Magyarország első hibrid okosboltját nyitotta meg a Coop Szegeden

Belföldi hírek, 2025.05.22

Eddig csak teszt üzemben üzemelt, de mostantól élesben is várja a vásárlókat a Szent István tér 16. szám alatt található Coop ABC. A vásárlók ezentúl a nappali nyitvatartási időn túl is vásárolhatnak az okosboltban, ahol teljesen automatikus a kiszolgálás.

Coop-Szeged-Szent-István-tér A Coop Szeged üzlethálózatában kezdte meg működését Magyarország első automata hibrid okosboltja, amely a 247 Shop alkalmazásban érhető el.  

Az üzlet napközben hagyományos kiszolgálással, a normál nyitvatartási időn kívül pedig teljesen automata üzemmódban, bolti személyzet nélkül várja a vásárlókat. A Coop Szeged meglévő üzlete a hazai
Laurel Kft. innovációi révén nyitott új korszakot a retail világában. A technológia ráadásul új megoldást jelenthet kisebb településeken működő kisboltok gazdaságos üzemeltetésére is.

A Coop Gazdasági Csoport és a Laurel Kft. hosszú évtizedek óta működik együtt, amelyet a hazai kereskedelmi kultúra fejlesztése és a folytonos innováció iránt érzett elköteleződés kapcsol össze és határoz meg. A Coop 1400 településen működő mintegy 2100 üzletének meghatározó többségében a Laurel megoldásai biztosítják a boltok kasszarendszereinek működését, de az idei évben a felek közös munkája új mérföldkőhöz érkezett az automata hibrid okos üzlet átadásával. „Büszkék vagyunk rá, hogy Szeged adhatott otthont az ország első okosboltjának. A közlekedésben is élen járunk a digitalizációval, most pedig a kereskedelem területén is példát mutathatunk. ” – mondta Dr. Binszki József, Szeged várospolitikai alpolgármestere.

„Ez a projekt sok gombot nyom meg egyszerre: digitalizáció, innováció, generációváltás. A magyar KKV-k 18%-a használ online kereskedelmi megoldást, messze elmaradva az EU-átlagtól. Ez az üzlet
nemcsak trendet követ, hanem példát is mutat – különösen, hogy hazai, családi vállalkozás valósította meg” – emelte ki Lukács Zsuzsanna, vállalkozások védelméért felelős helyettes államtitkár.

A helyszínválasztás sem véletlen: Szeged városa az elmúlt években többször bizonyította innovációs nyitottságát. „Büszkeség számunkra, hogy a Coop Szeged a Coop Gazdasági Csoport meghatározó tagjaként
elsőként lépett a fejlődés irányába, példát mutatva nemcsak saját hálózatunknak, hanem az egész magyar kiskereskedelmi szektornak. Hiszünk abban, hogy a jelenkor igényeire és kihívásaira jó válaszokat adva hazai tulajdonú vállalatként is képesek lehetünk felvenni a versenyt a multinacionális cégekkel. Ez a bolt ennek ékes példája!” – mondta az ünnepélyes nyitóeseményen Pekó László a COOP Hungary Zrt. Igazgatóságának elnöke, majd hozzátette: „Hiszünk benne, hogy ez a jövő. Ha a matek működik, ez a modell széles körben elterjedhet, és segíthet a fenntartható, költséghatékony bolti működésben is. ”

A hibrid modell a megszokott vásárlási élményt ötvözi az automatizált technológiák előnyeivel annak érdekében, hogy a vásárlók éjszaka vagy munkaszüneti napokon is hozzáférjenek egy normál méretű bolt teljes termékkínálatához. Bolti személyzet nélküli üzemmódban a vevők a 247 Shop applikáció segítségével könnyen és biztonságosan léphetnek be a kamerarendszerrel felszerelt bolt kapuján, majd az önkiszolgáló kasszás fizetést követően az alkalmazást használva távozhatnak. Szükség esetén a távoli diszpécserszolgálat képes az azonnali segítségnyújtásra és beavatkozásra.

