Az ünnepi és rendhagyó ülésen részt vettek többek között a megye városainak polgármesterei, országgyűlési képviselők, a megyei közgyűlés képviselői, a kormányhivatal vezetője és járási vezetők, szakhatósági tisztségviselők, oktatási intézmények vezetői és nem utolsó sorban azok a vállalkozások, akik 20 éve töretlenül tagjai a kamarának.
A megjelenteket Nemesi Pál a kamara elnöke és Dr. Szeri István tiszteletbeli elnök köszöntötte. Szeri István a megalakulás körülményeiről, személyes indíttatásáról és a 20 éves történet három szakaszáról beszélt. Az első szakasz 2000-ig tartott, mely az építkezés a közjogi köztestületi szakasz volt, kötelező tagsággal. A második szakasz 2012-ig tartott, az önkéntes tagi rendszerben azt kellett bizonyítania a testületnek, hogyan lehet szolgáltató kamarává válni a szűkülő közjogi feladatok mellett. 2012-től számítják a harmadik szakaszt, ahol az újra bővülő közigazgatási funkciók mellett újra rálátása van a vállalkozók összességére a kamarának az ún. „regisztrációs” kötelezettség kapcsán. Megköszönte a megalakuláskor és azóta is fontos segítséget és szövetséget nyújtó munkaadói szövetségeknek és szakmai szervezeteknek az együttműködést. Nemesi Pál a közjogi kamarai rendszer előzményéről a kamara történetéről beszélt, melyet Szegeden 1890-ben alapítottak. Hangsúlyozta, hogy a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara életében az 1994-es dátum a legfontosabb, hiszen a politikai és gazdasági rendszerváltást először érezhette úgy a vállalkozások összessége, hogy a gazdaságban is megvalósul az önkormányzatiság. Azóta a kamara Csongrád megyében folyamatosan szolgálja a vállalkozások működését, példa erre többek között a Széchenyi kártya, a duális szakképzés szervezése, de különösen fontosnak ítélte a magyar-szerb tagozat, majd a vegyes kamara megalapítását is, ahol a CSMKIK "katalizátor" szerepet vállalt a két ország vállalkozóinak kapcsolatrendszerében.
Kiemelte, a kamara mindig is fontos együttműködő partnere volt az önkormányzatoknak, a Szegedi Tudományegyetemnek és az egyéb intézményeknek szervezeteknek is, különösen az oktatás-képzés, területfejlesztés, innováció a gazdaságfejlesztés területein.
A Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetője, Dr. Juhász Tünde kiemelte: az elmúlt húsz év bizonyítéka és értéke többek között a társadalmi és gazdasági párbeszédnek a kamara bizonyította általános érdekképviseleti elkötelezettségét. Megköszönte a közös útkeresést a megye gazdasági fejlesztésében. Kiemelte, hogy a jövőben is várja a kamara javaslatait abban a tekintetben, hogy hogyan lehetne a vállalkozások életét könnyebbé tenni, például az adminisztrációs kötelezettségek racionalizálásával.
Dr. Botka László Szeged polgármestere köszöntötte a 20 esztendős CSMKIK-t és Baross Gábor, egykori kamara alapító minisztert idézte: „Feltétlenül szükségesnek tartom, hogy a kamarák minden alkalommal teljes szabadsággal és függetlenséggel nyilváníthassák véleményüket”.
Kiemelte: Szeged mindig is önállóságra törekvő, erős kereskedelmi és szolgáltató település volt, így tudott csak érvényesülni a város hatékony önigazgatási rendszere. Egy korai híradást is idézett: „Azon elsőség, melyet Magyarország vidéki városai közt Szeged szabad királyi város kereskedelmi- és iparbéli tevékenységben elfoglal, megkövetelné egy társas összejöveteli hely létrejöttét. Ennek hiányát az akkori polgármester is észlelte és 1872-ben már a minisztériumhoz írott memorandumban szorgalmazza annak létrejöttét.
A polgármester büszkén állította: 20 év után is a CSMKIK az ország 23 kereskedelmi és iparkamarája között taglétszáma és gazdasági súlya alapján az egyik legjelentősebb szervezet. Reméli, a jövőben tovább erősödik az önkormányzat a kamara együttműködése, hogy Szeged fejlődését, gazdaságának bővülését szolgálják.
Prof. Dr. Szabó Gábor az Egyetem rektora is köszöntötte a megjelent vállalkozásokat és kihangsúlyozta, büszkeség és szolgálat tölthet el mindenkit az elmúlt 20 év kapcsán. Ám nagy dolgok következnek most, az ELI és azt körülvevő Tudáspark kapcsán. A kamara és az SZTE közös felelőssége, hogy Szeged gazdaságát aszerint is szolgálják, hogy erős és meghatározó vállalkozások települjenek az ELI köré. Kiemelte a CSMKIK és az SZTE között a megalakulás óta erős a kapcsolat, melyeket számos közös projekt igazol, valamint reméli, ez így lesz a jövőben is.
A kamara díszülésén köszöntőt mondott Dr. Parragh László az MKIK elnöke is. Kiemelte a kamarai mozgalom mindig is fontosnak tartotta, hogy a magyar gazdaság alakításának, fejlődésének részese legyen. Sokszor a kormányzati elképzelésekkel is szembe kellett menni, vállalva a konfrontációt, de megérte. Hangsúlyozta hisz abban, hogy csak a gazdasági szereplők, illetve képviselőinek egyetértésével azonosulásával lehet jó és emelkedő gazdaságot építeni Magyarországon. Nem volt könnyű a kamara presztízsét úgy építeni az elmúlt 20 évben, hogy partnerei is legyenek a politikai és gazdasági döntéshozóknak,ugyanakkor a vállalkozások érdekeit is szolgálják. Ez sok mindenben sikerült volt amiben nem,de a közösség és képviselete azon van, hogy szélesítsék a kamara jogkörét, új és új közjogi feladatok átvételével bizonyítson, s egyre jobb szolgáltatásokkal nyújtson. Példákat is említett ezekből a már idézett Széchenyi kártya jelentőségét méltatta, a szakképzésben való kamarai szerep megkerülhetetlenségét igazolta,s a békéltető testületek és választott bíráskodás eredményeit sem hagyta ki. A kamara nemzetközi kapcsolatai erősek s elismertsége a nemzetközi szervezetekben is kiemelkedőek. Hiszek abban -zárta gondolatait az MKIK elnöke-, hogy erős gazdaságot csak erős gazdasági önkormányzatokkal, köztestületekkel lehet építeni.
Az ülésen fergeteges sikert aratott közgazdasági előadásával Prof. Dr. Chikán Attila akinek gondolatait külön cikkben is méltatni fogjuk.
A rendezvényen megjelentek a külföldi kamarák sora is Újvidékről,Szabadkáról,Kikindáról,Temesvárról,Aradról. Vezetőik mind azt hangsúlyozták azt a segítséget és együttműködést köszönik, mellyel a saját kamarájuk is a fejlődés útjára lépett,melyben elengedhetetlen érdemei voltak a CSMKIK vezetőinek, munkatársainak.
Az ünnepség a társkamarák és a 20 év tisztségviselőinek elismerésével(kamarai emlékérem) átadásával fejeződött be,természetesen a közel 200 résztvevőnek is jutott az impozáns emlékérmekből.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!