A kormány hétfőn hozta nyilvánosságra a 17. alaptörvény-módosításra vonatkozó javaslatát, amely rendelkezik Sulyok Tamás megbízatásának megszűnéséről is; ez alapján az államfő megbízatása a módosított alaptörvény hatályba lépését követő napon megszűnik.
A jogvédő szervezet szerint Sulyok Tamás soha nem emelte fel a szavát a hatalmi önkénnyel szemben vagy a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévők védelmében, és "nem tett semmi azért, hogy mindenki úgy érezhesse: egyenlő, szabad és megbecsült tagja a közösségünknek". Ennek fényében nem vitatják, hogy Sulyok Tamás távozása indokolt, álláspontjuk szerint azonban a kormány által választott megoldás "nincs rendben".
Mint írták, az alaptörvény-módosítás figyelmen kívül hagyja, hogy a köztársasági elnököt is megilleti a tisztességes eljáráshoz való jog, elmozdítása pedig csak megfelelő törvényi garanciák mellett lehetséges.
Az Amnesty International szerint erre a hatályos szabályok alapján az úgynevezett megfosztási eljárás szolgál, amelynek megindítására álláspontjuk szerint Sulyok Tamás okot adott.
A szervezet kifogásolta azt is, hogy a kormány öt napot adott a véleményezésre, "ami a szokásos társadalmi egyeztetés minimális 8 napjánál is kevesebb". Ezzel együtt az alaptörvény-módosítás további részeire vonatkozó álláspontjukkal együtt elküldik véleményüket - jelezte a jogvédő szervezet.
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!