A politikus azt mondta, jelenleg még hiányoznak a műemlék nyereséges működtetéséhez szükséges feltételek, a megfelelő méretű rendezvényhelyszín, a kiszolgáló helyiségek, a szállásként használható szobák. Ezek megteremtéséhez jelentős - nem pár száz millió forintos - befektetésre van szükség, amit a város anyagi lehetőségei nem tesznek lehetővé.
A hódmezővásárhelyieknek kell dönteniük arról, hogy a városnak szüksége van-e a településtől 70 kilométerre egy kastélyra - hangsúlyozta a képviselő.
Szél István (Fidesz-KDNP) hangsúlyozta, vásárhelyieknek joga van véleményt nyilvánítani egy, az önkormányzat gazdálkodását ilyen hosszú távon és nagy mértékben érintő kérdésről. Mint mondta, bízik benne, hogy a városvezetés nem fogja akadályozni a népszavazás megtartását. A politikus azt kérte, hogy az önkormányzat pályázati anyagát hozzák nyilvánosságra.
Márki-Zay Péter (MMM) polgármester örömét fejezte ki, hogy a kastélyról kiírt pályázat során olyan döntés született, amely lehetőséget ad arra, Hódmezővásárhely megmentsen egy jelentős nemzeti értéket. Szavai szerint a város így tízmilliárdos vagyonnal gazdagodna. A nyereséges működtetésből és pályázatokból az ingatlan fenntartása és felújítás is megoldható lenne - tette hozzá.
A polgármester elmondta, az önkormányzat nyertes pályázatában tíz év alatt egymilliárd forintos felújítást vállalt.
A politikus szerint a kastély üzemeltetése kemény munkával nyerseségessé tehető. 200-250 millió forintos bevételt szavai szerint "játszi könnyedséggel" elérhetne a kastély, amennyiben a belépti díjakat a környék hasonló látványosságainak szintjére emelnék, megfelelő marketingtevékenységet végeznének, az épület pedig reális bérleti díj esetén esküvői helyszínként is hasznosítható lenne.
A polgármester közölte, az emelet harminc - még felújításra váró - vendégszobájának megnyitása pedig további munkahelyeket teremthetne a szabadkígyósiaknak, és növelné az intézmény bevételeit is.
Lázár János építési és közlekedési miniszter korábban a kastély fejlesztéséről elmondta, eddig nem készült el az emelet és a melléképületek felújítását, amelyre még mintegy 7,7-8,6 milliárd forint között kellene költeni. A politikus becslése szerint a műemlék rekonstrukciójának befejezésére és az üzemeltetésre a következő tíz évben mintegy 8-10 milliárd forintot kell fordítani.
A Békés vármegyében található szabadkígyósi kastélyt 1875 és 1879 között Ybl Miklós tervei alapján építették a historizáló, döntően német neoreneszánsz stílusban. A korabeli beszámolók szerint az ország legszebb és legkényelmesebb kastélya volt, amelyet a kor legmodernebb technikai vívmányaival szerelték föl.
A kastélyt a második világháború után államosították, majd mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolát helyeztek el benne. Az épület műemléki helyreállítása 2019 és 2022 között történt meg a Nemzeti Kastélyprogram keretében több mint 3,2 milliárd forint hazai és uniós forrásból.
Fotó: MTI/Archív
(MTI)
Címkék
Wenckheim
Véleménye van? Szóljon hozzá!