Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke az esemény sajtótájékoztatóján elmondta, a tudományos diákköri mozgalom csaknem 75 éves, az első OTDK-t pedig hetven éve, 1955-ben szervezték meg. Az elmúlt hét évtizedben mintegy 80 ezer pályamunkát mutattak be a konferenciákon, az egykori versenyezők pedig "beszövik" a magyar értelmiségi közeget.
A TDK-mozgalom legfőbb célja az akadémiai szféra utánpótlásának biztosítása volt, de ma már az ipari, a mezőgazdasági és szolgáltatás területén is megjelennek az OTDK-kon korábban bemutatkozó hallgatók. Azok, akik megméretik magukat a versenyeken, komoly helyzeti előnnyel indulnak, mivel már az egyetemen művelték azt, ami hivatásuk lesz - fejtette ki az elnök, hozzátéve: ez az egyetemi oktatás igazi lényege.
Az OTDK 16 szekcióra bomlik, az idei megmérettetésre mintegy 5700-an jelentkeztek, ez 18 százalékkal több mint két éve. Az eddig lezajlott szekciókon elhangzott előadások alapján ez valódi többlet, ami azt jelenti, hogy az egyes intézményi műhelyekben komoly munka folyik - közölte Weiszburg Tamás. Az elnök hangsúlyozta, az OTDK objektív mutatója annak, miért érdemes Magyarországon a felsőoktatásba járni.
Az idei konferencia újdonsága, hogy az interneten közvetítik a tagozatok előadásait. Szintén újdonság, hogy várják az OTDK résztvevőinek innovációs ötleteit, a természettudományos vagy műszaki terület mellett társadalmi vagy gazdasági témákban is. A legjobb 30 pályázat benyújtója mentorprogramban vehet részt, ahol szakértők segítik ötletük fejlesztését.
Szilágyi Zsófia, a 37. OTDK Humán Tudományi Szekciójának ügyvezető elnöke elmondta, a konferencián 45 tagozatba rendezve 543 dolgozatot mutatnak be, melyeket két független bíráló értékelt előzetesen. A hallgatók a többi közt a régészet, az orientalisztika, a gyerekirodalom, a vizuális kultúra, a film- és színháztudomány, a történelemtudomány legkülönbözőbb ágazataiban mutatják be dolgozataikat.
Fehér Attila, a 37. OTDK Biológia Szekciójának ügyvezető elnöke kiemelte, hogy a konferenciára 25 százalékkal több pályázat érkezett, mint két éve. Ez részben köszönhető annak, hogy a részvételnek igen magas presztízse van, előnyt jelent az ösztöndíjak, kiválósági pályázatok elnyerése során - tette hozzá.
A biológia szekcióban 24 tagozatban 226 előadást mutatnak be. A pályamunkák között túlnyomó többségben vannak azok, ahol molekuláris biológiai megközelítést használnak. Szintén népszerűek az ökológiai, természetvédelmi témájú pályamunkák, melyek reflektálnak az aktuális kihívásokra - jegyezte meg a professzor.
Az egyetemi tanár elmondta, a biológiai szekcióban a magyar hallgatók is szabadon választhatnak, hogy magyar vagy angol nyelven pályáznak. Idén az előadások 10 százaléka angolul hangzik majd el.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!