Párbeszéd: a kormány tárgyaljon a Diószegi utca lakóival!
Jámbor András (Párbeszéd) a fővárosi, VIII. kerületi Diószegi utca lakóiért emelt szót, akik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem józsefvárosi építkezése miatt kisajátított házakban laknak. Arra szólította fel a kormányt, hogy az ügyben folytasson tárgyalásokat az önkormányzattal és a lakókkal is.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy reagált: a törvény által megszabott eljárásrend szerint először az önkormányzatnak kell cserelakást felajánlania, és ha ezt nem fogadják el a lakók, akkor az állam ajánl fel.
Fontosnak nevezte, hogy az önkormányzat ennek a kötelezettségének minél előbb tegyen eleget, és azzal is egyetértett, hogy ezt követően - mintegy két hónap múlva - az államnak kell tárgyalni a bérlők jelentős részével. Közölte: el fog járni annak érdekében, hogy az állam vagy az egyetem részéről is megnevezzék, aki a fejlesztésért felel.
Jámbor András azt is kérte, hogy külön foglalkozzanak a Diószegi utca 20. lakóinak sorsával, és a kisajátítást követően minél előbb utalják át az önkormányzatnak a pénzt.
Gulyás Gergely viszonválaszában megerősítette: nincs akadálya, hogy az állam részéről minél előbb kijelöljék azt, akivel az érintettek tárgyalni tudnak. Azt is rögzítette: kisajátítás esetén a kártalanítás feltétlen, teljeskörű és azonnali kell, hogy legyen, így, ha nem azonnali a teljesítés az állam részéről, akkor "ott komoly hiba és mulasztás történt, aminek utána kell járni".
Mi Hazánk: miért nem lát fantáziát a kormány a makói palagáz kitermelésében?
Apáti István (Mi Hazánk)a kormány által hangoztatott gazdasági semlegesség helyett gazdasági függetlenséget szorgalmazott. Szerinte ennek két feltétele az energiafüggetlenség és az élelmiszer-önellátás. A képviselő a Makói-árokban lévő gázkincs kitermeléséről kérdezett, arra hivatkozva, hogy becslések szerint az ott lévő palagáz 60 évig biztosítaná Magyarország energiaellátását.
Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára azt mondta: a kormány - az EU-val összhangban - a villamosenergiára, ezen belül az atomenergiára és a napenergiára építi a magyar energetikai rendszert.
Apáti István erre úgy reagált: több lábon kell állni, a Mi Hazánk szerint szükség van a megújuló energiára, az atomenergiára és a földgázra is. Azt firtatta, miért nem lát fantáziát a kormány ebben a világon is páratlan gázlelőhelyben.
Czepek Gábor viszonválaszában elismerte, hogy a Makói-árok bizonyítottan hatalmas lelőhely, de reményét fejezte ki, hogy nem lesznek olyan magas energiaárak, hogy megérje a rendkívüli mélységben lévő palagázt kitermelni nagyon drága technológiával.
LMP: milyen ipari park lesz Pécsen?
Keresztes László Lóránt (LMP) arról kérdezte a külgazdasági és külügyminisztert, miért akarnak a pécsiek és a térségben élők feje felett dönteni őket érintő kérdésekben, nem válaszolva például arra, mit terveznek a korábban kijelölt 600 hektáros területtel a város vízbázisa felett, milyen jellegű ipari parkot és milyen befektetőket akarnak ott.
Illés Boglára, a tárca kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára azt hangsúlyozta: a fenntartható fejlődés bizottság ülésén egyértelmű választ adott e kérdésekre a tárca vezetője, majd hangulatkeltésnek nevezte a kérdező felvetéseit.
Azt jelezte, nincsenek a területtel kapcsolatban előkészítő egyeztetések, így nincs mibe bevonni a helyieket: iparterületet jelöltek ki, mert arra koncentrálnak, hogy az ország keleti része után a déli is lehetőséget kapjon, ami nem csupán Pécsnek, de a Drávaszögnek is fontos. Arra kérte a kérdezőt, hogy támogassa az ipari terület kialakítását, hogy aztán beszélhessenek arról, milyen beruházás érkezzen ide.
Az államtitkár kulcsfontosságúnak nevezte a vízbázis védelmét, jelezve, hogy az minden beruházás esetében célja a kormányzatnak, és ezt elő is írják.
Fidesz: mi történik az ELTE-n?
Pósán László (Fidesz) Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója doktori disszertációjának ügye kapcsán azt mondta: meghökkentő, érthetetlen, botrányos, ami az ELTE-n történt.
Arról beszélt: az egyik tanszékvezető szerint vissza kellett volna utasítani, hogy egy jobboldali közéleti szereplő megvédhesse értekezését, nem annak tartalmát, színvonalát illetve kritikával, hanem magát azt a tényt, hogy egy konzervatív politikus az egyetemen doktori eljárásban részt vehessen. A képviselő azt tudakolta: szükséges-e, hogy az egyetem felülvizsgálja a doktori értekezésekkel kapcsolatos gyakorlatát.
Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában arról beszélt: a tudományos fokozat megszerzéséhez biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden jogosult kutatónak.
"Számunkra ez az egyetemi autonómia, a tudományos szabadság egyik fokmérője" - fogalmazott. Hozzátette: az említett esetből világosan látszik, hogy ott "a szakmaiságot felülírja a politikai hovatartozás", ráadásul olyanoknál, akik eddig a tudományos életbe való beavatkozással vádolták a kormányt. Kijelentette, valóban elítélendő a tanszékvezető ezen botrányos megnyilvánulása.
Viszonválaszában a kérdező kijelentette: a történtek miatt "az ELTE méltatlanná vált arra, hogy a magyar felsőoktatás zászlóshajójaként tekintsünk rá. A miniszter erre úgy reagált: egyetért abban, hogy meg kell vizsgálni az egyetem kifogásolt gyakorlatát.
(MTI)
Címkék
Országgyűlés
Véleménye van? Szóljon hozzá!