Erdő Péter: a katolikus oktatás küldetése a közösség iránt felelős ember nevelése

Külföld, 2017.02.10

A katolikus oktatás küldetése az ismeretek átadásán túl az önzetlen társadalmi felelősségvállalásra való nevelés - mondta Erdő Péter bíboros, prímás, aki a Katolikus Nevelés Kongregációja vatikáni plenáris ülése alkalmából nyilatkozott az MTI-nek pénteken.

Erdő Péter a kongregáció tagjaként vett részt a többnapos vatikáni találkozón, amelyen a katolikus oktatási intézmények utóbbi három évének tevékenységéről volt szó az elemi iskoláktól az egyetemekig. A bíboros-prímás szerint a katolikus oktatás helyzete a világban "rendkívül bátorító" összképet mutat. "A cél a társadalomban élő, a társadalomért felelősséget vállaló iskola és olyan nevelés és oktatás, amely nem csupán ismeretek átadását, még csak nem is csupán a személy nevelését célozza, hanem azt is, hogy a közösség számára hasznos életre készítse fel az embereket" - jelentette ki Erdő Péter.

Hangsúlyozta, tavaly történt meg először, hogy a katolikus iskolák tanulóinak a száma világméretben meghaladta a 60 milliót. Európában a katolikus oktatási intézmények száma több mint száztízzel csökkent, a diákok száma viszont az utóbbi három évben stagnál, Magyarországon pedig emelkedett. Az észak-amerikai térségben visszaesett a számuk, Afrikában viszont egymás után nyitják a katolikus iskolákat és egyetemeket.

A bíboros aktuális nevelési kérdésnek nevezte a katolikus oktatásban is az azonosság, identitás, szellemiség értékeit, amelyeket nemcsak megőrizni kell, "hanem úgy is kifejezni, hogy az a mai világban vonzó legyen, és valóban cselekvésre és társadalmi jelenlétre ösztönözzön".

Hozzátette, a katolikus oktatás nem feltétlenül jobb, mint a világi, mivel nem "versenyistállóként" működik. A különbség a küldetésben rejlik: a katolikus oktatás a konkrét szakmai ismeretek mellett a személy további fejlődéséhez szükséges alapokat és értékeket kívánja átadni. Szerves összképet adva a világról segít elhelyezni magunkat benne, hogy érezzük életünknek és a közösségnek az értelmét és a célját, vagyis az önzetlen társadalmi felelősségvállalásnak is a forrása - mondta Erdő Péter.

Megjegyezte, nagyon fontos, hogy ne csupán információk áradatát zúdítsuk a fiatalokra, hiszen a mai világ információval bőven ellát mindenkit, ámde szükségünk van a gondolkodás képességére és kritikai érzékre, hogy meg tudjuk különböztetni az igazat, a tévest, a biztost, a bizonytalant, a lényegest és a lényegtelent.

A Vatikánban 2018-ban rendezendő püspöki szinódus - a családnak szentelt korábbi találkozó után, amelynek témáit és záródokumentumát Erdő Péter főrelátori részvételével dolgozták ki - A fiatalok, a hit és a hivatástisztázás címet kapta. A következő szinódus tisztségviselőit még nem jelölték ki, de a főrelátor kinevezése mindig csak egy-egy szinódusi ülésszakra szól.

A szinódus előkészítésére a püspökök minden országban megkapják a találkozó témáit érintő kérdéseket, amelyek megválaszolásához "illő lesz és bölcs lesz bevonni a fiatalok szélesebb köreit, hogy az ő életérzésük, tapasztalatviláguk és problémáik alapján lehessen tovább gondolkodni" - mondta Erdő Péter.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!