Felmérés: a románok kétharmada alkotmányozó kormánytöbbséget szeretne

Külföld, 2024.02.21

A román választók 66 százaléka támogatná, hogy az idei parlamenti választások nyomán alkotmányozó - vagyis kétharmados - kormánytöbbség alakuljon meg, amely biztosítani tudja az ország politikai stabilitását - derült ki az Avangarde szociológiai intézet friss felméréséből, amelyet szerdán ismertetett az Agerpres hírügynökség.

A hétfőn és kedden 950 felnőtt bevonásával, telefonos módszerrel végzett közvélemény-kutatás adatai szerint a megkérdezettek 23 százaléka ellenezné egy alkotmányozó kormánytöbbség létrehozását, a többiek nem válaszoltak.

Másfelől a válaszadók 53 százaléka támogatná, 35 százalékuk pedig ellenezné, hogy a júniusi európai parlamenti (EP-) választásokat összevonják az ősszel esedékes önkormányzati voksolással. A többiek elzárkóztak a válaszadástól.

Ha most rendeznének parlamenti választásokat, a politikai pártválasztók 31 százaléka Marcel Ciolacu miniszterelnök Szociáldemokrata Pártjára (PSD) adná voksát, 20 százalékuk pedig a kormánykoalíció kisebbik pártjára, a Nicolae Ciuca szenátusi elnök vezette Nemzeti Liberális Pártra (PNL) voksolna.

A felmérés szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a voksok 18 százalékára, a szintén ellenzékben lévő Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) 15 százalékos támogatottságra, az AUR-ből kilépett, parlamenti botránykeltéseiről elhíresült Diana Sosoaca SOS Romania párt a voksok 8, míg a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az országos szavazatok 5 százalékára számíthat.

Legutóbb a PSD, PNL, RMDSZ és a (nem magyar) kisebbségi frakció részvételével 2021 őszén alakult kétharmados kormánytöbbség Romániában, de az ukrajnai háború kitörését követőn levették a napirendről alkotmánymódosító terveiket, az RMDSZ-t pedig a tavaly nyári, előre eltervezett miniszterelnök-csere alkalmával a két román kormánypárt kiszorította a koalícióból.

A választások összevonását több mint fél éve tervező, de annak részleteiről megegyezni mindeddig képtelen PSD és PNL vezetői ennek a gyors felmérésnek az eredményére hivatkozva jelentették be szerdán, hogy megállapodásra jutottak a választási menetrend egyszerűsítéséről, tekintettel arra, hogy azt a választók többsége is igényli. Döntésüket várhatóan szerda este ismerteti a két pártelnök.

Romániában idén EP-, önkormányzati, parlamenti és elnökválasztást is rendeznek.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!