A darabot a szerző, Csikós Attila által átdolgozott formában tűzik műsorra elismert színművészekkel, Dolmány Attila rendezésében. A színházi háttérmunkások világát bemutató darab egyfajta beavatás, a ráismerés élményét adja a nézőknek, a színészeknek pedig remek karakterábrázolási lehetőséget jelent - olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.
Dolmány Attila szerint a mű színpadra állítása egyszerre adhat lehetséges válaszokat a színházról, a mai életünkről és önmagunkról feltett kérdésekre. "Csikós Attila darabja úgy adja paraboláját jelen világunk égető sorskérdéseinek, hogy közben elvezeti a nézőt egy sokszor irigyelt, csillogó világ sosem látható bugyraiba" - idézi a rendező szavait a közlemény.
A Díszítők című előadásban adott hat ember, öt színházi díszítő és egy öltöztető, akikre az előadás kezdetekor rázáródik a szobájuk ajtaja. A nézők már elfoglalták a helyüket, az ügyelő kezdésre hívja a színészeket. És ez a hat ember egy bezárt szobában küzd az életben maradásért, miközben a színpadon kezdődne az előadás.
"A Díszítők érzékletesen tárja elénk a színházi háttérmunkások életét, sorsát, létkérdéseket feszegető mindennapos vitáit, miközben mindannyiunk 'bezártságát', modern sorsunkban való röghöz kötöttségét is érzékelteti" - mondta Csikós Attila. Az író, publicista, dramaturg szerint a darab a 21. századi ember alapvető dilemmájára, a "mi szükség van rám?" kérdésére keresi a választ. "Hol realisztikus, hol groteszk párbeszédekben és jelenetekben keressük a választ arra a fontos kérdésre, hogy mit üzenhet ma a színház, mi ennek a művészeti ágnak a feladata mai világunkban. Milyen a világunk, amiben a színház még működik?" - tette hozzá Csikós Attila, akinek eddig nyolc könyve jelent meg, jelenleg pedig új regényén dolgozik.
A darabban fellép Fehér Tibor, Karácsonyi Zoltán, Tarján Péter, Szentirmai Zsolt, Gerner Csaba és Erdélyi Tímea.
A Zichy Szín-Műhely a Díszítők című darab műsorra tűzésével az idei évben már második bemutatójára készül, a 200 éve született Arany János emléke előtt Arany balladák másképp címmel összművészeti előadással tisztelegtek. Rendhagyó irodalomórájukon több mint ezer diákkal emlékeztek a költőre.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!