Iohannis a bukaresti parlament rendkívüli ülésszakának összehívását kezdeményezi

Külföld, 2020.01.16

Klaus Iohannis a bukaresti parlament rendkívüli ülésszakának összehívását kezdeményezi, hogy a kormány úgynevezett felelősségvállalást jelenthessen be a kétfordulós polgármester-választás bevezetése érdekében.

Ezt maga az államfő közölte csütörtökön az elnöki hivatalban akkreditált újságírókkal.

Iohannis elmondta: támogatja a kormány döntését, teljesen természetesnek és demokratikusnak nevezte a visszatérést a kétfordulós rendszerhez, és hozzátette: szerinte az sem jogsértő, hogy ezt alig négy hónappal a helyhatósági választások előtt akarja bevezetni a kormány.

"Nem korlátozzuk a polgárok jogait, éppen ellenkezőleg, visszatérünk a kétfordulós rendszerhez. Ellenőriztettem az elnöki hivatal szakértőivel: ez nem ütközik semmilyen jogszabályba. Az alkotmánybíróság más körülmények között hozta korábbi döntéseit" - érvelt Iohannis, amikor az újságírók arra emlékeztették, hogy az alkotmánybíróság egy korábbi határozatában meghiúsította a választási törvény kormányzati felelősségvállalással megkísért módosítását és a Velencei Bizottság is azt ajánlotta az európai államoknak, hogy tartózkodjanak a választási rendszer módosításától a választottak megbízatásának utolsó évében.

Az elnök jelezte: kezdeményezni fogja a februárig vakáción lévő parlament rendkívüli ülésszakának összehívását, amint a kormány megküldi a választási törvény módosításának tervezetét a parlamentnek.

A kormányzati felelősségvállalással beterjesztett törvények hatályba lépését csak a kormány megbuktatásával akadályozhatja meg a parlament. A kétfordulós polgármester-választás azonnali bevezetését kifogásoló ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) már bejelentette, hogy bizalmatlansági indítványt terjeszt be a kormány ellen.

A magyar érdekképviselet is megerősítette csütörtökön: megszavazza a kormánybuktató kezdeményezést. Az RMDSZ szerint 20 százalékkal csökkenhet a magyar polgármesterek száma, ha ismét kétfordulós lesz a választás és a román pártok összefoghatnak az első körben élre került magyar jelöltekkel szemben.

A jelenlegi erőviszonyok mellett néhány vokson múlhat, hogy a jobbközép kormány talpon marad-e egy bizalmi voksolás nyomán, olyan körülmények között, amikor Ludovic Orban miniszterelnök és Klaus Iohannis államfő már megegyezett abban, hogy megpróbálják kiprovokálni az év végén esedékes parlamenti választások előre hozását.

Újságírói felvetésre reagálva azonban Iohannis valószínűtlennek nevezte, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) megszavazza saját kormánya megbuktatását, ahogyan a PSD tette 2017 nyarán.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!