Társadalmi egyeztetésre bocsátja azt a jogszabálytervezetet, amely tovább erősíti a szülők szabad választási lehetőségét azzal, hogy a gyed extra mintájára lehetővé tenné, a csecsemőgondozási díjat (csed) munkavégzés mellett is igénybe lehessen venni - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szerdán az MTI-vel.
Ezzel tovább nőhet a kisgyermekes édesanyák választási szabadsága és jövedelme is - tették hozzá.
A tervezett intézkedés céljának azt nevezték, hogy az édesanya minél hamarabb visszatérhessen a munka világába, anélkül, hogy ezzel elveszítené a gyermeke után járó ellátást.
Az új javaslat különösen azoknak a családoknak jelenthet komoly segítséget, ahol az édesanya a foglalkozása jellegéből adódóan kisgyermeke ellátása mellett a munkáját is el tudja végezni (például részmunkaidős foglalkoztatás, távmunkavégzésben dolgozók, egyéni vállalkozók, fodrászok, kozmetikusok, őstermelők) - írták.
A jelenlegi szabályozás szerint a csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára járó, biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátás. A 24 hetes szülési szabadság időtartamából két hetet kötelező igénybe venni, a szülési szabadságot pedig úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen.
A csed összege az édesanya korábbi jövedelmének figyelembevételével megállapított naptári napi alap 100 százaléka. Az ellátás folyósítása mellett jelenleg keresőtevékenységet nem lehet folytatni - fejtették ki.
Úgy folytatták, hogy a társadalmi egyeztetésre bocsátott javaslat szerint az édesanya a gyermeke születése utáni harmadik hónapot (90 napot) követően munkát vállalhatna.
A tervezet alapján munkavégzés mellett a csed összege a naptári napi alap 100 százaléka helyett 70 százalékra csökkenne, de az érintett édesanya így anyagilag jobban járna, hiszen a fizetése, keresete mellett részesülne a csed extra szerinti összegben.
A kormány szándéka szerint a csed extra július 1-jén lépne hatályba, az intézkedés már a folyó ellátásokra is vonatkozna.
Az újabb családbarát módosítás elsősorban azoknak az anyáknak nyújthat segítséget, akiknek ügyfélkörük megtartása miatt kiemelten fontos, hogy mielőbb visszatérhessenek dolgozni, anélkül, hogy ezzel elveszítenék a gyermek után járó ellátást - emelték ki.
A magyar családok a jövőben is számíthatnak a kormányra, amely a magyar családoktól, családszervezetektől érkezett észrevételek alapján további intézkedésekkel segíti a gyermeket nevelő magyar családok életét - írták.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!