Fülöp Attila az Ágota Közösség országos gyermekvédelmi konferenciáján elmondta: a hatékony és hatásos gyerekvédelem egyik kulcspontja az, hogy a területen dolgozók minél szélesebb körben vonják be a gyermekvédelmi munkaviszonyban lévők mellett az önkénteseket, a civileket és a gazdasági társaságokat is.
A gyermekvédelemben megvan az a lehetőség, hogy "embert építsünk" a megtört gyermekből és "új értelmet adjunk" egy traumatizált életnek.
Fülöp Attila beszélt arról is: a kormány további programokat fog kidolgozni arra, hogy a gyermekek iskolai támogatását megerősítse. Ezért jött létre az Apponyi Franciska Jövőműhely Program is, amelynek célja, hogy a felnőtté váló fiataloknak jövőképet biztosítson - tette hozzá.
A 23 ezer gondoskodásba vett gyermek 70 százaléka ma már nevelőszülőnél él; a foglalkoztatott nevelőszülők száma az elmúlt négy évben 300-zal emelkedett. Toborzásuk folyamatos munkát igényel - ismertette az államtitkár.
Emlékeztetett arra, hogy 2014-től vezették be a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt, 2020-ban a nevelőszülői gyedet, 2021-ben megemelték a különleges és speciális nevelési igényű gyermekek után a nevelőszülők díját; tavaly a gyermekotthonban dolgozók pótlékát ötszörösére, idén a nevelőszülők nevelési ellátmányát 25 százalékkal növelték. A nevelőszülői hálózatot működtetők tavalytól rezsikompenzációban részesülnek.
Az államtitkár elmondta, az elmúlt egy évben a szakma közreműködésével több kutatást is végeztek, hármat a gyermekek képességének és tehetséggondozásának felmérésére, egy kutatás pedig a nevelőszülők támogatásának lehetőségeit vizsgálta.
Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa arról beszélt, hogy ajánlást tehet a gyermekjogok védelmének érvényesülése érdekében, javaslatokat a szemléletváltásra, és párbeszédet is indíthat.
Együttműködik minden olyan intézménnyel, amelynek célja az alapvető jogok védelme, így a gyermekek jogainak védelme - mondta.
Kothencz János, az Ágota Közösség főigazgatója kiemelte: a jelenlegi kormány a gyermekvédelem korábbi és aktuális problémáinak megoldásában tevékenyen részt vesz, családbarát hozzáállása megmutatkozik a gyermekek nevelőszülőnél való elhelyezésében is.
Az elmúlt egy évtizedben paradigmaváltás történt, és megvalósult a felelősségmegosztás az állam, az egyház és a civil szféra között a gyermekvédelemben - mondta.
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!