OGY - Krónika 7. rész (választási törvények, napirend után)

Belföldi hírek, 2023.11.30

Vezérszónoki felszólalással folytatódott a Mi Hazánk képviselői által benyújtott két, választásokkal kapcsolatos törvényjavaslat együttes általános vitája csütörtökön az Országgyűlésben.



Jobbik: nem korrekt és nem demokratikus most a választási törvényhez nyúlni


Dudás Zoltán (Jobbik) azt mondta: "a napnál világosabb" az összefüggés a kormánypárt és a benyújtó párt munkája kapcsán, és a látszatra sem sikerült adni. Az előterjesztésben egy tökéletesen kodifikált, kidolgozott önkormányzati választási törvény előkészületeit látni, az országgyűlési választásra vonatkozó törvény meg nagyjából két sor - jegyezte meg.

Borítékolhatónak nevezte azt is, hogy mi lesz a szavazás eredménye, az országgyűlési választásra vonatkozó részt elutasítja a többség, az önkormányzatin viszont változtatni fognak, és megszavazzák a javaslatot.

Egy évvel egy választás előtt választási törvényhez nem korrekt és nem demokratikus nyúlni - jelentette ki a Jobbik vezérszónoka.



Mi Hazánk: jobb lenne az embereknek a párt által javasolt választási rendszer


Toroczkai László (Mi Hazánk) azt mondta: konkrét törvényjavaslatot nyújtottak be az önkormányzati választással kapcsolatban, az országos választással kapcsolatban viszont azért adtak be határozati javaslatot, mert tágabb teret szerettek volna adni az álláspontok kifejtésére.

Kiemelte: ugyanakkor a vitában nagyobb aktivitást vártak, de az, hogy ez nem így van, azt mutatja, hogy a baloldal és a Fidesz gyakorlatilag ugyanazt képviseli, ugyanaz a véleménye a választási rendszerről.

Megjegyezte: amikor kiderült, hogy a fővárosra vonatkozó választási rendszert próbálják meg átállítani egy igazságosabb rendszerre, a balliberális oldal nagy üvöltözésbe kezdett.

Úgy vélte, a budapestieknek, a magyar népnek jobb lenne az általuk javasolt rendszer, mert jobban tükrözné a választói akaratot.

Hangsúlyozta: az az indok, hogy hat hónappal az önkormányzati választás előtt nem lehet hozzányúlni a rendszerhez, nem helytálló, mert ez csak azoknak nem jó, akinek egyezkedni kell másokkal. A Mi Hazánknak az sem lenne gond, ha akár három héttel a választás előtt változtatnának a szabályokon, ha ezzel igazságosabb rendszer jönne létre - jelentette ki.


LMP: ez egy szürreális manipulációs kísérlet


Csárdi Antal, az LMP vezérszónoka szürreális manipulációs kísérletnek nevezte a vitát. Szerinte a Fidesz-KDNP nyújtatta be a Mi Hazánkkal a javaslatot, és az, hogy ki írta, valószínűleg örök titok marad. Hozzátette: az is érdekes, hogy a kormánynak nincs véleménye az ügyben, és sem a Fidesz, sem a KDNP nem állított vezérszónokot.

Közölte: nem biztos, hogy annak van itt a helye, hogy a javaslat tartalmáról beszéljenek. 2010 óta nem nagyon volt példa arra, hogy a Fidesz-KDNP ellenzéki javaslatot elfogadjon házbizottsági ülésen - fűzte hozzá.

Kijelentette: mind a benyújtás módja, mind a javaslat tartalma inkább hatalompolitikai kérdés. A választóknak sem biztosítanak így kellő felkészülési időt, hogy átgondolják, hogyan lenne célszerű szavazniuk - vélekedett.

Úgy látja, ha ezt a mostani módosítást a Fidesz megszavazza, ki lehet mondani, hogy a párt elvesztette "a szavahihetőségének az utolsó morzsáit is", mert ezt jelenti valójában a benyújtás módja és a javaslat tartalma is.


Nacsa Lőrinc: akár tudjuk is támogatni a módosítást



A KDNP-s Nacsa Lőrinc a kormánypártok nevében kétperces felszólalásban azt mondta, akár tudják is támogatni az önkormányzati választással kapcsolatos törvénymódosítást.

Elmondta, az elmúlt 33 évben az országgyűlési választások nagyjából ugyanabban a keretben zajlottak, de az önkormányzati választások szabályai változtak. Amit most a Mi Hazánk javasol és 2014-ben a baloldal követelt, közel húsz évig volt választási rendszer a fővárosban - mutatott rá.



Képviselői felszólalások



Apáti István (Mi Hazánk) szégyenteljesnek nevezte, hogy a kormánypártok kerülik a vitát, pedig elvárható lett volna legalább két vezérszónoki felszólalás.

Véleménye szerint a jelenlegi önkormányzati választási rendszer a legnagyobb társadalmi támogatottsággal rendelkező pártnak kedvez, amely már hosszú ideje a Fidesz-KNDP. Amint megváltozik a pártok támogatottsága, ahogy 2010-ben történt a fővárosban, rögtön kiderül, a Fidesz által megalkotott rendszer más pártoknak is kedvező lehet - mondta.

Gy. Németh Erzsébet (DK) azt mondta, hogy ha a Fidesz támogatja a javasaltot, akkor egyértelműen bebizonyosodik, hogy a kormánypárt "nyújttatta be és irattatta meg" azt.

Csárdi Antal (LMP) felszólalásában kérte, hogy a javaslatot legalább az önkormányzati választás utáni időszakra tolják el.

Az általános vita lezárása után az előterjesztők nevében felszólaló Novák Előd azt mondta, hogy a Mi Hazánkat leszámítva gyakorlatilag minden párt köpönyegforgató ebben az ügyben.

A felszólaló azt hangoztatta, hogy egy, a választói akaratot tisztán leképező választási rendszert szeretnének.


Napirend után


Barkóczi Balázs (DK) az ország és a főváros XV. kerületének demográfiai problémáiról beszélt, hangsúlyozva, a helyi vezetés azon dolgozik, hogy a városrész "élhető maradjon és élhető legyen".

Szabadi István (Mi Hazánk) a Kiskunhalas gondjait, köztük várost és Kecelt összekötő út rossz minőségét hozta fel napirend utáni felszólalásában, majd arról beszélt, a térség turizmusát fellendítő beruházások helyett csak "fejlesztgetések" zajlanak.


Az elnöklő Latorcai János az ülést berekesztve jelezte, a parlament következő ülésére várhatóan december 11-én kerül sor.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!