OGY - Krónika 6. rész (interpellációk: áfa-kedvezmény, gondosóra, gyermekvédelem, családtámogatás)

Belföldi hírek, 2024.06.10

Az új ingatlanok áfa-kedvezményéről, a gondosóra-programról, a gyermekvédelemről és a családtámogatási rendszerről is tudakozódtak képviselők hétfőn a parlamentben, az interpellációs időszakban.



Fidesz: hogyan segíti az ingatlanáfa-csökkentés a családokat?


Barcza Attila (Fidesz) arról érdeklődött a pénzügyminisztertől, hogyan segíti a magyar családokat az 5 százalékra csökkentett ingatlan-áfa meghosszabbítása. Felidézte: az intézkedés eredményeként további két évre, 2026 végéig alacsonyabb általános forgalmi adót kell fizetni az új építésű ingatlanokra, ha a lakás 150, a ház 300 négyzetméternél kisebb.

A kérdező megemlítette: az áfa-csökkentés évente mintegy 200 milliárd forintot hagy az embereknél, miközben segíti az építőipart. Arról beszélt, a szocialisták kormányzása idején nem történtek hasonló lépések, sőt "számos intézkedéssel nehezítették a családok mindennapjait".

Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszában azt hangsúlyozta: a kormány politikája 2010 óta az adócsökkentést és a rendszer családbaráttá tételét, a hazai vállalkozások támogatását szolgálja, összességében pedig az a cél, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol érdemes dolgozni, befektetni, fejleszteni.

A magyar emberek, a magyar családok saját lakásban szeretnek, akarnak élni - mondta, hangsúlyozva, éppen ezért támogatják a családpolitika részeként az otthonteremtést.

A képviselő a választ elfogadta.


KDNP: milyen eredményeket ért el a Gondosóra program?


Harrach Péter (KDNP) arról kérdezte a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert, milyen eredményeket ért el a Gondosóra program. Felidézte: a megoldás lehetővé teszi, hogy egy, az órán lévő gomb megnyomásával kérjenek segítséget az életkor előre haladásával mind sérülékenyebb biztonságérzetű idős emberek.

Megjegyezte: mára mintegy 650 ezren veszik igénybe a szolgáltatást, a visszajelzések alapján jó eredményekkel.

Válaszában Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta: a kormány számára mindig is fontos volt, hogy az idősek számára minél nagyobb biztonságot adjon.

Arról beszélt: az eszközt a 65 év felettiek harmada használja, így ez Magyarország legnépszerűbb jelzőrendszeri szolgáltatása. Más országokban vagy nincs ilyen, vagy sokba kerül - mondta, a rendszer ingyenességére hívva fel a figyelmet.

A kérdező elfogadta a választ.


DK: hány pedofil dolgozhat ma gyerekek között?


Földi Judit (DK) azzal a kérdéssel fordult a belügyminiszterhez, "hány fideszes pedofil dolgozhat ma gyerekek között?". Arról beszélt, elnöki kegyelemmel engedtek el egy pedofilsegítőt és állami kitüntetést adtak "egy ismert pedofilnak".

Megemlítette: pert indítottak annak érdekében, hogy az ország megtudhassa, milyen indokkal engedték szabadon a kegyelmi ügyben érintett K. Endrét, aki úgy taníthatott testnevelő tanárként egy iskolában, hogy közben pedofília ügyében folyt ellene eljárás.

A képviselő a történteket "teljes morális Marianna-ároknak" nevezve, majd azt hangsúlyozta, "a mindennapi életbe csepegtetett bizalmatlanságot, hogy a pedofilok ma köztünk járnak".

Rétvári Bence válaszában felvetette: a szintén DK-s László Imre még mindig hallgat arról, hogy az általa vezetett kerületben "miért hordoztak ennyire a tenyerükön" egy pedofil pedagógiai asszisztenst, és miért nem indítottak eljárást ellene addig, amíg a sajtó le nem leplezte az ügyét, hozzátéve, "minden magyar szülőnek biztonságban kell éreznie a gyerekét; ezért vezettük be a pedofil-nyilvántartást".

Kifogásolta, hogy az ellenzéki képviselők nem szavazták meg a pedofil cselekmények szigorúbb büntethetőségét és az elévülés kizárását, ahogy a jelzőrendszer kibővítését sem támogatták. Mi arra fogunk törekedni, hogy a pedofilok mind börtönben legyenek - mondta.

A kérdező a választ nem fogadta el.


Fidesz: megmaradnak-e a családtámogatáshoz szükséges források?


Dunai Mónika (Fidesz) hangsúlyozta, az elmúlt 14 év intézkedési hűen tükrözik, hogy a Fidesz-KDNP mindig is elkötelezett volt a gyermekvállalás ösztönzése és a családok támogatása mellett.

Emlékeztetett arra, hogy a baloldal megszüntette az otthonteremtési támogatásokat, kormányzásuk idején sok nőnek választania kellett a gyermekvállalás és a munka között. Az elmúlt években pedig számos, soha nem látott mértékű nehézség sújtotta az országot, amelyek komoly hatást gyakoroltak az életminőségre, a biztonságra és a jólétre - idézte fel.

Hangsúlyozta azonban, hogy a kormány a nehéz helyzetekben is a magyarok érdekében, véleményükre alapozva hoz döntést és a gazdasági nehézségek ellenére sem él megszorításokkal.

Továbbra is biztosítja-e a költségvetés a családtámogatáshoz szükséges forrásokat? - érdeklődött.

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában emlékeztetett arra, hogy 2010 előtt Magyarországon családellenes kormányzás folyt, ma ellenben több mint harmincféle családtámogatási forma, komplex családtámogatási rendszer létezik Magyarországon.

Kiemelte, a családtámadásokat a háborús időkben is megvédik, a gyed összege például évről évre emelkedik, nőtt a minimálbér és a garantált bérminimum, a csed, a babaváró támogatás, illetve a falusi csok összege is.

Dunai Mónika a választ elfogadta.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!