Párbeszéd: hogy működhet a gödi akkumulátorgyár környezethasználati engedély nélkül?
Berki Sándor (Párbeszéd) arról beszélt: "az akkumulátorgyártás minden kockázatát hetente demonstráló" gödi Samsung gyár környezethasználati engedélyének visszavonása érdekében pert indított a Göd-ÉRT Egyesület, a Törvényszék pedig nemrégiben elrendelte a keresetlevél benyújtásának halasztó hatályát. Jelezte: a döntés jelenleg végrehajtható, csupán az volna hátra, hogy a kormányhivatal érvényt szerezzen a bíróság döntésének, és valóban gondoskodjon a termelés ideiglenes felfüggesztéséről.
Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára válaszában közölte: a végzés ellen a Pest Vármegyei Kormányhivatal határidőn belül fellebbezéssel élt, mert az abban foglaltakat környezetvédelmi, jogi és szakmai szempontból nem tartja megalapozottnak, "tekintettel arra, hogy a végzés a jóval szigorúbb hatósági előírások betartásának felfüggesztéséről rendelkezik és sokkal enyhébb követelményeket rögzít az engedélyekkel kapcsolatban".
Az államtitkár hangsúlyozta: Magyarországon nem működhet úgy egyetlen üzem sem, hogy nem teljesíti a szigorú környezetvédelmi és munkavédelmi előírásokat, az illetékes hatóságok folyamatosan ellenőrzéseket végeznek, szabálysértés esetén pedig a kormányhivatalok "minden lehetséges jogi eszközzel fellépnek". Hozzátette: a kormány álláspontja abban is egyértelmű, hogy amennyiben egy ügyben bírósági ítélet születik, azt végre kell hajtani.
A Göd-ÉRT Egyesületet azzal vádolta, hogy politikai hangulatkeltést folytatnak. Hozzátette: az egyesület az önkormányzati választáson Göd mind a nyolc egyéni választókörzetében indít jelöltjeik, "tehát egyértelműen politikai munkát végez".
Kijelentette: a kormányhivatalok a jövőben is a jogszabályoknak megfelelően járnak el, a gödi gyár kapcsán is. Arra kérte a képviselőt, hogy ezzel kapcsolatban a "politikai túlélésért küzdő" Párbeszéd-frakció se terjesszen valótlanságokat.
A képviselő nem fogadta el a választ.
LMP: miért nem támogatja a kormány az akkumulátorgyártás szabályozási környezetének szigorítását?
Csárdi Antal (LMP) a kormánypártokat bírálta amiért az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságában nemmel szavaztak az LMP akkumulátorgyárakra kiszabható szankciók szigorításával kapcsolatos javaslatára. Jelezte: az LMP szigorúan szabályozná a magzatkárosító NMP oldószer használatát is. Érdemi lépéseket várt a kormánytól az akkumulátorgyárak közelében élő emberek egészségének és biztonságának védelme ügyében és azt kérdezte: mikor áll a kormányoldal végre a magyar emberek oldalára a nagyvállalati érdekek képviselete helyett.
Koncz Zsófia államtitkár visszautasította, hogy a kormánypárti képviselők nem a magyar emberek és az egészséges környezet szempontjait képviselnék. Az LMP-t azzal vádolta, hogy fő célja a politikai hangulatkeltés és a rövidtávú politikai haszonszerzés.
A beruházások kapcsán változatlan a kormány álláspontja: a szigorú környezetvédelmi és biztonsági szempontokat be kell tartani, a kormányhivataloknak minden lehetséges jogi eszközzel fel kell lépnie ennek érdekében - jelentette ki.
A képviselő nem fogadta el a választ.
Fidesz: meddig rombolhatja még Brüsszel az EU agráriumát?
Győrffy Balázs (Fidesz) arra figyelmeztetett, hogy Magyarországon és Európa-szerte forronganak a gazdák, látványos tiltakozásokkal fejezik ki Brüsszellel szembeni, jogos elégedetlenségüket. Nagyon nem jók az irányok az EU agrárpolitikájában, az uniós agrárpolitika zsákutca, ezért gyökeres fordulatra van szükség - jelezte egyetértését.
Hozzátette: a magyar és uniós gazdák is azt kívánják, hagyják őket békén dolgozni, nem kívánják ellenben a termelést ellehetetlenítő uniós szabályozásokat és a harmadik országoknak előnyös kereskedelemi megállapodásokat. Elképesztő, hogy az uniós gazdáknak a termelést drágító szabályokat kell betartaniuk, ám ezek nem vonatkoznak a kívülről, jellemzően Ukrajnából behozott termékekre - emelte ki.
Elmondása szerint az EU piacára már nemcsak beszivárognak, de beözönlenek ezek a termékek, ami élelmiszerbiztonsági szempontból is aggályos. Óriási változásra van szükség, erős érdekképviseletet kell kialakítani Brüsszelben - hangoztatta.
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára egyetértett azzal, hogy a helyzet tarthatatlan, hiszen a határok megnyitásával Ukrajna vámmentesen exportálhatja terményeit az EU-ba. Magyarország ez ellen több régiós tagállammal együtt fellépett, széleskörű importtilalmat bevezetve, Brüsszel azonban nem volt partner a tilalom uniós szintű fenntartásában - idézte fel.
Kiemelte: hazánk tisztességes versenyfeltételeket kér az uniós gazdálkodóknak, hangsúlyozva, hogy az ukrán gabonának a rászoruló országokba kell eljutnia.
A kormány egyetért a gazdákat sújtó adminisztrációs terhek csökkentésével is, Magyarország ezért számos módosítási javaslatot nyújtott be - közölte.
Győrffy Balázs köszönetet mondott a kormányzat gazdák érdekében mutatott kiállásáért, és a választ elfogadta.
Az interpellációk elhangzását követően a Ház szavazott az ellenzéki képviselőknek adott válaszokról.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!