48 perc: az amerikai világrend önmagát tette zárójelbe

Belföld, 2023.03.24

Ez a háború arról szól, hogy az oroszok odaverekedjék magukat a 21. század asztalához, ahogy ezt tették az ENSZ-ben a második világháború után - hangzott el a 48 perc - Házigazda: Lánczi Tamás című műsor csütörtök esti adásában. A műsor vendégei azt is megvitatták, hogy véget érhet-e vajon az egypólusú, amerikai vezetésű világrend az orosz-kínai kapcsolatok erősödésével.

A béke akkor kerülhet közel Ukrajnában, ha a háborús felek és egyéb nagyhatalmak is úgy akarják - fejtette ki Fodor Gábor, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója a nemrég nyilvánosságra hozott kínai béketervvel kapcsolatban. Hozzátette: az Egyesült Államokat sem lehet kihagyni a képletből. Komoly fejleménynek nevezte, hogy Kína jelenleg közelebbi viszonyt igyekszik kialakítani Oroszországgal. Fodor Gábor úgy véli, hogy a háttérben amerikai stratégiai hiba van, hiszen "nem jó Kínát és Oroszországot összenyomni".

A műsorvezető, Lánczi Tamás felidézte Hszi Csin-ping kínai elnök az orosz-kínai diplomáciai kapcsolatokat illető szavait, miszerint olyan fog történni, amit száz éve nem lehetett látni, a kínaiak ambícióját előrevetíti. A műsor házigazdája ezt úgy értelmezte, hogy Kína megpróbálja zárójelbe tenni a huszadik században felállított békerendszert és az amerikai világrendet.

Réz András filmesztéta erre úgy reagált, hogy "az amerikai világrend önmagát tette zárójelbe". "Kisiklatták a világ vonatát, rohadtul senki nem gondolt bele, mi lesz a következménye, most itt vagyunk a következményekben" - fogalmazott. Úgy vélte, egyáltalán nem biztos, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping a békéről beszélgettek a minapi többnapos találkozójukon és az sem, hogy Oroszország és Kína közeledik.

Lánczi Tamás rámutatott, hogy Oroszországnak körülbelül harmincszor annyi atomfegyvere van, mint Kínának. A műsor házigazdája ebből arra következtetett, Vlagyimir Putyin akár azt is gondolhatja, hogy Kína nem jelent komoly fenyegetést Oroszországra.

Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója emlékeztetett, tavaly Oroszország és Kína kötött egy együttműködési szerződést, azóta volt közös kínai-orosz hadgyakorlat Dél-Afrikában, és iráni-kínai-orosz hadgyakorlat a hormuzi szorosban.

A politológus úgy vélekedett, a második világháború után egypólusú világrend jött létre az Amerikai Egyesült Államok vezetésével, Kína és Oroszország viszont azon dolgozik, hogy multipoláris világ jöjjön létre.

Ez a háború arról szól, hogy az oroszok odaverekedjék magukat a huszonegyedik század asztalához, ahogy ezt tették az ENSZ-ben a második világháború után - mondta.

Kiszelly Zoltán megjegyezte, Vlagyimir Putyin úgy gondolhatja, hogy a huszonegyedik század biztonsági architektúrájában egyenlő partner lehet, a kínaiak és az amerikaiak ezt máshogy látják, az európaiaknak azonban lapot sem osztottak.

A Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy az Oroszországból kivonuló nyugati cégek helyét kínaiak vették át, akiknek mindenre van már megoldásuk.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!