Az MSZP az elmúlt tíz év elmaradt mezőgazdasági beruházásainak megvalósítását sürgeti

Belföldi hírek, 2023.02.21

A túlzott centralizációt, a kis- és közepes gazdálkodók cserben hagyását nevezte a magyar mezőgazdaság főbb gondjainak kedden az MSZP alelnöke, aki sürgette az elmúlt tíz évben elmaradt beruházások megvalósítását is, hogy biztosítani lehessen az alapanyagtermelést.

Harangozó Gábor az MSZP Facebook-oldalán közvetített online sajtótájékoztatón Orbán Viktor miniszterelnök hétvégi évértékelő beszédének vidékkel kapcsolatos részeire reagált.

Az ellenzéki politikus szerint nagy bajban van a magyar mezőgazdaság és az élelmiszeripar, a régióban ma már mindenki más hatékonyabban, jobban szervezetebben termel és olcsóbb élelmiszerrel képes ellátni országát.

Nem a "nemzeti bajnokok" hiányoznak - folytatta - , a magyar mezőgazdaságnak az a legnagyobb baja, hogy túlzottan centralizált, hogy a hazai kis- és közepes gazdálkodókat cserbenhagyták, míg a mintagazdaságnak nevezett óriásbirodalmakat fejlesztenek Mészáros Lőrincnek, Csányi Sándornak.

Hozzátette: modern együttműködő gazdálkodó rendszer helyett feudális viszonyokat teremtenek, ahol a család és a baráti kör kiemelt lehetőséget kap, a többiek pedig mehetnek cselédnek.

Harangozó Gábor hiányolta, hogy az elmúlt tíz évben nem valósultak meg öntöző, illetve vízmegtartó beruházások, és problémának tartotta, hogy egyre nehezebb Magyarországon számos növényt termeszteni.

Bírálta az Alföldre tervezett akkumulátorgyárakat egyebek mellett azért, mert az aszály sújtotta térségekben olyan beruházásokat akarnak megvalósítani, amelyeknek elképesztő vízigénye van, ezáltal pedig még nehezebb helyzetbe hozzák a mezőgazdaságot.

Az élelmiszerinfláció legfontosabb okának az elmúlt tíz év mezőgazdasági leépülését nevezte. Kitért arra, hogy a tavalyi ezermilliárd forintos aszálykárból mindössze 50 milliárd forintot térít meg a kormány a gazdáknak.

Harangozó Gábor az inflációt növelő okként említette, hogy a magyar termelők Európában egyedülálló módon nem kapnak kompenzációt a megnövekedett energiaárak miatt, hogy dilettáns módon vezették be az ársapkákat, és hogy drasztikusan emelték az áfát, miután forgalmi alapú különadót vetettek ki a kereskedelemre, amivel 27-ről 31 százalékra nőtt szerinte ez az adó.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!