Koalíciós vita alakult ki a gyülekezési jognak a török kampány miatti megváltoztatásáról Ausztriában

Külföld, 2017.03.10

Koalíciós vita alakult ki a gyülekezési jog megváltoztatásáról Ausztriában, miután a néppárti belügyminiszter azt javasolta, hogy szigorítsák a gyülekezési törvényt, és tiltsák meg külföldi politikusok Ausztriában tartandó kampányrendezvényeit - számolt be a Kurier című osztrák lap pénteken.

Wolfgang Sobotka néppárti belügyminiszter tervei szerint a közbiztonság és a közrend veszélyeztetése esetén a külügyi tárcavezetővel egyetértésben - a kormány beleegyezésével - betilthatná nem uniós országból érkező politikusok ausztriai rendezvényeit, amennyiben nem belpolitikai választási kampányról van szó és a szereplés fenyegetést jelent az osztrák állam alapértékeire, a békés egymás mellett élésre és a menekültek integrációjára. Sobotka nem zárta ki, hogy beutazási tilalmat is elrendelhetnek.

Ugyan a nagyobbik koalíciós fél, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) is helyesli az Ausztriában tervezett külföldi kampányrendezvények betiltását, Christian Kern pártelnök azonban a belügyminiszter tervezetét nem tartja jónak.

Hans Peter Doskozil védelmi miniszter, szociáldemokrata politikus szerint "azonnali intézkedésre van szükség és nem egy nyáron bevezetendő törvényi szabályzásra". A gyülekezési jog tekintetében kiemelte: alkotmányosan elfogadható tervezet kell.

Az SPÖ biztonságpolitikai szóvivője, Otto Pendl szerint a belügyminiszter "a populista kijelentéseken" túl valóságos megoldásokat nem tud kínálni a problémákra.

Thomas Drozda szociáldemokrata kancelláriaminiszter úgy vélte, hogy megvalósíthatatlan a belügyminiszter elképzése. Indoklása alapján alkotmányellenesnek minősítette, hogy a belügyminiszter a gyülekezési törvény nagy részét megváltoztatná.

Reinhold Mitterlehner alkancellár, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke és a párt főtitkára, Werner Amon a szociáldemokraták "egyértelmű álláspontját" hiányolta.

Mitterlehner úgy vélte, hogy egy tartalmi javaslatot nem lenne szabad ilyen formán elutasítani és személyes támadásokra kihasználni. A pártelnök szerint a belügyminiszter "észszerű és gyakorlati" megoldást adott. "A kancellárnak egyértelművé kell tennie, hogy támogatják vagy elutasítják azt, hogy török politikusok az alkotmányozó népszavazás miatt Ausztriában kampányoljanak" - mondta.

Amon meglátása szerint míg a kancellár korábban elutasította a néppárti külügyminiszter azon javaslatát, hogy külföldi politikusok Ausztriában kampányoljanak, később Kern európai szabályzást szorgalmazott.

Sobotka a vádakra úgy reagált, hogy javaslata "gyors és praktikus megoldás", hiszen a lakosság ellenzi, hogy a külföldi konfliktusokat "behozzák Ausztriába".

Gaggenau német város önkormányzata a múlt héten megtiltotta két török miniszternek, hogy a helyi török közösségnél - amelynek sok tagja Törökországban is szavazati joggal bír - az elnöki rendszer bevezetése mellett kampányoljon, és a hollandiai Rotterdamban is megtiltották a tervezett török kampányrendezvényeket.

Törökországban április 16-án tartanak népszavazást az alkotmánymódosításról, amely kiszélesítené a mindenkori államfő jogkörét, aki így a végrehajtó hatalom feje lenne. Egyszersmind megszűnne a Török Köztársaság 1923-as megalakulásával létrejött miniszterelnöki tisztség.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!