MSZP: a KSH meghamisítja a szegénységi mutatókat
Komjáthi Imre (MSZP) a Központi Statisztikai Hivatalt (KSH) azzal vádolta, hogy meghamisítja a szegénységi mutatókat, el akarja tünteti a közvélemény elől a szegény embereket, a nyomorgó nyugdíjasokat és az éhező gyerekeket.
Szerinte a KSH már korábban beszüntette a létminimum számításokat, most pedig olyan adatsort tett közzé, amelynek egyik "legfontosabb rendellenessége", hogy rengetegen jelentek meg hirtelen a szegénységi küszöb fölött, akik már éppen nem számítanak szegénynek. Hazug számokra csak rossz kormányzást lehet építeni - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy szerinte a kormány már nem is akarja tudni, hogy mennyi szegény van Magyarországon.
Fónagy János, a nemzetgazdasági tárca államtitkára válaszában visszautasította és alaptalannak nevezte a képviselő szándékos manipulációval kapcsolatos vádjait. Hangsúlyozta: a KSH munkáját a törvényi előírások és a nemzetközi módszertani sztenderdek irányelvei mentén végzi, amely kizárja az adatok önkényes torzításának lehetőségét.
Azt is hozzátette: a KSH nem politikai szereplő, hanem a hiteles tájékoztatás garanciája, még akkor is, ha az adatok időnként nem az ellenzéki narratívába beilleszthető információkat tükröznek.
Rámutatott: az Eurostat mérései szerint is csökkent a szegénységnek és társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya, a magyar társadalom alig 20 százaléka sorolható ide, míg 2010-ben ez az arány még a lakosság közel 30 százaléka volt.
KDNP: meg kell kérdezni az embereket Ukrajna EU-csatlakozásáról
Simicskó István (KDNP) arról beszélt, hogy Brüsszel nem dönthet a magyar emberek feje felett Ukrajna uniós tagságáról.
A kereszténydemokrata politikus kiemelte: Manfred Weber Brüsszelben újradefiniálta az Európai Néppárt alaptéziseit, amikor kijelentette: mi vagyunk Európa, a jogállamiság és Ukrajna támogatásának a pártja. Rámutatott: az EU történetének része a folyamatos bővítés, hét ízben volt erre példa és eddig minden egyes csatlakozó teljesítette az egyértelmű követelményeket. Emlékeztetett, még soha nem fordult elő, hogy háborúban álló országot vegyenek fel az unióba. Kitért a pénzügyi, mezőgazdasági, munkaerőpiaci és közbiztonsági kockázatokra, és figyelmeztetett arra is, hogy a 13. havi nyugdíjak is veszélybe kerülnének.
Feltette a kérdést, hogy Weber mikor kérdezte meg az európai polgárokat Ukrajna uniós tagságáról, ahogy a magyar kormány ezt megteszi?
Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára kiemelte, hogy az európai emberek és a magyar kormány is bővítéspárti, de világos, kiszámítható és érdemalapú bővítésre van szükség. Rámutatott: hat nyugat-balkáni ország már 21-22 éve vár a csatlakozásra. A keleti bővítés esetében Ukrajna kivételezett helyzetet élvez, miközben nem teljesíti a feltételeket - jegyezte meg.
Hogyan értelmezhető a demokrácia és a jogállamiság egy olyan országban, ahol választások nem voltak, nincs ellenzék, szabad sajtó, nem tudni mekkora a területe, hányan lakják - sorolta.
Rögzítette: Ukrajna felvétele alapvetően változtatná meg Európa gazdaságát és erről meg kell kérdezni a magyar emberek véleményét, ahogy az európai emberekét is meg kellene.
Fidesz: beismerő vallomás Kollár Kinga nyilatkozata
Kocsis Máté (Fidesz) Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselőjének szavait idézte az uniós támogatások felfüggesztésről. A fideszes politikus azt mondta, ez tulajdonképpen egy beismerő vallomás, egy politikai válság okozására képes új őszödi beszéd. Olyan még nem volt a világon, vagy csak nagyon kevésszer és megvolt a következménye, hogy valaki a nép felhatalmazásából, közfeladata ellátása közben, esküjével ellentétesen a saját hazája ellen dolgozzon és ezzel még kérkedjen is, egyértelművé tegye, hogy ez politikai meggyőződése.
Kitért arra, hogy miután a pártelnök "Brüsszel Péter" védelmébe vette a nyilatkozattevőt, ezért elmondható, hogy ez magának a pártnak az álláspontja. Nincs két Tisza, egy Tisza van, egy Tisza-politika és ez annak örül, ha a magyar emberek életminősége romlik.
Kocsis Máté úgy fogalmazott, hogy aki a saját családját elárulta, az el fogja árulni a hazáját is. Itt hever a lábunk előtt egy nyílt politikai hazaárulás - tette hozzá. Felidézte Raskó Györgynek, a Tisza Párt szakértőjének a szavait is arról, hogy a párt választási esélyei akkor nőnek majd, ha százezres nagyságrendben halnak meg idős fideszes szavazók, tehát az idő a Tiszának dolgozik.
"Minden politikai hazaáruló menjen a fenébe! - üzente a kormánypárti frakcióvezető, jelezve: elutasítanak minden olyan politikát, ami a magyarok ellen áskálódik.
Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára azt mondta, ez a momentum mindent elárul a gátlástalanságról, a nyers, nyílt hatalomvágyról. A Tisza Párt azért dolgozik, hogy ártson Magyarországnak és a magyar embereknek, mert ebből politikai hasznot remél - mutatott rá.
Kiemelte, megállapodás, paktum született a Tisza Párt és Brüsszel között, ami arról szól, hogy Brüsszel mindent megtesz azért, hogy helyzetbe hozza Magyar Pétert és a Tisza Pártot. Visszatartják a nekünk járó pénzeket, hogy ezzel segítsék az ellenzéki pártot. Ezért vannak elvárások is, a legfontosabb most Ukrajna EU-tagságának a támogatása, ami Magyar Péter meg is tett - jegyezte meg.
Úgy összegzett, hogy aki így beszél, ahogy Kollár Kinga és Magyar Péter, az Brüsszel embere és nem a magyaroké.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!