Bakondi György kiemelte: bár Spanyolországba és Olaszországba nagyon sok Afrikából induló illegális bevándorló érkezik, ott a politikai menedékjog-kérelemmel érkező tömegek kérésük nyomatékosítására nem támadnak az olasz vagy a spanyol rendvédelmi erőkre.
Hozzátette: ezzel szemben a magyar határon, miután Törökországtól több biztonságos országon "gázolnak keresztül" az illegális bevándorlók - akik elvileg azért érkeznek, hogy politikai menedékjogot kaphassanak az Európai Unióban -, fegyveres támadást intéznek a határt védő rendőrök ellen, és megrongálják a határbiztonságot szolgáló műszaki berendezéseket.
Ha valaki több biztonságos országon keresztül jön, ismeretlen személyazonossággal, okmányok nélkül, a legminimálisabb együttműködést sem tanúsítva, ráadásul fegyveres erőszakot alkalmaz, az ENSZ szabályai szerint kizárt, hogy politikai menekült lehessen - jelentette ki Bakondi György.
Úgy fogalmazott: még ha ismert is, hogy idén 174 ezer volt a határsértők száma és több mint ezer embercsempészt fogtak el, vagy hogy az elmúlt két évben kétezer fegyveres incidens történt a magyar határon és eddig már kétmilliárd eurót fordított a kormány a határ védelmére, "az ezzel való szembesülés a való világ képei alapján" az uniós politikusokat is meglepte.
A belbiztonsági főtanácsadó szerint a jelenlegi összetételű Európai Parlamentet vagy az európai bürokráciát nézve kicsi az esélye annak, hogy változzon a migrációs politika, épp ezért változásra van szükség az unió vezetésében.
Most ugyanis az unió vezetése azon dolgozik, hogy rákényszerítse Magyarországot a migrációs politika megváltoztatására, és be szeretnék hozni azt a gyakorlatot, amely Európa-szerte kudarcot vallott - mondta Bakondi György.
Jelezte: a nemzeti konzultáción a kormány kikéri az emberek véleményét az európai migrációs paktumról.
A műsor végén Bakondi György arról is beszélt: a Nigert és Csádot is magában foglaló Száhel-övezetnek rendkívül fontos szerepe van "az Afrika mélységeiből igen nagy számban" útnak induló illegális bevándorlók feltartóztatásában, hogy ne érjék el Líbiát, és onnan ne tudjanak Európába útnak indulni.
Ha ez a "szűrőszerep", a terrorizmus elleni fellépés és az illegális bevándorlás visszaszorítására tett erőfeszítéseik megváltoznak a Száhel-övezetben - például Nigerben az embercsempészek kiengedésével a börtönből és az embercsempészet büntethetőségének megszüntetésével -, annak kétségtelenül kedvezőtlen hatása lehet Európára - mondta a belbiztonsági főtanácsadó.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!