OGY - Krónika 14. rész (gyermekvédelem, fogyasztóvédelem, örökségvédelem)

Belföldi hírek, 2024.06.10

A gyermekvédelemmel, a fogyasztók védelmével és a kulturális örökségvédelemmel kapcsolatos törvénymódosításokhoz benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslatok vitáival zárta hétfőn munkáját a parlament.



Gyermekvédelem


A gyermekek védelme érdekében alkotott törvénymódosításokhoz kapcsolódó bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitájában a törvényalkotási bizottság álláspontját Salacz László (Fidesz) ismertette. A képviselő elmondta, hogy a változtatás bevezeti a gyermekvédelmi intézmények vezetőinek és szakmai munkakörben foglalkoztatott alkalmazottainak alkalmassági vizsgálatát. A pszichológiai vizsgálatnak az a célja, hogy megelőzzék, hogy valaki a legnehezebb sorsú gyermekek bizalmával visszaélve, fejlődésüket veszélyeztetve dolgozzon egy gyermekvédelmi intézményben - közölte.

A minősítést pszichológus határozza meg - mutatott rá, hangsúlyozva, nem lehet foglalkoztatni azt, aki a pszichológiai vizsgálaton vagy a kifogástalan életvitel ellenőrzésén alkalmatlan minősítést kap.

A képviselő arról is beszélt, hogy a módosítás tovább szigorítja a gyermekek sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények büntetését. Példaként említette, hogy a jövőben nem évülnek el a nagykorú által gyermekek sérelmére elkövetett pedofil jellegű szexuális bűncselekmények. Hozzátette, akik szexuális bűncselekményt követnek el gyermekek sérelmére, azok erkölcsi bizonyítványt sem kaphatnak.

A módosítás bűncselekményként bünteti a gyermekvédelmi jelzőrendszeri tagok jelzési kötelezettségének elmulasztását - hívta fel a figyelmet.

Az előterjesztők nevében felszólaló Kovács Sándor (Fidesz) hangsúlyozta, hogy a kormány és a kormánypártok 2010 óta számos intézkedést hoztak a gyermekek védelmének érdekében.

A képviselő egyúttal a népjóléti bizottság többségi véleményét is ismertette. Azt mondta, hogy az indítványhoz tíz módosító javaslat érkezett. Az indítványok közül kilencet az ellenzéki képviselők nyújtottak be, de ezeket a testület nem támogatta - mutatott rá.

A kisebbségi véleményt ismertető Szabó Tímea (Párbeszéd) kijelentette, hogy a javaslat nem gyermekvédelmi törvény, hanem "egy Btk.-szigorítás". Az indítványnak vannak támogatható pontjai, de az ellenzék egy koherens csomagot nyújtott be, ami "valóban segítene a gyerekeknek" - szögezte le.

Kérte, hogy a törvénybe foglalják bele a gyermekvédelmi dolgozók kötelező képzését, illetve a képzés modernizációját. A felszólaló szükségesnek tartotta, hogy a gyermekotthonokban legyen elérhető a pszichiátriai ellátás.

Ezt követően Lezsák Sándor levezető elnök a vitát lezárta.


Fogyasztók védelme


A magyar fogyasztók és vállalkozások érdekében történő fellépésről szóló törvényhez kapcsolódó bizottsági jelentések és összegző módosító javaslat vitájában Héjj Dávid (Fidesz) a törvényalkotási bizottság előadója hangsúlyozta: a turizmus Magyarország egyik kiemelt iparága, 90 százalék körüli magyar részaránnyal.

A törvényjavaslat a Booking-botrány miatt vált szükségessé, és előírja, hogy az online szálláshelyközvetítőnek magyar nyelvű élőhangos ügyintézést lehetővé tevő telefonos vagy emberi közreműködéssel működő elektronikus eléréssel rendelkező ügyfélszolgálatot és panaszkezelési mechanizmust kell fenntartani.

A javaslat másik eleme a tisztességtelen szerződési feltételek tiltása - tette hozzá.

Hollik István (KDNP) az előterjesztők nevében köszönetet mondott azért, hogy a fontos szakmai kérdésben dűlőre tudtak jutni. A cél a magyar turisztikai szektor szereplőinek védelme - hangsúlyozta.

Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára jelezte: a kormány a javaslatot támogatja, és erre kérte az Országgyűlést is.

Az elnöklő Lezsák Sándor a vitát lezárta.


Örökségvédelem


A köztársasági elnök által alaptörvény-ellenesség miatt visszaküldött kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló törvényhez kapcsolódó bizottsági jelentések és összegző módosító javaslat vitájában Salacz László (Fidesz) a törvényalkotási bizottság előadója kiemelte: a törvényjavaslat célja a kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztése, a műemléki értéket jelentő állami tulajdonú kastélyok megóvása, fenntartható használata, valamint közkinccsé tétele feltételeinek megteremtése.

Az Alkotmánybíróság határozata érelmében egyedi, érdemi és objektív szempontrendszert tartalmazó részletes garanciális elemeket állapítottak meg - tette hozzá.

Szabadi István (Mi Hazánk) jelezte, pártja egyetért azzal, hogy az állami tulajdonban lévő kastélyok és várak felújításához szükség van a magántőke bevonására, de azzal nem, ha fillérekért kormányközeli magánemberek kezére játszák át az ingatlanokat.

Értékelése szerint a javaslat az eredetihez képest ugyan több ponton szigorította a magántőke bevonásának feltételeit, de a miniszter továbbra is egy személyben dönt majd arról, hogy mely ingatlanok kiknek a tulajdonába kerülnek, csak a döntést nyilvános pályáztatás előzi meg.

A vitát az elnöklő Lezsák Sándor lezárta.

Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára zárszavában úgy összegzett: javaslat megfelelő egyensúlyt és garanciákat tartalmaz és kellően transzparens, hogy miden felmerült kérdésre választ adjon.



Az elnöklő Lezsák Sándor az ülésnapot bezárta, a Ház kedd reggel 9 órakor folytatja munkáját.
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!