Latorcai Csaba kedden Budapesten, miután átvette Hegedűs Péter polgármester petícióját, azt mondta, a minisztérium áttekinti a dokumentumban foglaltakat és segíteni kíván a probléma megoldásában.
Az ügy előzménye, hogy az önkormányzat a jogszabályban meghatározott március 15-i határidőig nem fogadta el az idei költségvetését, valamint a tavalyi zárszámadást sem a kormányhivatal törvényességi felhívása ellenére. A törvénysértés miatt eljárás indult a Kúrián, amely még nem döntött az ügyben.
Az államtitkár azt mondta, amíg a Kúria nem dönt, addig felfüggesztették a város finanszírozását.
Latorcai Csaba felhívta Balmazújváros polgármesterének figyelmét arra, hogy ha "valóban meg akarja oldani a problémát és valóban fontos számára több száz család helyzete", akkor az ügy megoldásának kulcsa az ő kezében van.
Az államtitkár hozzátette: nincs akadálya annak, hogy a polgármester összehívja a képviselő-testület ülését, és "végre jogszerűen meghozza a költségvetési rendeletet", amely után elhárul minden akadály Balmazújváros finanszírozása elől.
Kitért arra, hogy Balmazújváros önkormányzata esetében nem ez az első ilyen problémás helyzet. Az elmúlt évben sem sikerült a zárszámadási rendeletet jogszabályszerűen meghozni, akkor is a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal segített, és végül a főispán hozott saját hatáskörben rendeletet a zárszámadás elfogadásáról, és így rendezte a jogszabályellenes helyzetet.
A kormányhivatal most is kész minden segítséget megadni annak érdekében, hogy megszülessenek a jogszerű döntések és az önkormányzat alkalmazottai megkaphassák jogos fizetésüket - hangoztatta Latorcai Csaba.
Hegedűs Péter polgármester újságíróknak azt mondta, valóban nem sikerült időre a városnak az idei költségvetési és a tavalyi zárszámadási rendelet megalkotása a "képviselő-testület diszfunkcionális működése miatt". Ezek nélkül a város nem kapja meg a nettó finanszírozást, amely működésének alapfeltétele - ismertette.
A városvezető szerint június 10-én kétszer egymás után sikertelen képviselő-testületi ülés volt. Arról, hogy ez mennyire volt szabályszerű, a Kúria hivatott dönteni.
Elmondása szerint törvényesen meghozott rendelettel rendelkezik Balmazújváros és így jár a városnak a nettó finanszírozás. A most átadott petíciójuk is erről szól, hogy a város azonnal kapja meg a működéshez szükséges finanszírozást.
Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta, a kormányzati bürokraták miatt 400 állami alkalmazott, Balmazújváros önkormányzatának köztisztviselői, közalkalmazottai második hónapja nem kapják meg a bérüket.
"Én ezt egy szánalmasan kisstílű politikai csatározásnak tekintem", ami miatt 400 önkormányzati dolgozó megélhetése van veszélyben, és az ő helyzetüket hangulatkeltésre használja a kormány. "Amíg a miniszterelnök és a közigazgatási elit a most éppen növekvő fizetéseikből meg tudnak élni, lenne módjuk a megoldásra, csak széttárják a kezüket, mondván, nem tudnak mit tenni, mert a jog nem engedi a fizetések utalását" - fogalmazott.
Felvetette, hogy ha a versenyszférában van bérgarancia alap, akkor az állam esetében miért nem lehet előlegként utalni a fizetéseket, amely egy előre kalkulált, fillérre kifizethető költségvetési tétel.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!