná meg, hogy milyen hosszú halasztásra lenne szükség, de fontosnak tartja, hogy "az emberek világosan láthassák" a Brexit feltételrendszerét, mielőtt Nagy-Britannia távozik az EU-ból.

Az EU-tagságról tartandó újabb népszavazás kiírásának egyre gyakrabban elhangzó követeléséről szólva a skót kormányfő kijelentette: az SNP-kormány nem állna egy ilyen kezdeményezés útjába.

Hozzátette ugyanakkor: ő akkor válna az újabb referendum "lelkes szószólójává", ha biztosítékokat látna arra, hogy Skócia nem kerül ismét olyan helyzetbe, mint a két éve tartott népszavazáson, amikor a skótok nagy többsége a bennmaradásra voksolt, országos átlagban viszont a kilépést támogatók kerültek többségbe.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson az összes résztvevő 51,9 százaléka a kilépésre, az országos eredményen belül a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.

Tavasszal országos kampánycsoport alakult People's Vote - a Nép szavazata - névvel ismert közéleti személyiségek, politikusok és üzleti vezetők részvételével az újabb népszavazás kiharcolására, Theresa May konzervatív párti brit miniszterelnök azonban több nyilatkozatában is határozottan kizárta ennek lehetőségét.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!