DK: valójában a kormányoldal fenyegeti nemzeti szuverenitás
Arató Gergely, a DK vezérszónoka úgy értékelt: a javaslatok nem szolgálják a nemzeti érdeket és Magyarország szuverenitásának védelmét, céljuk, hogy eltereljék a figyelmet az ország valódi problémáiról, és megerősítsék azt a fideszes hatalmat, amely az ország kifosztásával és az állampolgárok jogainak korlátozásával néhány "fideszes milliárdos gazdagítására" törekszik. Károsnak, elfogadhatatlannak és a szabadságot korlátozónak nevezte az előterjesztéseket, a Szuverenitásvédelmi Hivatalt "új koncepciós szervezetként" értékelte, amelynek szerinte az lesz a feladata, hogy bármikor bárkit - akár pártot, civil szervezetet vagy sajtóterméket - megvádolhasson azzal, hogy külföldi ügynök.
Úgy értékelt: valójában nem az Európai Unió vagy a NATO veszélyezteti a magyar szuverenitást, hanem a kormányoldal. Az veszélyezteti a szuverenitást, hogy "Orbán Viktor Putyin elnök kanapéján feszengve várja az utasításokat", hogy "nincs az a közép-ázsiai diktátor, akinek a kormány ne keresné a kegyeit", és hogy kínai vasutat építenek, száz évre eladósítva az országot - fogalmazott.
Szerinte a kormány - miközben arról beszél, milyen "csúnya dolog", ha külföldi országok belebeszélnek egy másik ország választási kampányába - folyamatosan beavatkozik különböző országok választási kampányaiba, például Szerbia vagy Szlovénia esetében. Hozzátette: itthon pedig a kormány közpénzmilliárdokat költ "nemzeti konzultációnak hazudott fideszes kampányra", egyes civil szervezetek, így például a CÖF vagy a Megafon szintén sok milliárd forintért ismétli a kormánypártok választási szlogenjeit. Úgy vélte: a tiszta kampányfinanszírozás legnagyobb akadálya ma nem az ellenzék, hanem a kormányoldal. Leszögezte: pártok eddig sem fogadhattak el külföldi finanszírozást, és a DK nem is tett ilyet, sem 2022-ben, sem máskor.
Bírálta a honvédelmi dolgozókra vonatkozó alaptörvény-módosítást, amely szerinte jogfosztást jelent, kiszolgáltatva a honvédségi állományban lévők jogait a kormány "kénye-kedvének", és megtiltva számukra a szakszervezet alapítását. A digitális azonosító kérdéséről azt mondta: bár jó lenne, ha a több digitális szolgáltatás lenne elérhető, de amikor a kormányoldal "egy új rendőrállamot alakít ki", akkor ez a javaslat veszélyes és az állampolgárok totális ellenőrzését szolgálja.
KDNP: a szuverenitás nagy érték
Simicskó István (KDNP) kiemelte: a szuverenitás nagy érték, könnyű elveszíteni, de nehéz visszaszerezni. Az állam feladata a társadalmi élet kereteinek biztosítása, ezt pedig akkor tudja megtenni, ha szuverén módon működik - jegyezte meg.
Kifejtette, a nemzetközi jog is a szuverén államok együttműködésén alapul; amely nemzetek nem tudták megvédeni a szuverenitásukat, azok eltűntek.
A 21. század a veszélyek százada, erre reagálnia kell a magyar államnak, vissza kell például utasítani a magyar választásokba való külföldi beavatkozást, hogy a népakarat szabadon érvényesülhessen - hangoztatta, emlékeztetve arra, hogy voltak olyan ellenzéki politikusok, akik a legutóbbi kampányban igénybe vettek külföldi támogatásokat.
Mint kiemelte, ezekhez a kihívásokhoz a jogrendszernek is alkalmazkodnia kell, és meg kell oldani, hogy ilyesmi soha többé ne fordulhasson elő.
Figyelmeztetett arra is, hogy a hibrid hadviselés korában akár nem állami szereplők is képesek arra, hogy egy államban káoszt idézzenek elő, ennek kivédésére fel kell készülni.
A javaslat védelmi intézkedés, erősíti Magyarország szuverenitását, ezért a KDNP támogatja - közölte.
MSZP: a törvény politikai bunkósbotot ad a Fidesz kezébe
Gurmai Zita (MSZP) úgy vélte, a "megfélemlítési törvényben" nincs szó az ország önállóságáról. Az a célja, hogy féljenek tőle, ezért állítják fel a "megfélemlítési hivatalt", amely pontos szabályok híján bárkit megbélyegezhet - fogalmazott.
Felidézte, hogy néhány éve egy izraeli cég állásinterjúnak álcázva dolgozott kormánykritikus magyarok ellen.
Hangsúlyozta: a hivatal nem a nemzetet fogja védeni, hanem a Fidesz hatalmát, a Fidesz arra használja, hogy befolyásolja, megakadályozza a demokratikus vitát. A javaslat szerint a hivatal ellen nem lehet pert indítani, így a törvény politikai bunkósbotot ad a Fidesz kezébe - fogalmazott.
Emlékeztetett: a külföldi befolyásolás tilalma nem vonatkozik a Fideszre, amely a 2000-es években külföldi pénzből finanszírozta rendezvényeit, majd tavaly a kormány nyomására az MKB 11 millió euróval finanszírozta Marine Le Pen kampányát, de a Fidesz beavatkozott a szlovén és a spanyol választásokba is.
A cél az ellenzék teljes ellehetetlenítése, ezért korlátozzák a belföldi adományozást is, miközben a kormány hatalmas állami támogatással segíti a Fidesz kampányát - figyelmeztetett, hozzátéve: a "megfélemlítési hatóság" felállítása az állam arcul csapása, hiszen van már ügyészség, rendőrség, állambiztonság, ráadásul az EU-s forrásokat is távol tartja majd. Az MSZP ezért a visszautasítja a javaslatot.
Az alaptörvény módosításáról szóló javaslatról úgy nyilatkozott: az a jogállamiság leépítésének újabb állomása, és a hivatásos katonák esetében alacsonyabb jogvédelmi szintet jelent.
Felidézte: évek óta zajlik a katonák jogainak nyirbálása, eddig a hivatkozási alapot az indokolatlan veszélyhelyzet szolgáltatta. Most elérkezett az idő a katonák jogfosztásának teljessé tételére. A cél a honvédség törvényekhez kötött működésének felszámolása; "nem a nemzetnek, hanem Orbán Viktor kormányának lesz hadserege" - közölte.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!