A helyi választási bizottság arra hivatkozva tagadta meg a népszavazási kérdés hitelesítését, hogy az álláspontjuk szerint nem felel meg az egyértelműség követelményének.
Az indoklásban részletesen kifejtett érvek szerint a műemlék és az ahhoz kapcsoló ingóságok önkormányzati tulajdonba adása csak több lépcsőben történhet meg. A szabadkígyósi kastélyt uniós támogatásból részben felújították, az ingatlan tulajdonjoga csak a fenntartási időszak lejártát követően - 2028. március 29. után - kerülhet az önkormányzathoz.
Az addig hátralévő időre az önkormányzatnak vagyonkezelői szerződést kellene kötnie. Ilyen megállapodásra van szükség a kastélyban lévő, a közgyűjtemény alapleltárában szereplő védett kulturális javak esetében is.
A bizottság az elutasító döntés indoklásában hangsúlyozza, a kérdésből önmagában nem állapítható meg, hogy a tulajdonjog megszerzése milyen konkrét kötelezettségekkel jár az önkormányzatra nézve, milyen időtartamra, milyen ütemezéssel, mekkora anyagi terhet jelent.
A választási bizottság döntésével szemben április 29-ig nyújtható be fellebbezés.
Markó Csaba, a Fidesz-KDNP hódmezővásárhelyi frakciójának vezetője a város közgyűlésének március 19-i ülésén jelentette be: népszavazást kezdeményeznek arról, hogy a hódmezővásárhelyi önkormányzat átvegye-e a szabadkígyósi Wenckheim-kastély fenntartását, üzemeltetését és fejlesztését.
A hódmezővásárhelyieknek kell dönteniük arról, hogy a városnak szüksége van-e a településtől 70 kilométerre egy kastélyra - mondta akkor a politikus.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium a népszavazási kezdeményezés miatt arra kérte a tulajdonjog átruházásáról szóló szerződést előkészítő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. -t, hogy a kastély tulajdonba adási folyamatát függessze fel, amíg a kérdésben kialakul a közmegegyezés.
A Békés vármegyében található szabadkígyósi kastélyt 1875 és 1879 között Ybl Miklós tervei alapján építették historizáló, döntően német neoreneszánsz stílusban.
A korabeli beszámolók szerint az ország legszebb és legkényelmesebb kastélya volt, amelyet a kor legmodernebb technikai vívmányaival szereltek fel.
A kastélyt a második világháború után államosították, majd mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolát helyeztek el benne. Az épület műemléki helyreállítása 2019 és 2022 között történt meg a Nemzeti Kastélyprogramban több mint 3,2 milliárd forint magyarországi és uniós forrásból.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!