Felhívjuk tisztelt felhasználóink figyelmét, hogy a hitelesség érdekében a javításokat hajtsák végre a felhasznált anyagon!
PONTOSÍTOTT VÁLTOZAT - OGY - Krónika 11. rész (kérdések, ombudsmani beszámoló)
Budapest, 2023. november 27., hétfő (MTI) - A vármegye- és országbérletekről és az óriásplakát-kampányról is szóltak a kérdések hétfőn az Országgyűlésben, majd a képviselők áttértek az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek tevékenységéről szóló beszámoló általános vitájára.
2022-es ombudsmani beszámoló
Ombudsman: az Ukrajnából érkező menekültek segítése, területi irodák létesítése és a gyermekvédelem voltak a legfontosabb feladatok
Az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2022-es tevékenységéről szóló beszámoló és az annak elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitájában Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa ismertette: 2022-ben 5740 új ügye, 4951 befejezett ügye volt az ombudsmani hivatalnak, 226 jelentést adtak ki, 169 ajánlást fogalmaztak meg, és 263 hatósági ügyük volt.
Kozma Ákos kiemelte: a 2022. február 24-én kezdődő orosz-ukrán háború és az annak nyomán kialakult humanitárius válsághelyzetben a hivatal munkatársai folyamatosan azon dolgoztak, hogy minél több embernek nyújtsanak közvetlenül jogi és humanitárius segítséget.
A hivatal március elején már ideiglenes területi irodát nyitott a magyar-ukrán határszakasz közelében, ahol munkatársai személyesen segítettek és nyújtottak jogi tanácsadást. Emellett megszervezték a menekültek online tájékoztatását is.
A hivatal munkatársai segítettek a menekülteknek a budapesti BOK sportcsarnokban is - mondta.
Hozzátette: áttekintették a menekülő gyermekek oktatáshoz való hozzáféréssel kapcsolatos helyzetét, és jelentésükben ajánlásokat is megfogalmaztak.
Megjegyezte: a menekültek körében végzett tevékenységünk nemzetközi figyelmet is kapott, 2022-ben több nemzetközi delegáció is Magyarországra látogatott.
Kozma Ákos beszámolójában fontos eredménynek nevezte, a területi irodák létrehozását, amellyel 2022 tavaszától Budapest mellett már hat nagyvárosban - Szegeden, Debrecenben, Győrben, Székesfehérváron, Miskolcon és Pécsett - van lehetősége a panaszoksoknak ügyeik személyes intézésére. Jelezte, 2022-ben 3548 alkalommal fordultak a területi irodákon keresztül a hivatalhoz az ügyfelek.
Az ombudsman a hivatal feladatai közül kiemelte a gyermekek, a fogyatékossággal élők jogainak védelmét. E csoportok támogatásának részeként szólt a 2021-ben a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával közösen indított gyermekotthon-felújítási programról, amelyet 2022-ben is folytattak. Tavaly a Veszprém-Gyulafirátóti Befogadó Gyermekotthon újult meg két szakaszban - mondta.
A gyermekek jogairól szólva lényegesnek nevezte az alapvető jogok biztosának tudatformáló, információs és koordinációs feladatát. Azt is mondta, súlyos válságok idején különösen fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a kihívások közben is "meg kell adni a gyermekeknek nemcsak a biztonságot, hanem az igazi gyermekkort".
Elmondta, a hivatal 2022-ben átfogó vizsgálatot zárt le a szülői felügyeleti joggal rendelkező különélő szülők tájékoztatáshoz való jogának területén, valamint a köznevelésben és az egészségügyben.
Kiemelte a digitális gyermekvédelem rendszerét áttekintő jelentést, valamint hogy a feltárt hiányosságok alapján a médiahatóság számára ajánláscsomagot fogalmaztak meg, amelynek eredményeképpen elindult a szakmai jogi párbeszéd a szereplőkkel.
Kozma Ákos a hivatal egyenlő bánásmóddal kapcsolatos tevékenységéről szólva jelezte, 2022-ben 463 ilyen üggyel foglalkoztak, amelyekből 263 volt hatósági ügy.
PONTOSÍTOTT VÁLTOZAT - OGY - Krónika 13. rész (ombudsmani beszámoló)
Budapest, 2023. november 27., hétfő (MTI) - Az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2022-es tevékenységéről szóló beszámoló vitájával folytatta munkáját hétfő este a parlament.
Zárszó
Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa a nemzetiségi szószóló hozzászólására reagálva jelezte, a 2022-ben Ukrajnából Magyarországra érkező nagyszámú traumatizált menekült, valamint a tartósan Magyarországon élő menekültek ellátása új kihívások elé állította a nemzetiségi közösségeket is.
A nemzetiségeket érintő ügyekről szólva jelezte, 2022-ben inkább általános, alacsonyabb számú, de nagyobb elvi jelentőségű beadványok érkeztek a hivatalhoz. Meglátása szerint ez összefüggésbe hozható az online jogérvényesítés lehetőségének robbanásszerű terjedésével és a nemzetiségi jogvédelem egyéb szerveinek fokozódó aktivitásával.
Sebián-Petrovszki László (DK) felszólalására reagálva hangsúlyozta, a képviselő állításával szemben Magyarország "modern demokratikus jogállam". Megjegyezte, ez alapvető jogi kategória, melynek tartalmi elemei a mai magyar demokrácia működésében fellelhetők.
Az ombudsmani intézmény leminősítésének vádjára úgy reagált: az ENSZ illetékes bizottsága a 2015 és 2019 közötti, vagyis az ő hivatalba lépése előtti időszakot vizsgálta. Kozma Ákos hozzátette: Magyarország olyan emberjogi intézményekkel került közösen B státuszba, mint Svédország, Szlovákia vagy éppen Belgium. További kérdéseket vet fel a besorolást illetően, hogy a döntés meghozatalakor A státusszal rendelkezett Afganisztán és Irak - jegyezte meg. (innentől az anyag változatlan)
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!