Szláv zenei kitekintés az Operaház június 2-i hangversenyén

Kultúra, 2024.05.27

A cseh, lengyel, szlovák és horvát opera- és zeneirodalom gyöngyszemei mellett Erkel Ferenc egyik elfeledett operáját is megidézi a Magyar Állami Operaház Zenekarának és Énekkarának Aranykor - Szlávok című hangversenye. A június 2-i koncert Dvorák 9., Az Újvilágból alcímet viselő szimfóniájával zárul.

Az esten közreműködik Kriszta Kinga és Kelemen Zoltán, az Opera együtteseit a prágai Nemzeti Színház zeneigazgatója, Andriy Yurkevych vezényli - olvasható a dalszínház MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.

Mint írják, az Opera 2023/24-es Szláv szezonját megkoronázó hangverseny első részében a közép-kelet-európai szláv nemzeti romantika emblematikus műveiből hallhatók részletek. Az est első felében az Erkel-opera részletei mellett Bedrich Smetana, Stanislaw Moniuszko, Ivan Zajc és Eugen Suchon művei is helyet kaptak.

Bedrich Smetana második operája, az 1866-ban komponált Az eladott menyasszony Csehországban a hazai operarepertoár legnépszerűbb darabja és az első, amely helyet kapott a nemzetközi operarepertoárban. A vígopera nyitánya sodró lendületű, játékos és vidám zenekari darab, amely sokat merít a cseh népzenei hagyományokból és szimfonikus koncerteken is gyakran hallható.

A lengyel nemzeti opera műfaját megteremtő Stanislaw Moniuszko húsz színpadi műve közül a legfontosabbnak az 1846-47 között komponált Halka bizonyult. A tragikus falusi szerelmi történet hősnője II. felvonásbeli áriájában még reménnyel telve énekel az őt elhagyó Janusz iránt érzett, olthatatlan szerelméről. A Kriszta Kinga előadásában hallható lírai áriát az opera lengyel népzenei hagyományokat idéző, ünnepélyes mazurkája ellenpontozza - olvasható a mű ismertetőjében.

Ezt követi Erkel Ferenc Brankovics György szerb despotáról írt, 1874-es operájának két részlete. A Kóló, vagyis körtánc címet viselő kórustétel után Brankovics lánya, Mara románca lesz hallható, ugyancsak Kriszta Kinga előadásában. Az elfeledett Erkel-opera új oldaláról mutatja meg a Hunyadi László és a Bánk bán szerzőjét, aki az elhangzó részletekben szerb népzenei motívumokat és wagneri stílusjegyeket is felmutat.

A délszláv tematikát folytatva hallható Ivan Zajc horvát szerző műve, az 1876-ban komponált Zrínyi Miklós című opera, amely Szigetvár hősének állít emléket horvát szemszögből. A zeneiségében Verdit idéző műből ezúttal a bán és felesége, Éva hazafias érzelmekkel átitatott duettjét hallgathatják meg az érdeklődők Kelemen Zoltán és Kriszta Kinga interpretálásában.

A műsor első felét Eugen Suchon, a 20. századi szlovák komolyzene kiemelkedő alakjának és a szlovák nemzeti opera megteremtőjének háromtételes zenekari műve, a Hegyi szvit zárja. Az 1957-ben bemutatott, csaknem negyedórás szimfonikus költemény ugyancsak a szerző hazájának népzenéjéből építkező grandiózus, ünnepélyes alkotás - áll az ismertetőben.

A szünet után Antonín Dvorák 9. szimfóniája szerepel az est programján. Az Opera idei repertoárján Ruszalka című színpadi művével is megtalálható cseh szerző már Európa-szerte elismert alkotónak számított, mikor az 1890-es évek elején meghívást kapott, hogy legyen a New York-i Amerikai Nemzeti Zenei Konzervatórium igazgatója. Ottléte során hatottak rá az amerikai őslakosok zenéi és az afrikai-amerikai közösségek spirituáléi, amelyek nyomán a kiutazását követő évben megírta négytételes szimfonikus művét, amelynek alcíme Az Újvilágból lett. Az 1893-ban a Carnegie Hallban bemutatott darab kiváltképp 4. tételének főtémája révén azóta is töretlen népszerűségnek örvend.

A Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát az esten Andriy Yurkevych vezényli. Az ukrán születésű, többszörösen díjazott karmester 2022 óta a Prágai Nemzeti Színház operatagozatának zeneigazgatója, aki opera- és koncertkarmesterként is jelentős pályát tudhat magáénak, és hazáján kívül az elmúlt két évtizedben többek közt Athén, Barcelona, Berlin, Brüsszel, Monte-Carlo, München, Róma, San Francisco és Santiago de Chile rangos operaházaiban is vezényelt - emelik ki a közleményben.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!