Kovács Emőke azt írta, hogy a pályázatokra szánt teljes keret 1 milliárd 25 millió forint.
Az Elhallgatott történelem (GUL-15-A) című témakörhöz kapcsolódó pályázat célja az eddigi és az új kutatások eredményeinek megismertetése hazai és nemzetközi szinten. Hozzájárul a történészek szakmai továbbképzéséhez, a regionális és helytörténeti kutatásokhoz, valamint a gyűjtőtáborok helyszíneire látogató tanulmányutakhoz. A felhasználható keretösszeg 515 millió forint.
A KOR-dokumentumok (GUL-15-B) témakörben kiállításokat, tanulmányköteteket finanszíroznak, regionális és helytörténeti kutatások anyagának megjelenését támogatják, erre 295 millió forintot fordíthatnak.
A mi történetünk (GUL-15-C) témakörben a pályázat a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások személyes történetének felkutatásában és megjelentetésében segít. Egyebek mellett kis- és dokumentumfilmek, egyéni visszaemlékezések, oktatási anyagok elkészítését finanszírozzák. A nyertes alkotások egy részét megjelentetik az országos médiában. Magánszemélyek jelentkezhetnek, a keretösszeg 70 millió forint.
Az Emléktáblák és emlékművek kihelyezésének támogatása (GUL-15-D) témakörhöz kapcsolódó kiírás célja egységes emléktáblák vagy emlékművek elhelyezése minden olyan településen, ahonnan áldozatokat hurcoltak el politikai fogolyként vagy kényszermunkára. Helyi és nemzetiségi önkormányzatok, valamint magyarországi és határon túli civil szervezetek pályázhatnak, a felhasználható keretösszeg 145 millió forint.
A pályázatokat szakaszosan bírálják el. A beadási határidőkről és a részletekről a Gulág-emlékév hivatalos oldalán (www.beszedesmult.hu), továbbá az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő honlapján (www.emet.gov.hu) tájékozódhatnak az érdeklődők - olvasható a közleményben.
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!