OGY - Krónika 6. rész (választási törvények)

Belföldi hírek, 2023.11.30

A Mi Hazánk képviselői által benyújtott két, választásokkal kapcsolatos törvényjavaslatot kezdte tárgyalni az Országgyűlés csütörtökön délután. Novák Előd az előterjesztők nevében azzal érvelt: megváltoztatnák a szerintük igazságtalan országgyűlési választási rendszert, amely a Fidesznek biztosít kétharmados parlamenti többséget választói felhatalmazás nélkül, Budapesten pedig visszatérnének a 2014 előtti szabályozáshoz, hogy véget vessenek "a félszázalékos Párbeszéd túlhatalmának".



Mi Hazánk: a Fidesz parlamenti kétharmados többségének és a Párbeszéd fővárosi túlhatalmának is véget vetnénk


Novák Előd (Mi Hazánk) az előterjesztők nevében szólalt fel az "igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében egyes választási tárgyú törvények módosításáról" szóló javaslat és az "országgyűlési választási rendszer arányosabbá tételéről" szóló határozati javaslat vitájában.

Elmondta: az önkormányzati választásra vonatkozó javaslat a 2014-ig hatályos rendszert vezetné vissza, így Budapesten nem a kerületi polgármesterek kerülnének be a Fővárosi Közgyűlésbe, hanem 32, listán választott képviselő. A határozati javaslatban pedig az Országgyűlés arra kérné fel a kormányt, hogy 2024. január 31-ig nyújtson be törvényjavaslatot, amelyben biztosítja, hogy a parlamenti választásokon a jelölőszervezetek listán elért eredményük arányában kapjanak mandátumot úgy, hogy az elnyert helyeik számát csökkentik az egyéni jelöltek mandátumainak számával.

Azzal indokolt: a Mi Hazánk indítványa megváltoztatná a jelenlegi igazságtalan rendszert, amely a Fidesznek biztosít kétharmados parlamenti többséget, miközben soha nem volt kétharmados választói felhatalmazása, sőt többször 50 százalék alatt végzett. Emellett a fővárosi közgyűlési választást szabályozó rendszer megváltoztatásával Budapesten véget vetnének "a félszázalékos Párbeszéd túlhatalmának", mert álláspontjuk szerint a torz fővárosi választási rendszer ugyanolyan antidemokratikus módon ad túlhatalmat a Párbeszédnek a fővárosban, ahogy az országgyűlési választási rendszer a Fidesz túlhatalmát biztosítja.

Felhívta a figyelmet arra: a Fidesz által 2014-ben bevezetett fővárosi választási rendszert maga Karácsony Gergely is alkotmányellenesnek minősítette, és az államfőtől akkor azt kérte, hogy ne írja alá a törvényt, most viszont "a balliberális pártok a DK-tól a Jobbikon át a Párbeszédig, azt az antidemokratikus választási rendszert védik, amelynek bevezetésekor diktatúrát kiáltottak".

Szerinte az ellenzéki pártok közül egyedül a Mi Hazánknak van "receptje" a Fidesz túlhatalmának megszüntetésére, míg a balliberális pártok "örök ellenzékiségre" rendezkedtek be és inkább a kényelmes semmittevést választják.

Úgy vélte: téves az a kérdésfelvetés, amely azt firtatja, hogy kinek az érdeke a javaslatok benyújtása, mert sokkal helyesebb az a megközelítés, hogy mi igazságos, demokratikus társadalmilag. Szerinte mind az országgyűlési választási, mind a fővárosi választási rendszer megváltoztatása, arányossá tétele tulajdonképpen minden jelenlegi ellenzéki pártnak érdeke.

Sikerként értékelte, hogy a kormánypártok napirendre engedték a javaslatokat, ugyanakkor jelezte azt is: nem tudják, hogy a Fidesz mire készül a zárószavazáson, elképzelhetőnek tarták, hogy ha meg is szavazzák az országgyűlési választási rendszer aránytalanságát orvosolni kívánó határozati javaslatot, akkor később ezt egyszerűen nem hajtják majd végre.

Annak a véleményének adott hangot: az önkormányzati választások előtt több mint fél évvel módosítani a szabályokon, nem példátlan Magyarországon, hiszen 1994-ben az MSZP-SZDSZ kormány két-három hónappal választások előtt változtatott. Megítélése szerint igazságos rendszer irányába egészen a választási eljárás kezdetéig nyugodtan lehet módosítani. Ugyanakkor azt ajánlotta fel: előterjesztőként a Mi Hazánk kész befogadni olyan módosító javaslatot, ami az önkormányzati választás utáni időpontra tolná ki a hatályba lépést, de cserébe, "egyfajta politikai egyezség keretében" azt kérik, hogy a benyújtó frakciója támogassa a javaslatot a zárószavazáson.


DK: a Fidesz által a Mi Hazánknak "lediktált" tervezet a javaslat


Gy. Németh Erzsébet (DK) a Fidesz által a Mi Hazánknak "lediktált" tervezetnek nevezte a javaslatot, amely szerinte világosan bizonyítja, hogy az Orbán-kormány bármire hajlandó, csak hogy visszahódítsa a fővárost, amit 2019-ben elvesztett.

Azt mondta: a kormány négy éve próbálja megtörni a fővárost, de "Budapest tovább nem zsarolható". Minden közvéleménykutatás azt bizonyítja, hogy a budapestiek elsöprő többsége "továbbra is szabad akar maradni, és továbbra sem kér a Fideszből, sem a szélsőjobboldali kamupártjából, a Mi Hazánkból" - fogalmazott.

Közös ellenzéki listával, közös főpolgármesteri jelölttel is meg fogják verni a Fideszt, és bármelyik kollaboráns pártját, így Budapest szabad marad 2024 után is - mondta az ellenzéki párt vezérszónoka.


MSZP: nem most lenne ideje a vitának


Molnár Zsolt (MSZP) szerint a vitának sok időpontban helye lenne, de nem most, néhány hónappal a választások előtt. Hozzátette: sokszor kezdeményezte már az ellenzék, hogy arányosabb választási rendszer legyen Magyarországon.

Egy kicsit is magára adó kormánytöbbség nem tehet mást, mint hogy jövő ősszel térjen csak vissza a kérdésre, vitaalapnak tekintve a javaslatot - mondta a szocialisták vezérszónoka.

Legyen bárki is a benyújtó, a látszat az, hogy a kormánytöbbség játszik Budapesttel, "mint macska az egérrel" - fogalmazott.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!