Jobbik: támogatható és elvetendő pontok a javaslatban
Dudás Róbert (Jobbik) szerint számos fontos javaslatot tartalmazó salátatörvényt tárgyalnak. Akkor adnák meg a tiszteletet minden területnek, ágazatnak és a törvényalkotásnak, ha témánként, ágazatonként tárgyalnák az egyes kérdéseket - vélekedett.
Amikor a közmeghallgatás, a B-típusú jogosítvány érintve oktatással, egészségüggyel kerül egy javaslatba, azzal a parlamentben ülő képviselőket és a magyar állampolgárokat egyaránt megsértik és semmibe veszik.
Kritikaként fogalmazta meg, a javaslat alapján az állampolgárok nem élhetnének a jogukkal, hogy szemtől szemben találkozzanak a települések vezetésével véleményük elmondására. Az, hogy a digitális világban kiszélesítik a lehetőségeket, támogatható, de ez ne váltsa ki a személyes meghallgatást - vetette fel. A kistelepülések zömében az idős lakosság ugyanis az online lehetőséggel nem fog élni - jegyezte meg.
Kitért a középiskolákban és a szakképző intézményekben a B-típusú jogosítvány megszerzésének anyagi támogatására. Ez maximálisan támogatható javaslat - mondta, de kíváncsi volt arra, teljes körű lesz-e ez a támogatás.
Szólt a teherfuvarozásban jellemző sofőrhiányról, majd megjegyezte: több tízezren hiányoznak a rendszerből. Ezért szükségesnek tartaná az ehhez szükséges jogosítvány megszerzésének támogatását is.
Párbeszéd: az állam feladata a polgárainak a szolgálata
Tordai Bence (Párbeszéd) kijelentette, az állam feladata a polgárainak a szolgálata, "önök viszont azt gondolják", hogy az állam a hatalom gyakorlásának és a polgárok elnyomásának az eszköze.
A nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségűnek mondott ügyekben útban van a közmeghallgatás, a hirdetmények száműzésével az átláthatóságot akarják csökkenteni, a szakszervezetek tagdíjbevételének mérséklésével a munkások erejét akarják csökkenteni, a munkavédelmi törvény gyengítésével pedig a dolgozók ellen lépnek fel - sorolta fel meglátásait.
A "köz nélküli közmeghallgatás" eddig a veszélyhelyzetre hivatkozva rendelet formájában működött. Most azt a gyakorlatot akarják felszámolni, hogy a választók két választás között is kifejezhetik véleményüket, ez azonban alkotmányellenes - jelentette ki a politikus.
A nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások ügyintézését is tovább gyorsítják, a hirdetményeket pedig a legtöbb közigazgatási hatósági eljárásban "száműzni akarják" - ismertette véleményét.
Tordai Bence arra is kitért, hogy az indítvány alapján a jövőben a szakszervezeti tagdíjakat sem lehet a megszokott módon beszedni. A szakszervezet nem valamiféle államszocialista csökevény, még a kapitalista rendszerben is a szervezett dolgozói érdekvédelem legfontosabb intézménye - szögezte le.
Mi Hazánk: nem szerencsés a végletekig leegyszerűsíteni a közmeghallgatást
Apáti István (Mi Hazánk) arról beszélt, hogy a javaslatnak vannak kifejezetten jó részei, például a büntetlen előélet ellenőrzésének leegyszerűsítése.
A nagyobb állami beruházások, például a vízkárelhárítású célú létesítmények esetében azonban nem szerencsés a közmeghallgatást a végletekig leegyszerűsíteni - mondta. Az embereket nem nagyon érdeklik a közügyek, éppen ezért inkább motiválni kellene őket, hogy legalább évente egyszer részt vegyenek egy általános célú közmeghallgatáson - tette hozzá.
A csomagból kimaradt a termőföldek adásvételéhez kapcsolódó szabályrendszer, pedig a magyar vidék, az agrárium számára fontos a folyamatok egyszerűsítése - ismertette véleményét.
Az akkumulátorgyárak esetében azonban éppen, hogy nem egyszerűsíteni, hanem szigorítani kellene - érvelt.
LMP: nehezedik a munkavállalói érdekképviseletek helyzete
Csárdi Antal (LMP) a közmeghallgatás elhagyhatóságáról azt mondta, hogy a járvány alatt az emberek közti kontaktus minimálisra csökkentése volt a cél. Jelenleg a kontaktus csökkentésének a célja a nagy cégek érdekeinek kritikátlan kiszolgálása - érvelt. Hozzátette, az átláthatóság ott kezdődik, amikor egy beruházónak válaszolnia kell a működéséhez kapcsolódó kérdésekre.
A mikrogazdálkodók és a mikrovállalkozások valóban érdemi segítséget kapnak a törvényjavaslatban, azonban az is lehetővé válik, hogy azok a környezetszennyező cégek is hozzájuthassanak az állami támogatásokhoz, akik a fennakadnak a hatósági rostán - emelte ki Csárdi Antal.
Azt is kijelentette, hogy az indítvány megnehezíti a munkavállalói érdekképviseletek helyzetét.
"Önök eladják a nagy cégek és a NER-hez közelálló gazdasági érdekcsoportok érdekeinek az oltárán a magyar állampolgárt" - foglalta össze véleményét.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!