Fidesz: a magyar élelmiszerbiztonság a legjobbak között van
Font Sándor (Fidesz) hangsúlyozta, hogy a magyar élelmiszerbiztonság európai és világmércével mérve is a legjobbak között van. Hozzátette, az egyik előnyünk, hogy ezt a biztonságot garantálni tudjuk, ezért exportképesek vagyunk.
Kiemelte, hogy Magyarországon csak GMO-mentes növényeket lehet termeszteni. Hangsúlyozta, az az álmuk, hogy ne csak a növények, de az összes élelmiszer is GMO-mentes legyen.
A vidékfejlesztési programokról beszélve emlékeztetett, hogy az Európai Unióból érkező támogatási összegek mellé a kormány nyolcvan százalékos nemzeti társfinanszírozást rendelt a 2020-2027-es pénzügyi időszakban.
A veszélyekről és problémákról beszélve hangsúlyozta, soha nem látott európai gazdatüntetésekre volt szükség, hogy visszább léptessék az uniós "green dealt", a "zöldőrületet". A veszélyforrások közé sorolta, hogy feltétel nélkül engedélyezték az ukrán gabonabeáramlást az EU-ban, ami tönkretette az addig kialakult kereskedelmi csatornákat.
DK: épüljön egy egészségügyi diagnosztikai központ Székesfehérváron
Földi Judit (DK) kifogásolta, hogy a javaslatban nem esik szó a székesfehérváriak életminőségét javító közlekedési fejlesztésekről. A nagy tehergépjárművek áthaladása miatt a városban mindennaposak a dugók - tette hozzá.
A képviselő azt kérte, hogy a településen épüljön egy egészségügyi diagnosztikai központ.
A kormány a tehetősebb önkormányzatokat évről-évre egyre jobban emelkedő sarccal bünteti - jelentette ki a szolidaritási hozzájárulást bíráló ellenzéki politikus.
Földi Judit azt is mondta, hogy minél több védőoltást kell ingyenessé tenni. Arról is beszélt, hogy fel kell emelni a gyermekotthonban elhelyezett gyermekek zsebpénzét.
Fidesz: a költségvetés új perspektívát nyit
Mátrai Márta (Fidesz) úgy fogalmazott, hogy az EU mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza a Magyarországnak járó források folyósítását.
A jövő évi költségvetés új perspektívát nyit, reményt és lehetőséget nyújt mindenki számára, de ehhez gazdasági semlegességre van szükség - jelentette ki. A javaslat garancia a családtámogatások növelésére, a kis- és közepes vállalkozások megerősítésére, a rezsicsökkentés megvédésére, a nyugdíjak értékállóságának biztosítására - tette hozzá.
A tervek szerint ez a béke költségvetése lesz, egy új gazdaságpolitika alapja, de ez egyben a bizalom és a remény költségvetése is - fogalmazott.
A várható béke lehetővé teszi, hogy a jövő évi költségvetésben több pénzt fordítsanak a gazdaságfejlesztésre, a béremelésre, az otthonteremtésre és a családtámogatásokra - jelentette ki a felszólaló.
MSZP: megcsappannak a jóléti kiadások és romlik az önkormányzatok helyzete
Szabó Sándor (MSZP) úgy fogalmazott: 2019 óta nem készült olyan költségvetés, amelyet a Pénzügyminisztérium reálisan tervezett volna meg, ez már az ötödik olyan gazdasági év, amikor a tényszámok jelentősen elmaradtak a tervszámoktól.
Kitért arra, hogy a jövő évi büdzsében "megcsappannak" a jóléti funkcióra szánt kiadások, a legnagyobb vesztes a szociális terület lesz.
Szabó Sándor szerint a büdzsé az önkormányzatok gondjait sem oldja meg, a bevételek csökkenése és az elvonások miatt tovább romlik majd a helyzetük. Ezért a szocialisták módosító javaslatokkal élnek. A gépjárműadót teljességében a településeknél hagynák, a közöségi közlekedési központi támogatására hárommilliárd forintot fordítanának. Ebből Szeged 400 millió forintot kaphatna - mondta, majd ismertette egyéni módosító indítványait a választókerülete fejlesztése érdekében.
Kormány: a költségvetéssel folytatódhat a felzárkózás
Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára emlékeztetett: 2004-2010 közt a vásárlóerőt nézve változatlan volt a magyar gazdaság pozíciója, nem volt felzárkózás az uniós átlaghoz. Azonban 2010-hez képest az utolsó, 2023-as adat tíz százalékpontos javulást mutat, azaz a magyar kormány gazdaságpolitikája és a költségvetés kiadásszerkezete gazdasági felzárkózást eredményezett.
A benyújtott költségvetés teljesülése esetén a felzárkózás 2025-ben is folytatódhat. A gazdasági felzárkózás teremti meg az esélyét annak, hogy megmaradjon a magas foglalkoztatási szint és a bérek növekedjenek - mondta.
Kitért arra: a gazdaság bővülését és a bérdinamikát akkor lehet fenntartani, ha a termelékenység bővül. A hétfőn aláírt több éves bérmegállapodás a minimálbér-emelésekkel ezt a célt szolgálja - jegyezte meg.
Fontosnak nevezte a családtámogatások rendszerének és a nyugdíjak reálértékének megőrzését.
Közölte: azért számol a tervezet az ideinél magasabb szolidaritási hozzájárulással, mert az érintett önkormányzatok adóerőképessége növekedett. A hozzájárulás pont arról szól, hogy a gazdagabb önkormányzatok adóbevételük egy részét a szegényebbek feladatainak finanszírozására fordítják.
Az összes változással együtt az önkormányzatok pénzügyi helyzete stabil - jelentette ki Banai Péter Benő.
(MTI)
Címkék
Országgyűlés
költségvetés
Véleménye van? Szóljon hozzá!