A Karácsony Gergely főpolgármester által jegyzett javaslatot szerdán 21 igennel, 10 nem szavazat ellenében fogadták el a képviselők.
A fővárosnak az idei évben mintegy 89 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást kellene fizetnie, ám ennek mértéket vitatják, és a büdzsében csak mintegy 38 milliárddal számolnak.
Az idei költségvetés abból indul ki, hogy nem állhat fenn jogszerűen szolidaritási hozzájárulás fizetési kötelezettsége a fővárosi önkormányzatnak az őt megillető normatív állami támogatásokon felüli mértékben, ameddig erről a megfelelő jogorvoslati lehetőséget is biztosító eljárásban nem születik döntés - olvasható az elfogadott előterjesztésben.
Karácsony Gergely hangsúlyozta: fenntartják, hogy az Alkotmánybírság döntésének megfelelően nem lehet egy önkormányzat az állami költségvetés nettó befizetője, mert ez az alaptörvényben rögzített pénzügyi autonómia sérelmét jelentené.
Szécsényi Dániel (Fidesz-KDNP) szerint a városvezetés 200 milliárd forint tartalékkal vette át 2019-ben Budapestet, de mostanra "minden pénzt elherdáltak". A szolidáris város képtelen befizetni a szolidaritási hozzájárulást - jegyezte meg, hozzátéve: a közgyűlési többség "csődköltségvetést fogadott el", ez pedig a budapestiek becsapása és elárulása.
Déri Tibor (DK) szerint ebben az évben Budapestnek 89 milliárd forintot kellene befizetnie szolidaritási hozzájárulásként, míg a kerületektől 72 milliárdot vonnak el, de nem a szegény településekhez jut el a szolidaritási hozzájárulás, csak bekerül egy "fekete lyukba". Szerinte a Fidesz-KDNP képviselői "védik a védhetetlent, a budapestiek zsebéből veszik ki közvetlenül a pénzt, amit az ő jólétükre költhetnénk".
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója kiemelte: nem a szolidaritási hozzájárulás intézményét támadják, hanem azt, hogy a szolidaritási hozzájárulással többet lehessen beszedni, mint az összes kötelező feladatra kapott normatíva összege. Mint mondta, idősotthonokra, hajléktalanellátásra, zöldfelületekre, temetők, közvilágításra és kulturális intézmények fenntartására összesen 38 milliárd forintot kapnak.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) szerint nem szabad olyan példát mutatnia a fővárosnak, hogy válogatni lehet az adók között és eldönthető, mely adókat akarják az emberek befizetni és melyeket nem. Ez egyszerű adócsalás
- jegyezte meg. "Azt üzenjük a budapestieknek: hajrá, nektek sem kell adót fizetni" - emelte ki.
Karácsony Gergely azt javasolta a Fidesz-KDNP frakciójának, tegyen javaslatot arra, honnan vegyenek ki 51 milliárd forintot a költségvetésből. "Álljanak elő vele büszkén" - javasolta és úgy vélte, 51 milliárd forint elvonása "iszonyatosan fog fájni ennek a városnak".
A testület a Podmaniczky Mozgalom javaslatára döntött arról, hogy a főpolgármesternek meg kell vizsgálnia: hogyan lehet egységes, a közterületekre és a fővárosban a közszolgáltatásokra kiterjedő hibabejelentő szolgáltatást kialakítani A képviselők elfogadták azt is, hogy a főváros készítse elő, hogy a BudapestGO-ban vásárolt 30 napos, vagy hosszabb időszakra szóló bérletek érvényesek legyenek a Mol Bubira is, havonta legfeljebb tíz alkalommal, alkalmanként legfeljebb 30 perces utakra.
A Fidesz-KDNP több javaslatát is elfogadta a testület, így a főpolgármesternek intézkednie kell, hogy a margitszigeti futópályán keletkezett árvíz okozta károkat mihamarabb helyreállítsák, és ki kell dolgoznia egy programot, hogy az aluljárók üres üzlethelyiségeit a jelentkező múzeumok ingyenes haszonkölcsönbe kaphassák, kiállításokra.
A brüsszeli képviselet vezetőjének negyedévente személyesen kell beszámolnia a közgyűlésnek, a Margit hídon található kőkoronák letört keresztjeinek helyreállításánál pedig meg kell akadályozni a további rongálást.
Elfogadták azt is, hogy átvilágítják a fővárosi önkormányzatot és gazdasági társaságait pénzügyi szempontból, és a főpolgármesternek beszámolót kell készítenie arról, hogy 2019. november 5. és 2025. február 26. között mely, a USAID által finanszírozott szervezettel alakított ki a főváros "bármilyen jellegű jogviszonyt".
A Tisza Párt javaslatára megvizsgálják, hogy a főváros intézményeinek, székhelyeinek a Városházára áthelyezésével a felszabaduló ingatlanokat lehet-e bérlakás céljára hasznosítani. A főváros a saját fenntartású színházainak promóciós anyagait közzéteszi a budapest.hu-n, a BKK kínálatába pedig bekerül egy olyan jegy, amely az előadás előtti és utáni használatra alkalmas, legfeljebb 6 órás időtartamra, és ára egy vonaljegy ára.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) képviselőinek javaslatára Fővárosi Óvóhely Program indul, ennek keretében a fővárosban négy lakást biztosítanak a családon belüli erőszak áldozatainak védelmére, a krízishelyzetben lévők átmeneti lakhatásának biztosítására, június 1-ig.
A főpolgármester a szavazás előtt visszavonta a személyi döntésekre vonatkozó javaslatát, a képviselők több fővárosi alapítvány kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagjáról szavaztak volna.
Az ülés kezdetén a főpolgármester bejelentette, hogy az egyik érintett kérte a zárt ülést, majd a vitában Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője a Fővárosi Szociális Közalapítvány élére a Tisza Párt által javasolt Bódis Krisztináról azt mondta, nem támogatják a jelölését, mert "egy tőről metszett lobbista, egy Soros-ügynök".
Barna Judit (Tisza Párt) közölte: a zárt ülést nem Bódis és nem is a Tisza Párt kérte. Bujdosó Andrea (Tisza Párt) felvetette, Szentkirályi Alexandra hogyan meri a szájára venni Bódis Krisztina nevét, "aki 20 éve a legszegényebbeket segíti", míg Szentkirályi Alexandra "csak Tiktok videókat gyárt".
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!