A fejlesztés létrejöttét a gyors és biztonságos fizetési megoldások elkötelezett szakértőjeként a Mastercard is támogatta, segítve a digitális vásárlási élmény további terjedését a hazai kiskereskedelemben. „A Mastercardnál hiszünk abban, hogy a digitalizáció akkor ér igazán célt, ha kézzelfogható előnyöket nyújt a mindennapokban. A Coop Szeged és a Laurel hibrid okosboltja remek példa arra, hogyan válhat az innováció a vásárlói élmény természetes részévé. Büszkék vagyunk rá, hogy támogathatjuk azokat a partnereinket, akik bátran nyitnak az új megoldások felé – ez a fejlesztés nemcsak kényelmesebbé, hanem jövőállóbbá is teszi a hazai kiskereskedelmet. ” – mondta el Szász Ferenc, a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója.  

„A Coop Szeged Zrt. Csongrád-Csanád vármegyében 23 településen 41 üzletet üzemeltet, dolgozói kollektívánk létszáma megközelíti az 500 főt. Társaságunk mindig arra törekedett, hogy a legkorszerűbb és leghatékonyabb megoldásokat kínálja a vásárlóinak úgy, hogy közben identitásunk egyik legfőbb elemét, a vevőközpontúságot se kelljen feladnunk. A Coop Csoporton belül fontosnak tartjuk a digitalizáció adta lehetőségek használatát, hálózatunkban jelentek meg például az első önkiszolgáló kasszák a Coop láncon belül. A most bevezetett rendszer is egyszerre szolgálja a kényelmet és a rugalmasságot, egy olyan plusz vásárlási formát elérhetővé téve, amely teljes mértékben illeszkedik a mai elvárásokhoz” – hangsúlyozta Kelemen János, a Coop Szeged Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A Magyarországon most debütáló koncepció évek óta sikerrel működik a skandináv országok mellett például Csehországban és Szlovákiában is. A külföldi tapasztalatok alapján lényegében bármilyen boltméretben alkalmazható modellt a retail-IT megoldások vezető hazai szakértője, a Laurel fejlesztette és valósította meg hazai környezetben.  

„Több mint 30 éve ott vagyunk a kiskereskedelem nagy technológiai fordulópontjainál, és biztos vagyok benne, hogy ez a következő ilyen korszakváltás. Mindez sokkal több mint egy újfajta bolttípus indulása: egy működő, bárhol bevethető üzleti modell premierje, amivel óriási távlatok nyílhatnak meg az itthoni retail szektorban a meglévő és az új üzletek előtt is. A megoldás egyébként konténerboltba is telepíthető, ahol 24/7-ben tud személyzet nélkül, távfelügyelettel működni.

Példaértékű, hogy stratégiai partnerünk, a Coop hazai tulajdonú üzletláncként Magyarországon elsőként vezeti be a komplex, innovatív rendszerünket. ” – mondta el Bessenyei István, a Laurel alapító-tulajdonosa. „A technológia nem kiváltja az emberi jelenlétet, hanem kiegészíti azt. Felelősségként éltük meg, hogy Magyarországon is bizonyítsuk: létezik megfizethető, szerethető és hasznos digitális kereskedelmi modell. Két évvel ezelőtt kezdtük a fejlesztést – bízunk benne, hogy sok hazai kereskedőnek ad majd inspirációt. ” – hangsúlyozta Bessenyei Attila, a Laurel Kft. ügyvezető igazgatója.

Szintén a nemzetközi példákból kiindulva a hibrid működés megteremtheti a lehetőségét egy bolt működtetésére olyan helyszíneken is, ahol a hagyományos üzleti modellek nem elérhetők, vagy a jelenlegi gazdasági és munkaerőpiaci kihívások közt nehezen fenntarthatók. Éppen ezért a most debütált technológia a vidéki lakosság jobb alapvető áruellátásához, és így hazánk társadalmi, nemzetstratégiai céljainak teljesüléséhez is hozzájárulhat majd.
(Webrádió)

Címkék

Coop Szent István tér Hibrid okosbolt
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!