Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára az ünnepségen úgy fogalmazott: az elmúlt másfél évtizedben hosszú utat tettünk meg, a szerbek és magyarok közötti történelmi megbékélés részesei vagyunk. Ebben része volt a nemzetiségi önkormányzatoknak, a szerb és a magyar parlamentnek, egyes településeknek, így Deszknek, de hatalmas szerepe volt az ortodox egyháznak is.
Tucatnyi településen újultak meg a szerb pravoszláv templomok - közölte a politikus.
Hangsúlyozta, a mai világban a békesség és összefogás a legfontosabb, amelynek megteremtésében a kereszténység és a szerb ortodox egyház kiemelt szerepet vállal. Ezért természetes a magyar kormány részéről, hogy mindenben segíti és együttműködik a szerb ortodox egyházzal - tette hozzá az államtitkár.
A szerb közösség biztosan számíthat a kormányra, amely mindent meg fog tenni az iskoláik, templomaik támogatásáért, megújításáért - mondta Soltész Miklós.
Az államtitkár közölte, Deszk egyhajós, kelet-nyugati tájolású, 1859-ben, klasszicista stílusban épített templomának belső terét 45 millió forintból újították fel, a munkálatok a torony rekonstrukciójával folytatódik 25 millió forintból.
Lukijan Pantelic püspök azt mondta, a templom nem csupán kőből épített, falfestményekkel díszített tér, hanem olyan hely, amely évszázadokon át őrzi a közösség szellemiségét, identitását, hagyományait.
A püspök köszönetet mondott a magyar kormány segítségéért, amelyet az az egyháznak és a magyarországi szerb közösségnek nyújt. A támogatás nemcsak anyagi természetű, a szellemi értékek, a kultúra és szerb nép jelenléte iránti megbecsülés jele e tájakon - hangsúlyozta az egyházi vezető.
A püspök kifejtette, abban az időben, amikor gyakran hallunk megosztottságról, az ilyen tettek azt mutatják, lehet közösen alkotni, megőrizni és megújítani mindazt, ami értékes.
A deszki templom felújítása a jó kapcsolatok, a kölcsönös bizalom és az együttműködés tanúsága, amely a valódi keresztény értékekre épül. Lelki értelemben a megújuló templom arra hív fel minket, hogy önmagunkat is újjáépítsük egységben, megbocsátásban és a szeretet áldozatos gyakorlásában - hangsúlyozta Lukijan Pantelic.
Hozzátette, az igazi megújulás a szívben történik, amely nem a megosztottságot keresi, hanem a közösség felé vezető utat.
Fotó: MTI/Oláh Tamás
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!