OGY - Krónika 12. rész (azonnali kérdések)

Belföldi hírek, 2023.09.25

Laktanya-átnevezésről, akkumulátorgyárakról, és a baloldal kampányfinanszírozásáról is érdeklődtek képviselők az azonnali kérdések és válaszok órájában hétfőn este az Országgyűlésben.



Mi Hazánk: miért nevezték át a Petőfi-laktanyát?


Novák Előd (Mi Hazánk) a honvédelmi minisztertől arra várt választ, miért nevezték át a Petőfi-emlékévben a költő nevét viselő laktanyát, mégpedig a "véreskezű császárnő", a "Habsburg megszállók uralkodója", Mária Terézia nevét adva neki.

Petőfi örökségét nem engedhetjük át a baloldalnak - jelentette ki, hangsúlyozva, más országokkal szemben nemcsak a rebellióról, de a függetlenségről is szólt 1848 hazánkban.

Jobb lenne, ha magyar hősökről neveznének el laktanyákat, nem idegen uralkodókról - mondta, az átnevezés újragondolását kérve.

Vargha Tamás, a tárca parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy mindannyian egyetértenek abban, hogy a haderőfejlesztés beszerzései és szervezeti átalakításai fontosak, felkészültnek kell lennünk az ország megvédésére. Kiemelte annak szerepét, hogy hogyan, milyen hagyományok ismeretében tekint magára a magyar katona.

Felidézte: az egykori Petőfi-laktanyában működött a Mária Terézia által alapított testőrezred. Most a laktanya felveszi az alapító Mária Terézia nevét. Azt gondolom, ez nem egy formabontó gondolat, megoldás - tette hozzá.

A kérdező szerint nem kapott választ kérdése érdemi részére, majd jelezte, tüntetni fognak az átnevezés "gyalázata" ellen, míg az államtitkár azt hangsúlyozta, a császárnő a magyar hadszervezés fontos alakja, ráadásul "a rendezett élet, a női erő, a család és az otthon biztonságának" elbeszélésére, bemutatására is alkalmas történelmi személy.


LMP: akkugyárakat támogat a kormány


Csárdi Antal (LMP) arra várt választ az energiaügyi minisztertől, miért nem lehet egy múlt heti kormányrendelet értelmében a környezetkárosító cégeket megbírságolni. Ez borzalmas, főleg, ha ez egy folyamat első lépése - jegyezte meg az ellenzéki politikus, aki szerint hihetetlenül nagy a kockázata, hogy elárasztják veszélyes hulladékkal az országot az ilyen anyagokat "ontó" cégek.

Meddig támogatják még a szennyező multinacionális vállalatokat az itt élő polgárok kárára? - tette fel a kérdést az LMP politikusa.

Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában kiemelte: a kérdező által kifogásolt intézkedés a már működő kohászati üzemekre alkalmazható, akkumulátorgyárakra nem, ráadásul abból "ki lehet következtetni, hogy alapvetően a Dunaferr-ről van szó".

Felidézte: a 2004-ben privatizált, nagyon nehéz helyzetbe került, közvetlenül 4500, közvetve 15 ezer embernek munkát adó cég megmentésén dolgozik a kormány, a cél az, hogy a vállalat részvételével térségünk a világ környezetbarát acéltermelésének meghatározó szereplője lehessen.

A kérdező arra volt kíváncsi, hol jelennek meg az elhangzottak az általa említett kormányrendeletben, az államtitkár a tények ferdítését rótta fel a képviselőnek.


A "dollárbaloldal" pénzügyeiről érdeklődött a Fidesz egy képviselője


Dunai Mónika (Fidesz) "a dollárbaloldal újabb botrányáról" érdeklődött a Miniszterelnökséget vezető minisztertől, mondván, az OTP feljelentése azt mutatja, hogy a "gyűrődésmentes pénz gyűrött becsülettel áll párban". A kérdező szerint "kicsit sem humoros, inkább rendkívül elkeserítő", ahogyan a főpolgármester ragaszkodik a valótlan állításaihoz, miközben a pénzgyűjtéshez használt "ládikák meséje megdőlni látszik".

Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára arról beszélt: dagad a botrány Karácsony Gergely és az általa alapított 99 Mozgalom körül, a feljelentés szerint kötegelt 50 és 100 eurósokból állt a mikroadománynak mondott pénz. Végleg megbukott a Karácsony-féle mese - fogalmazott, hozzátéve, világos, hogy a félmilliárd forintnyi pénzről a főpolgármester hazudott.

Az ismeretlen eredetű kampánypénzek körüli mellébeszélés egyre mélyebre taszítja a gyurcsányi hazugságspirálba keveredett Karácsony Gergelyt és a kötegelt dollárbaloldalt - fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, a pénz nyilvánvalóan nem tisztességes, hanem külföldi forrásból származik.

Viszonválaszában Dunai Mónika elfogadhatatlannak nevezte Karácsony Gergely "meséjét, handabandázását" pénzügyeikről, kiemelve, itt az ideje, hogy a főpolgármester szólaljon meg az ügyben, és mondja el, "kitől származnak a kötegelt pénzek".

Panyi Miklós erre úgy reagált, a magyar baloldal tavalyi kampánytevékenységével felrúgta a rendszerváltás óta meglévő politikai konszenzust, hogy a pártok se működésre, se kampányra nem fogadnak el pénzt külföldről. Jelezte: a kormány a külföldi befolyásszerzéstől, a külföldi zsoldosoktól meg fogja védeni Magyarországot, a magyar polgárokat.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!