Hankó Balázs szerint elfogadhatatlan, hogy Közép- és Kelet-Európában tízszer kevesebb kutatási forrás jut egy lakosra, mint Nyugat-Európában. Európa versenyképességének növelése érdekében ezért kiemelt jelentőségű, hogy erősítsék a régiók közötti kapcsolatokat és egységet teremtsenek az innovációs struktúrában.
Az unió felsőoktatási és kutatási minisztereinek hétfőn kezdődő, kétnapos budapesti találkozója kapcsán a tárcavezető aláhúzta: a közelmúltban bemutatott Draghi-jelentés is alátámasztja, hogy Európában versenyképességi fordulatra van szükség, hiszen az elmúlt évtized során 8 százalékkal csökkent az unió versenyképessége, Kína és az Egyesült Államok is megelőzte Európát.
A tanácskozáson két, ezen segítő ajánlást is megvitatnak az unió oktatási-kutatási minisztereivel. A javaslatok célja, hogy erősítsék Közép-Európa, Kelet-Európa, a Nyugat-Balkán és Nyugat-Európa országai közötti kutatási és innovációs együttműködéseket, melyek nélkülözhetetlenek a versenyképességi fordulathoz. Emellett megvitatják az európai diploma kérdését is - közölte.
Magyarország a stratégiai partnerség keretében a hazai egyetemi és szakképzési modellt ajánlja Európa figyelmébe - jelezte. Azt a magyar modellt, amely a szakképzésünket az unió ezüstérmesévé emelte és sikeresen újította meg a magyar felsőoktatást, melynek lényege az egyetemek együttműködése a térséggel és annak gazdasági szereplőivel - tette hozzá.
Kifejtette: a magyar modell a gazdaság, a duális képzés és a munkaerőpiaci igények mentén szerveződik, és összekapcsolja az egyetemeket a szakképzőkkel. Magyarország a valós autonómiában hisz, amely engedi és az egyetemekre bízza az egymás közötti együttműködéseket, a közös diplomát és a kettős diplomás képzéseket - hangsúlyozta.
Emlékeztetett: az európai diploma kapcsán Brüsszel részéről olyan javaslatok születtek, melyek szerint egy közös testület döntené el minőségbiztosítási szempontok alapján, hogy hol lehet, és hol nem lehet európai diplomát adni. Ezzel kapcsolatosan viszont már számos uniós ország kérdéseket fogalmazott meg - mondta.
Magyarország uniós soros elnökként feladatának tekinti, hogy erről vitát indítson és a vita alapján megoldást találjon, mely szintén feltétele egy európai versenyképességi fordulatnak - jelentette ki Hankó Balázs. Rámutatott: sikeres európai fiatalokra és nemzeti identitásra van szükség ahhoz, hogy erős nemzeteink és versenyképes Európánk legyen.
Felidézte: a magyar diákok immár több mint kilenc hónapja nem kapnak választ arra, miért vannak kizárva az Erasmus, a magyar kutatók pedig a Horizont programokból. Úgy vélte, amennyiben versenyképes Európát szeretnénk, a nemzetközi együttműködések ezeken a területeken is alapvető fontosságúak. Magyarország ezt felismerve indította el a Pannónia Programot és a HU-rizont programot - jegyezte meg.
"Mi nemzeteken alapuló erős Európát szeretnénk, tegyük Európát újra naggyá!" - zárta nyilatkozatát a miniszter.
(MTI)
Címkék
Hankó Balázs
Kulturális és Innovációs Minisztérium
Véleménye van? Szóljon hozzá!