Siklós Gabriella hangsúlyozta, hogy a védművek bírják a terhelést. Ismertetése szerint a Dunán, a Szigetközben elkezdődött a tetőzés, Komáromnál péntek reggelre, Esztergomnál pedig péntek délutánra várják a tetőzést, az mintegy fél méterrel marad alul - becslések szerint - a 2013-as szinttől. Budapesten szombaton a délutáni órákban valószínű a tetőzés - fűzte hozzá.
A szóvivő kitért arra, hogy a Lajtán is a tetőzéshez közelít a vízállás. A folyónál azért van rendkívüli készültség, mert nyitottak egy szükségtározót - tette hozzá. A tározó jól működik, a vízügyes szakemberek "jó pillanatban találták el, hogy azt mikor nyissák meg, és sikerült az árvíz csúcsát megskalpolni" - fogalmazott.
Dunabogdányban katonák és tűzoltók segítségével a 11-es út mentén erősítik a töltést - mondta Siklós Gabriella, hozzátéve, hogy a településen a házak között is "egy nagyon különleges védekezést kell megvalósítaniuk közösen a szakembereknek". A kertekbe betört már a víz, a területen homokzsákokkal védekeznek. Úgynevezett ellennyomó medencék kialakításával is védik az utat és a házakat. A munka szervezetten zajlik - mondta.
Siklós Gabriella beszélt arról is, hogy a következő öt-hat napban nem valószínű a Duna vízgyűjtőjén csapadék, így egy újabb árvízcsúccsal nem kell számolni. Az apadás viszont lassú lesz - jegyezte meg.
A vízügyi szakemberek a tetőzést követően továbbra is 24 órás szolgálatban figyelik a töltéseket a Szigetközben, ahol szerda éjszaka is sokfelé fedeztek fel csurgásokat, fakadó vizeket. Ahol szükséges volt, homokzsákokkal és fóliával erősítették meg a töltést - mondta. A szakemberek a Dunakanyarban a tetőzést követően azt figyelik majd, hogy az ideiglenes védművek is jó állapotban maradjanak - tette hozzá.
Fotó: MTI/Jánossy Gergely
(MTI)
Címkék
árvíz
Dunabogdány
Országos Vízügyi Főigazgatóság
OVF
Véleménye van? Szóljon hozzá!