A politikus a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért és a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat elfogadása ellen 16. alkalommal megtartott demonstráción a múlt szombaton megrendezett Pride-ra utalva azt mondta, a rendszerváltás óta nem volt ekkora tömegtüntetés és nem volt még ekkora kormányellenes tüntetés, mert szavai szerint "teljesen egyértelmű", hogy ez egy kormányellenes tüntetés volt.
"Üzentünk vele a kormánynak, de üzentünk vele saját magunknak is, megmutattuk a kormánynak és megmutattuk magunknak is az erőt. Hogyha eddig nem tudtuk, nem voltunk tisztában az erőnkkel, akkor most már tudjuk, hogy van" - fogalmazott.
Hozzátette, az erő kitartás és elszántság nélkül nem ér semmit, de az elmúlt hónapok legnagyobb vívmánya, hogy az ellenzék most mindkettőt egyszerre megmutatta és "ettől fél a hatalom".
Hadházy Ákos Orbán Viktor miniszterelnök keddi bejelentésére utalva azt mondta, az orbáni üzenet azt mutatja, hogy "eddig azt csinálta a rendőrség, amit kellett, ezután pedig könnyen lehet, hogy azt fogja tenni, amit a hatalom elvár tőle".
A politikus utalt arra, a tüntetők ma az Astoriához, a Belügyminisztérium elé vonulnak, hogy ott követeljék a "technofasiszta" törvény visszavonását, és azt, hogy a rendőrség ne használja fel a szombati tüntetésen készített kamerafelvételeket.
Szerinte a rendőrség nagyon komoly dilemmában van, hogy mennyi embert büntessen meg. "Azt kell mondanom, hogyha most fogadnom kellene, akkor lesz büntetés" - jegyezte meg.
A miniszterelnök nem tehet mást, muszáj neki büntetnie, de éppen ezért mi sem tehetünk mást, ugyanazt kell tennünk, mint amit eddig - hangoztatta Hadházy Ákos, hozzátéve, a hatalom hatalmasat hibázott, de "mi nem engedhetjük meg magunknak, hogy mi is hatalmasat hibázzunk és abbahagyjuk".
Az eseményen Bozóki András szociológus arról beszélt, a múlt szombati tüntetéssel új helyzet állt elő, amelyben a rendszer meghátrált, nem tudott erőszakot alkalmazni.
"Nagyon sokan beszélnek arról, hogy minden lehetséges módon meg akarja majd akadályozni a szabad választásokat drónokkal, fotóval, megfigyeléssel, fenyegetéssel, büntetéssel, egyebekkel, de én hiszek abban, hogy, ha egyszer a nép úgy gondolja, hogy erre most már neki nincs türelme, nincs szüksége, nincs akarata, és ismét a saját kezébe akarja venni a sorsát, akkor senki sem tudja megállítani" - fogalmazott Bozóki András.
Paizs Miklós zenész úgy vélekedett, aki tüntetni akart, az tüntetett, például jobbérzésű nyugdíjasok lettek "kormányellenes lázadók", mert utcára mentek megbélyegzett embertársaik jogai miatt, a jogfosztottak és a jogfosztandók melletti szolidaritásból, vállalva akár a pénzbüntetést is.
Bíró Dénes slammer, dramaturg arról beszélt, az "ország felébredt", szavai szerint a szombati Pride egy közös siker volt, amiben meg lehetett élni az összetartás élményét.
A résztvevők ezt követően Hadházy Ákos vezetésével átkeltek a Kossuth Lajos utcán, majd az Astoria felé indultak. Innen a Kiskörúton és a József Attila utcán át a Belügyminisztérium elé vonultak.
A menet a buszsávban, illetve a Kiskörút szélső sávjában rendőri biztosítás mellett haladt.
A Belügyminisztérium előtt Hadházy Ákos a kínai megfigyelőkamerák ellen, és az ellen tiltakozott, hogy embereket büntessenek meg a Pride-on való részvétel miatt.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
(Webrádió)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!