Felfüggeszthetik az AfD társelnökének mentelmi jogát

Külföld, 2017.08.17

Felfüggeszthetik Frauke Petry, az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt társelnökének, szászországi parlamenti képviselőnek a mentelmi jogát, miután a tartományi (Landtag) mentelmi bizottság csütörtökön elfogadta az erre irányuló javaslatot. A politikust hamis esküvéssel vádolják, a nyomozás már több mint egy éve tart ellene.

Ha a parlamenti képviselőknek nem lesz ellenvetésük, akkor a felfüggesztés egy hét múlva életbe lép, így vádat emelhetnek a képviselő ellen szándékos vagy gondatlan hamis esküvés gyanúja miatt.

Petry maga is a mentelmi jog felfüggesztését kérte, hogy tisztázhassa magát a nyilvánosság előtt.

Uwe Wurlitzer, az AfD főtitkára, a mentelmi bizottság tagja üdvözölte a döntést, és azt mondta, biztos benne, hogy a vizsgálat Petry ártatlanságát állapítja majd meg.

Petry ellen azért indult nyomozás, mert egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tett a szászországi parlament választás tisztaságát vizsgáló bizottsága előtt 2015. novemberében. A bizottsághoz Armid Samtleben, az AfD korábbi képviselőjelöltje fordult, akit két hónappal a 2014-es Landtag-választások előtt húztak ki a párt listájáról. Állítása szerint azért vonták vissza a jelöltségét, mert nem volt hajlandó kölcsönt adni a pártnak.

Frauke Petry eskü alatt azt vallotta a bizottságnak, hogy csak egy évvel a választások után tudta meg, pontosan kik hiteleztek pénzt az AfD-nek, nem minden kölcsönről szóló szerződést ő írt alá, és nem tudta, meddig kellett a hiteleket folyósítaniuk a párttagoknak.

Carsten Hütter, a párt akkori pénztárosa azonban - szintén eskü alatt - megcáfolta Petry összes állítását. Vallomása szerint a politikus a hitelezés minden lépését követte, és az összes szerződést aláírta.

Ha a gyanú beigazolódik az AfD társelnöke ellen, akkor előfordulhat az is, hogy újbóli választásokat kell kiírni Szászországban.

A hitelezést egyébként más párttagok is megtagadták, ők mégis maradhattak a jelöltlistán.

A 2013-ban alapított AfD az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Uniótól (CDU) és bajor testvérpártjától a Keresztényszociális Uniótól (CSU) jobbra álló párt, amely a szövetségi parlamentbe (Bundestag) még nem jutott be, de a 16 német tartomány 13 parlamentjében már képviselteti magát. A szeptemberi Bundestag-választások előtti közvélemény-kutatások szerint országos támogatottsága jelenleg 8 százalékos, így minden esélye megvan arra, hogy bekerüljön a szövetségi parlamentbe is.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!