Nem támogatja az orosz kormány a katonai magáncégeket engedélyező törvénytervezetet

Külföld, 2018.03.27

Alkotmányellenesnek ítélte, ezért nem támogatja a katonai magáncégek létrehozását engedélyező törvénytervezetet az orosz kormány - jelentette kedden az Interfax.

A hírügynökség által ismertetett kormányzati állásfoglalás rámutatott, hogy az orosz alaptörvény 13. cikke tiltja az olyan társadalmi szervezetek létrehozását és tevékenységét, amelyek célja fegyveres alakulatok létrehozása. A 71. cikk leszögezi továbbá, hogy a védelem, a biztonság és a külpolitika kérdései állami hatáskörbe tartoznak.

A törvénytervezet támogatását a védelmi, a pénzügyi, a külügyi és az igazságügyi tárca, a főügyészség, valamint több fegyveres testület és szakszolgálat egyaránt elutasította. A jogszabály elfogadását a szociáldemokrata irányultságú, parlamenti képviselettel rendelkező Igazságos Oroszország párt két vezetője, Szergej Mironov és Mihail Jelemljanov kezdeményezte, miután a médiában hírek jelenetek meg arról, hogy Szíriában orosz állampolgárok estek el, akik nem tartoztak a fegyveres erők kötelékébe.

A legtöbb feltételezett halálesetről egy Deir-ez-Zór tartományban, az amerikai koalíció által végrehajtott csapással kapcsolatban számoltak be a sajtóban. Marija Zaharova, a külügyi tárca szóvivője február 15-én azt közölte, hogy az első adatok szerint öt orosz állampolgár vesztette életét a február 7-i incidensben. A diplomáciai tárca február 20-i közleménye szerint a minisztérium segítséget nyújt a hazatérésben Oroszország és a Független Államok Közössége más tagállamai több tucatnyi sebesült állampolgárának.

Az orosz kormány által elutasított törvénytervezet értelmében egyébként a korlátolt felelősségű társaságként elképzelt, az orosz érdekek bel- és külföldi megvédelmezésében részt vevő magánhadseregek működésének engedélyezésére a védelmi tárca lett volna jogosult. Az elutasított dokumentum indoklása egyebek között rámutatott, hogy a világ több mint 110 országában több száz katonai magáncég több mint egymillió embert alkalmaz.

Az ilyen típusú szolgáltatások "több száz milliárd dolláros piacán" a kínálati oldalon az amerikaiak, a britek, a franciák és az izraeliek mellett gyorsan nő a kínai cégek jelenléte is. A katonai magáncégek fő felhasználói az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország transznacionális vállalatai és állami intézményei.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!