OGY - Krónika 13. rész (büntetőjogi tárgyú törvények, napirend után)

Belföldi hírek, 2023.11.07

A büntetőjogi és ehhez kapcsolódó egyéb törvények módosításáról szóló javaslat általános vitájával, majd napirend utáni felszólalásokkal zárta munkáját az Országgyűlés kedden.



MSZP: "totális csőd és kudarc" az embercsempészek kiengedése


Harangozó Tamás (MSZP) sérelmezte, hogy a büntetés-végrehajtási intézetekbe nem engednek be senkit, akik tudományos munkát végezhetnének és visszajelzéseket adhatnának az ottani helyzetről, csak a "parancsuralmi rendszerben" működő szervezet jelentéseit ismerni csak.

A szocialisták vezérszónoka "totális csődnek és kudarcnak" nevezte azt, hogy a kormány egy migrációs válság idején csaknem 1500 embercsempészt "egy tollvonással" kienged a magyar börtönökből.

Információi szerint október elseje óta Belügyminisztérium nem fizeti a vállalkozóknak azt a díjat, amely az elektronikus lábbilincs működtetéséhez szükséges, így az az egyébként is túlterhelt rendőröket küldik ki ellenőrizni.

Elképesztőnek és visszautasítandónak nevezte, hogy "egy terrorcselekmény és aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés" miatt jogerősen elítélt személynek a közéletbe évekkel korábban való visszatérését készítik elő, majd jelezte: a szocialisták nem támogatják a törvénymódosítást.


A jobb- és a baloldali kormányokat is bírálta a Mi Hazánk vezérszónoka


A jobb- és a baloldali kormányokat is bírálta a Mi Hazánk vezérszónokaként felszólaló Apáti István, aki arról beszélt, volt, amikor olyan "miniszterelnök garázdálkodott és bitorolta a hatalmat", aki a terrorcselekménnyel határos módon a tömegbe lövetésre adott parancsot, és közvetlenül utasította a rendőrség vezetőit.

Hangsúlyozta: mindennek semmiféle következménye nem lett, mert Gyurcsány Ferencet nem akarták politikai mártírrá tenni.

A képviselő arról beszélt, a Mi Hazánk Mozgalom az egyetlen parlamenti párt, amelyik az "éppen vérfürdőbe torkolló" izraeli-gázai konfliktusban származástól, vallási, etnikai hovatartozástól függetlenül elítéli a háborús bűnök elkövetését, miközben a többiek egyértelműen Izrael pártjára állnak.

"Csak azért, mert félnek Izrael érdekérvényesítő képességétől, egyoldalúan Izrael pártjára állnak" - fogalmazott.

A kormányzatot az embercsempészésért elítélt személyek szabadon engedése miatt bírálta, mondván, az sem biztos, hogy ezeknek az embereknek mindegyike elhagyta az ország területét, ugyanakkor "a nagy többségük röhög a markába" és "a rendkívül jövedelmező tevékenységét ott folytathatja, ahol néhány hónappal vagy néhány évvel ezelőtt abbahagyta".


Képviselői hozzászólás


Lőcsei Lajos (Momentum) szerint mindenképpen figyelemre méltó a közügyektől eltiltással kapcsolatos szabályok változtatása. Arra kérte az államtitkárt, hogy "nyugtassa meg", a korábbi államfői kegyelmet kapó Budaházy György ügyére ez a passzus nem alkalmazható, csak a jövőben megadandó kegyelmekre.

További felszólalók hiányában az elnöklő Lezsák Sándor lezárta az általános vitát.


Kormány: a feltételes szabadság időtartama beszámít a közügyektől való eltiltás időtartamába


Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára az elhangzottakra reagálva azt mondta, hogy a törvényjavaslat részletes indoklása is tartalmazza, hogy a jelenlegi szabályozás nem rendezi azt a helyzetet, amikor a kegyelmi jogkör gyakorlója a szabadságvesztés végrehajtását próbaidőre felfüggeszti, de a közügyektől való eltiltás elengedéséről nem rendelkezik. Kiemelte, hogy a jelenlegi Btk. valamint a büntetésvégrehajtási törvény szerint a feltételes szabadság időtartama beszámít a közügyektől való eltiltás időtartamába. Ezen logika mentén mondják ki azt, hogy a végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje is beszámít a közügyektől való eltiltás tartamába, azzal a megkötéssel, ha a felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását utólag elrendelik - érvelt az államtitkár.

A tárgyalt törvényjavaslat ügyében lezajlott a kötelező társadalmi vita, valamint a tárca a szakmai érdekképviseleti szervezetekkel is egyeztetett - közölte.

A jogszabály figyelembe veszi a büntetésvégrehajtás szempontjait, félrevezető az az állítás, hogy az öt fokozatba sorolásnak az lenne az értelme, hogy valakik korábban szabaduljanak - szögezte le.

A hatályos törvények szerint bizonyos elkövetői vagy elítélt csoportok reintegrációs őrizetre bocsáthatók - hívta fel a figyelmet Répássy Róbert. Amennyiben a külföldi állampolgárságú elkövetőknek a hazájukban van lakóhelyük, akkor a reintegrációjuk a saját országukban is elrendelhető - tette hozzá.


Napirend után


A napirend utáni felszólalások során Bencze János (Jobbik) a tuningautókat építők mellett emelte fel a szavát, míg Z. Kárpát Dániel (Jobbik) a családi adókedvezmény növelését kérte.


A parlament várhatóan szerdán, kilenc órakor folytatja munkáját.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!