Friss Junior Prima díjas színművész csatlakozik a Szegedi Szabadtéri Játékok A 3 testőr című, új bemutatójának szereplőgárdájához. Borsi-Balogh Máté 2024-ben nyerte el a harminc év alatti, fiatal tehetségek ösztönzését célzó kitüntetést. Fiatal kora ellenére csaknem tizenöt éve áll színpadon, és öt éve erősíti az Örkény Színház csapatát. Elismert és szórakoztató filmekben, sorozatokban is láthatta már a közönség, ám legotthonosabban a művészszínházi közegben mozog a kiskunsági születésű színész. A Szegedi Szabadtéri Játékok nagyszínpada egészen újszerű játéktér lesz a számára, azonban elárulta, régi vágya volt ennek a terepnek a megtapasztalása: „Szeged gyerekkorom óta az egyik kedvenc városom, egyszer nyertem ott egy musical énekversenyt. Az pedig szintén gyerekkori álom volt, hogy a Szegedi Szabadtéri Játékokon egyszer játszhassam. Úgyhogy nagyon boldoggá tett a felkérés!”
Kifejezetten izgalmas feladat vár rá, hiszen két szerepet is alakít majd hazánk legnagyobb színpadán: egyrészt a Fehér Tibor megformálta Buckingham lakáját, aki régi, közeli bizalmasaként segíti a herceget, és különleges, meghitt kapcsolatban áll urával, másrészt, a Komédiás alakjában mesélői felelősség is hárul rá. A bohém vándortársulat, amelynek vezetőjét alakítja, egyfajta újragondolt görög kórusként bukkan fel a musicalben, kerettörténetbe ágyazva tulajdonképpen ő meséli, és egyúttal indítja el a színpadi eseményeket. „Érdekes dolog előadást kezdeni. Hatodik éve vagyok a pályán, elég sok olyan előadásban vettem részt, amit én kezdtem. Olyan szempontból felelősség magammal szemben is, hogy iszonyatosan szoktam izgulni előadás előtt, főleg, hogyha én kezdem azt. De művészszínházban ez legtöbbször egy monológ – itt legalább jó sokan leszünk a nyitányban” – jegyezte meg a színművész. Hozzátette, az, hogy karaktere egy személyben részese és narrátora a történéseknek, egyszerre mozog a cselekményen belül és azon kívül, akár egészen különleges helyzetbe is hozhatja a színészt: „Az, hogy ez mennyiben kíván másféle színpadi jelenlétet, attól függ, hogyan közelítjük meg ezt az egész dolgot a próbafolyamat alatt, azt hiszem, én ugyanúgy fogok dolgozni, ahogy eddig. Narrátori szerepkörben is van tapasztalatom, játszottam már olyan szerepet, aki egyszerre volt kint és bent, a 33 változat Haydn-koponyára című Esterházy-darabban, így ebből is tudok majd merítkezni ennek a szerepnek a megformálása során. ”
Borsi-Balogh Máté a klasszikus színműirodalmat felidézve azt is elmondta, a humor számára is kiemelten fontos szerepet játszik minden színpadi produkcióban, hiszen a legtragikusabb pillanatokban is jelen lehet, és a megfogalmazás módjától függően színesíthet, akár mélyíthet is egy előadást. A 3 testőrhöz hasonló nagyszabású történelmi tablók sokszor a pátosz hangján emlékeznek az országok sorsát eldöntő kalandokról, a Szabadtéri Játékok új bemutatójában mégis végig felszínen van a szórakoztatás, a vidámság. A fiatal színművész ráadásul sajátos humorréteget képvisel a darabban: mindkét szerepe áthallásokkal, tréfás ám mély értelmű utalásokkal teli ironikus hangvételt képvisel, amelynek 4000 nézőhöz való eljuttatása érdekes kihívás lesz számára: „Izgatott vagyok ezzel kapcsolatban, mert nem tudom, hogyan fog működni. Az Örkény Színházhoz vagyok szokva, ahol a nagyszínpadunkon kb. 400 ember fér el, ez sokkal intimebb tér. A Szabadtéri mégiscsak többezres, így megmondom őszintén, fogalmam sincs, de nagyon kíváncsi vagyok, hogyan lehet majd megoldani. Ez egy igazi színészi feladat, azt hiszem: hogy hogy lehet ekkora térben úgy játszani, hogy az a legeslegutolsó sorban is azt jelentse, amit az első sorban. ”
A tehetséges művésznek így a nézőkkel való összekacsintás lesz a legkedvesebb feladata a komoly tét ellenére is jókedvű előadásban, amelyben Ember Márkkal, Koltai-Nagy Balázzsal, Brasch Bencével, Veréb Tamással, Varga-Járó Sárával, Kovács Gyopárral, Feke Pállal, Fehér Tiborral, Csobot Adéllal, Dino Benjaminnal és Nagy Sándorral karöltve keltheti majd életre generációk kedvenc kalandjait.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!