A magyar építészet napja
A magyar építészet napjáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott bizottsági jelentés vitájában felszólaló Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta, a kormány támogatja, hogy Kós Károly születésnapja legyen a magyar építészet napja.
Az államtitkár a javaslat támogatására kérte az Országgyűlést.
Miután felszólaló nem volt a vitához, Lezsák Sándor levezető elnök lezárta a vitát.
Az előterjesztőként felszólaló Ágh Péter azt mondta, mindenki számára fontos, hogy megőrizzék a magyar építészet hagyományát.
Az állam működése
Az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő rendelkezésekről szóló törvényjavaslat bizottsági jelentéseinek vitájában Salacz László (Fidesz) ismertette a törvényalkotási bizottság álláspontját.
Elmondta, hogy az indítványt a testület 27 igen szavazattal, nyolc nem ellenében és hat tartózkodás mellett fogadta el.
A politikus kiemelte, hogy a kormány több intézkedést is tett a bürokráciacsökkentés érdekében.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy a javaslatot szeptember 18-án nyújtották be, miután a kormány lefolytatta a társadalmi egyeztetést. Rámutatott, hogy emellett a jogszabályban meghatározott további egyeztetési lehetőségeknek is eleget tettek.
Az államtitkár az indítványhoz benyújtott javaslatok közül kiemelte a közmeghallgatás szabályainak további módosításáról szóló kezdeményezést. A közmeghallgatás módjainak kiszélesítése a részvételiség és a tájékoztatás kiterjesztését is szolgálja - közölte.
Répássy Róbert arról beszélt, hogy az elmúlt évtized sikeres gazdasági és családtámogatási programjainak is köszönhetően az utóbbi években többen tértek haza külföldről, mint ahányan Nyugatra vándoroltak. Nemzetstratégiai célnak nevezte ennek a folyamatnak a támogatását és a Nyugaton élők hazatérésének megkönnyítését. A kormány kiemelt figyelmet fordít a külföldön élő magyarokra és a diaszpóra magyarságra, ezért fontos feladat a hazatérésük támogatása - hangsúlyozta. A Hazaváró portál segítségével minden felhasználó pontos iránymutatást kap a hazatéréshez szükséges teendőkről - emelte ki.
Az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy a kormány 2010 óta újjászervezte a közigazgatást, amelynek fő célja, hogy az állampolgárok és a vállalkozások adminisztrációs terhei csökkenjenek. Ezzel párhuzamosan a kabinet folyamatosan fejleszti az elektronikus ügyintézési lehetőségeket és az a cél, hogy bevezessék a digitális állampolgárságot - tette hozzá.
Arra is emlékeztetett, hogy a törvényjavaslat alapján a jövő ősszel induló tanévtől ingyenes lesz a jogosítvány megszerzése a középiskolákban és a szakképző intézményekben tanulók számára.
Ritter Imre német nemzetiségi képviselő a magyarországi nemzetiségek bizottságának támogatásáról biztosította a javaslatot.
Ezt követően az elnöklő Lezsák Sándor lezárta a vitát.
Répássy Róbert felszólalásában arról beszélt, hogy néhány civil szervezet és országgyűlési képviselő levelet intézett az Igazságügyi Minisztériumhoz a javaslat egyik része miatt. Az anyakönyvi eljárásról szóló törvény módosításával ugyanis az indítvány lehetőséget teremt arra, hogy a házasodni készülők ezt a szándékukat elektronikus úton is bejelenthessék - emlékeztetett. Elmondta, hogy az igazságügyi tárcához eljuttatott észrevétel szerint a jogalkotó különbséget tesz a házasságkötés és a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése között.
Az államtitkár hangsúlyozta, az alaptörvényből következően az állam védi a házasság intézményét, ezért az állam intézményvédelmi kötelezettségéből fakadóan a jogalkotónak lehetősége joga van olyan szabályokat kialakítani, amelyek ösztönzőleg hatnak és egyúttal megkönnyítik a házassági szándék bejelentését. A bejegyzett élettársi viszony kapcsán azt mondta, hogy az Alkotmánybíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága következetes gyakorlata szerint a jogalkotónak lehetősége van eltérő szabályokat megállapítani a házasságra és a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozóan.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!