Elfogadták Tatabánya költségvetését

Belföldi hírek, 2026.04.21

A törvényes határidőn egy hónappal túllépve, a Mi Hazánk frakciója és a Fidesz-KDNP egyes képviselőinek támogatásával fogadta el Tatabánya költségvetését a város közgyűlése.

Posztovics Ilona (Többségben Tatabányáért) polgármester a hétfőn este megszavazott büdzsé vitájában elmondta, a hétfői határidő elmulasztásával egymilliárd forintos kár érte volna a várost, mert nem kapták volna meg a működési támogatás 600 millió forintos részét, 400 milliót pedig a tavalyi iparűzésiadó-bevétel nagyságából számolva kellett volna befizetni a Versenyképes járások programba, azonban az idei adóbevételek már márciusban csökkentek.

Negyedszerre tárgyaltak a költségvetésről, miután a közgyűlés korábban többször sem szavazta meg a 38,5 milliárd forintos költségvetést. Az elfogadást ellenző képviselők szerint indokolatlan 1,5 milliárd forintos hitelfelvétellel tervezni, valamint nem átgondolt a közvilágítás 1,5 milliárd forintos fejlesztése, mert a beruházás úgy valósul meg hitelből, hogy a visszafizetés futamideje évekkel túlnyúlik a várható garanciaidőn.

A Fidesz-KDNP-frakció kifogásolta azt is, hogy a város szerintük túl nagy összeget, 100 millió forintot tervezett be kommunikációs költségekre. Ezekről a vitatott tételekről módosító indítványt nyújtott be Gál Csaba frakcióvezető, aki az MTI-nek elmondta: a működőképesség fenntartásához nem halasztható tovább a költségvetés elfogadása. A város iránt érzett felelősségük miatt hozzájárultak a költségvetés elfogadásához.

Boda Bánk (Mi Hazánk) felszólalásában rámutatott, hogy egy rossz költségvetés jobb, mint egy nem létező és "vannak olyan helyzetek, amikor minden politikai erőnek egyet hátrébb kell lépni" a megegyezés érdekében.

A közgyűlés végül úgy fogadta el a költségvetést, hogy a Fidesz-KDNP frakció javaslatára kikerült a tervezetből 1,5 milliárd forint hitel felvétele, a kommunikációs költségeket viszont nem csökkentették.
Kivették a javaslatból a közvilágítás korszerűsítésének 1,5 milliárd forintos költségét is, Posztovics Ilona polgármester azonban a zárszóban elmondta, hamarosan újra a közgyűlés elé terjeszti a kérdést, mert az elavult lámpákból álló városi hálózat működését egyre nehezebb biztosítani.
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!