Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester hangsúlyozta, a büdzsé az óvatosság jegyében, ugyanakkor a város 2030-ig kitűzött legfontosabb céljainak, azaz a teljes foglalkoztatottság elérésének, a béremelésnek, a családok erősítésének, az egészségmegőrzésnek és az energiapolitikának a figyelembe vételével készült.
A közgyűlési többséget adó kormánypárti képviselők által támogatott, két ellenzéki ellenszavazattal és egy tartózkodással hozott rendelet szerint a somogyi vármegyeszékhely mintegy 19,6 milliárd forint bevétellel, 22,1 milliárd forint kiadással, 1,4 milliárd forint maradvánnyal és 1 milliárd forint felhalmozási célú hitelfelvétellel számol a 2025. évi pénzügyi tervében.
Az orosz-ukrán háború még tart, és bár remélik, a világ a béke irányába mozdul el, a költségvetés óvatos és racionális - fogalmazott Szita Károly.
A településvezető hangsúlyozta: Kaposvár elmúlt évtizede a város megelőző száz évének legsikeresebb évtizede volt dacára a koronavírus-járványnak, a szomszédban zajló háborúnak, az azzal összefüggésben kialakult energiaválságnak, gazdasági válságnak és inflációnak.
"Világos célok nélkül nincs sikeres város", Kaposvár idei költségvetését e célok határozzák meg, vagyis az, hogy erős gazdaság mellett mindenkinek legyen munkahelye, aki dolgozni akar, többen szülessenek, mint ahányan meghalnak, elérjék a lehető legnagyobb energiafüggetlenséget és fenntarthatóságot, továbbá a somogyi vármegyeszékhely lakói a legegészségesebbek között legyenek az országban - fejtette ki.
Szita Károly elmondta, hogy a város gazdasága 2023-ban és 2024-ben is növekedni tudott, idén is erre számítanak, ezért a tavalyinál 4 százalékkal több, 6,2 milliárd forint iparűzésiadó-bevételt terveztek.
Kaposvár elsősorban a gépiparra és élelmiszeriparra épülő újraiparosítási programja sikeres, egyszerre három olyan gyár is épül a városban, amely még ebben az évben megkezdi a termelést, emellett 30 milliárd forintos beruházás folyik a húsfeldolgozó Kometa 99 Zrt. -nél, és üzembővítést tervez a tejtermékeket előállító Fino-Food Kft. is - sorolta.
A polgármester kitért arra, hogy az iparfejlesztési lehetőségek további növelése érdekében bővítik az ipari parkokat, ehhez is kapcsolódóan az E.on a Dél-Dunántúl legkorszerűbb alállomását építi meg 5,7 milliárd forintból az északi városrész és az északi ipari park elektromos ellátásának biztosítására.
Szita Károly szólt arról is, hogy érdekeltté szeretnék tenni a helyi kis- és középvállalkozásokat, vegyenek részt a Demján Sándor Programban, egyúttal reményét fejezte ki, ezzel tovább nő a város versenyképessége.
A munkanélküliség rekordalacsony a városban, a ráta 3 százalék körüli, a regisztrált álláskeresők száma 1200 alatt van a legfrissebb adatok szerint - jegyezte meg.
A kormánypárti politikus úgy vélte, a fizetéseket illetően is "jó reménnyel tekinthetnek a jövőbe", példaként hozta fel, hogy az önkormányzatnál idén a tervek szerint a tavalyinál 890 millió forinttal több bért fizetnek ki a dolgozóknak.
Szita Károly a családokkal és a gyermekvállalás ösztönzésével összefüggő intézkedésekről azt mondta, 2025-ben is lesz forrás iskolák, óvodák és bölcsődék és játszóterek fejlesztésére, emellett 2 millióról 4 millióra növelik a lakás- és telekvásárlásra, lakásépítésre adható támogatást, 35-ről 40-re bővítik a fiatal házasoknak az önálló otthon megteremtésére lehetőséget adó fecskeházak számát, valamint lakásépítésre alkalmas területeket hirdetnek befektetőknek a kormány lakásépítést ösztönző programjához kapcsolódóan.
A polgármester az egészségmegőrzésről azt mondta,
a kaposváriak 15 féle kórházon kívüli szűrővizsgálaton vehetnek részt a Polgárok Házában kialakított egészségponton, ahol az elmúlt egy évben már mintegy 4100 ember vizsgálatát végezték el, és a szolgáltatást mintegy 50 cég és intézmény ajánlotta alkalmazottainak.
Szita Károly a fenntarthatóságról és az energiafüggetlenségről azt mondta, Kaposvár az elsők között van Magyarországon a megújuló energiák tekintetében.
A városban 100 megawatt kapacitású naperőmű üzemel, újabb napelempark építését vagy vásárlását, a távhőrendszer bővítését is tervezik, újabb két évre megállapodtak a kaposvári cukorgyárral, hogy a répaszeletből előállított biogázt a földgáz tőzsdei áránál olcsóbban kapja a város, amely ennek felhasználásával fedezi a Virágfürdő energiaellátásának nagy részét és üzemelteti a sűrített gázzal működő helyijáratú autóbuszflottáját - közölte.
Hozzátette, a város 40 új, helyijáratú autóbuszt vásárol, mellyel lecseréli gázüzemű buszait, a 17 járműről szóló első tenderen várhatóan január végén hirdetnek eredményt.
Szita Károly jelezte, folytatódik a közvilágítás modernizációja és az utak felújítása is, utóbbira idén 800 millió forintot költenek.
A polgármester szavai szerint további útépítések is megkezdődhetnek, ha az Európai Unió megadja Kaposvárnak azt a 15 és 16 milliárd forint közötti összeget, amelyhez a város a Magyarországnak járó uniós források visszatartása miatt nem jut hozzá.
(MTI)
Címkék
Szita Károly
Kaposvár
Véleménye van? Szóljon hozzá!