Szeged város legrangosabb elismeréseit, a díszpolgári címet, a Pro Urbe díjakat és Szegedért Emlékérem kitüntetéseket a pénteki díszközgyűlésen, ünnepélyes keretek között vehették át a díjazottak.
A város legrangosabb elismerését, a díszpolgári címet idén Vajda Júlia operaénekesnek ítélte oda a grémium. Vajda Júlia 1957. február 16-án született Makón, már gyermekkorában is megmutatkozott tehetsége, hiszen iskolás évei alatt a Szegedi Nemzeti Színházban, sőt a Szegedi Szabadtéri Játékokon is rendre fellépett a gyermekkar tagjaként. Az országosan elismert énekesnő a főiskolai tanulmányait a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar-ének szakán végezte, ahol olyan nagyszerű tanárai lehettek, mint Bárdi Sándor, Berdál Valéria vagy a szintén szegedi díszpolgári díjjal kitüntetett Gyimesi Kálmán.
Vajda Júlia 1979 óta a Szegedi Nemzeti Színház tagja és számos díjjal ismerték már el munkásságát. Az énekes többek között hatszor nyerte el a színházi szakma rangos elismerését, a Dömötör-díjat, ugyanakkor Szegedért Emlékéremmel és Liszt Ferenc-díjjal is rendelkezik, sőt a Szegedért Alapítvány fődíjasa is. Vajda Júlia 2015-től a Szegedi Nemzeti Színház Örökös Tagja.
Vajda Júliát többek között olyan nagyszerű szerepekben láthatja a szegedi közönség, mint például a nagy sikerrel futó "A padlás" című musical.
Vajda Júlia méltatását követően a díszpolgári címet Botka László polgármester adta át a népszerű énekesnőnek.
A díszpolgári címet követően átadták a város Pro Urbe díjait is, amelyet idén Kothencz János szociológus, pedagógus, gyermek- és ifjúságvédelmi szakértő, az ÁGOTA Alapítvány alapítója és vezetője vehetett át. Szintén Pro Urbe díjat ítéltek Mészáros Zsoltnak is, a Béke Utcai Általános Iskola nyugalmazott igazgatójának.
Szegedért Emlékéremmel díjazták a munkásságát Hajós Tibor építészmérnöknek, akinek többek között a Pick Arénát is köszönheti Szeged, hiszen a tervezője volt. Szegedért Emlékérmet vehetett még át Kecsmár Zsuzsa is, az Antavo AI Loyalty Cloud társalapítója, valamint Mátó Sándor hídépítő mérnök is. A díszközgyűlés zenei betétekkel és néptáncos programokkal szórakoztatta a Széchenyi téren megjelent tömeget és a meghívott díszvendégeket.
Szeged szabad királyi város rangját 1719-ben nyerte vissza III. Károlytól, majd május 21-én címert is kapott, ezért ünneplik ekkor a megyeszékhely napját. A díszközgyűlést évek óta a Szegedi Borfesztivál nyitónapja előzi meg, nem volt ez 2025-ben sem másként, noha az égiek idén sem fogadták szívükbe az esemény nyitányát.
Támogassa a valóban minden párttól és önkormányzattól független
vidéki újságírást. Minden támogatást köszönünk, amelyet
portálunk tartalmának fejlesztésére fordítunk.
Véleménye van? Szóljon hozzá!