OGY - Krónika 8. rész (azonnali kérdések)

Belföld, 2020.11.16

A koronavírus elleni védőoltásról, a járvány elleni védekezésről és Magyarország európai uniós tagságáról is szó volt hétfőn az azonnali kérdések között az Országgyűlésben.



KDNP: hol tart a koronavírus elleni védőoltás beszerzése?



Szászfalvi László (KDNP) közölte, a koronavírus leküzdése a megfelelő védőoltás nélkül nem lehetséges. A cél az, hogy minél gyorsabban, minél biztonságosabb, szövődményektől mentes oltóanyagot szerezzen be az ország - mondta. Azt kérdezte, hol tart a koronavírus elleni védőoltás magyarországi beszerzése és mely országokkal tárgyal Magyarország a beszerzésről.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára közölte, mindenkivel tárgyalnak, aki a világon oltóanyag-kísérletezéssel foglalkozik. Emlékeztetett arra, hogy a kormány felgyorsította az oltóanyag engedélyeztetését is.

Szólt arról is, hogy részt vesznek az európai beszerzésekben is, de azt látták az első hullám alatt, hogy nem mindig az európai beszerzés a leggyorsabb.

Az államtitkár kifogásolta, hogy az ellenzéknek a vakcina származási országa számít és nem az, honnan lehet a leghamarabb beszerezni az oltóanyagot.



Független: az unión kívül is van élet



Dúró Dóra (független) az ország uniós csatlakozásáról vont mérleget. Szerinte az unió birodalmi törekvései egyre erősebbek, miközben az árak lényegében kiegyenlítődtek, a bérek nem, és a multicégeken keresztül több profit megy ki Magyarországról Nyugatra, mint amennyi uniós támogatás érkezik az országba.

Hozzátette: az EU 2006-ban nem aggódott a jogállamiságért, most viszont az országra akarja kényszeríteni a tömeges migrációt és az LMBTQ-lobbi követeléseit is.

Közölte, az unión kívül is van élet és annak megszűnése után is lesz, Magyarországnak készen kell állnia erre.

Orbán Viktor miniszterelnök az EU értelmét a társult nemzetek megmaradásában látta. Úgy fogalmazott, az uniónak is csak addig van értelme, amíg a tagállamok nemzeti megmaradását elősegíti.

Szerinte Magyarországnak uniós tagnak kell lennie, meg kell vívnia a belső csatákat, hogy az EU olyan közösség legyen, amelyben a magyarok tudják élni a saját életüket, ahogy az történelmükből, a hagyományaikból, a felfogásukból, a szívükből, a filozófiájukból következik.

Jó helyen vagyunk az Európai Unióban - összegzett.

Közölte azt is, ha van igazán nettó győztese az uniós költségvetési rendszernek, akkor az Németország, amely az egész európai gazdaság legnagyobb nyertese, pedig első látásra az a benyomás, mintha nettó befizető lenne. Németország nettó haszonélvezője a rendszernek - hangoztatta.

Dúró Dóra reagálásában azt kérdezte, lehetővé teszik-e azt, amit most tilt az alaptörvény, hogy Magyarország ismételten népszavazáson dönthessen a tagságáról.

Orbán Viktor viszonválaszában közölte, azt támogatja, hogy a uniós kérdésekről a parlament döntsön.

Beszélt arról, hogy 2028-2030-ra Magyarország nettó befizető lesz az unióban, akkorra kiegyenlítődik az a különbség, amelyet Magyarország a kommunista múlt miatt versenyhátrányként elszenvedett.

2017-es adatokat idézve azt mondta, éves szinten átlagosan 5,7 milliárd euró ment uniós tagállamokban működő vállalatokhoz Magyarországról. Az unió költségvetéséből az ország 4,2 milliárd eurót kap - tette hozzá. Elmondta, az unió kompenzálja a támogatásnak látszó pénzekkel egy részét annak a pénznek, amit a verseny miatt ki tud vinni.

2030-ra ez megváltozik, erősek leszünk, nagyok, érdekeinket érvényesíteni tudjuk, fejlődni fogunk és az fog történni, hogy Magyarország a legjobban fejlett országok közé tartozva nem nettó pénzkivevő, hanem nettó befizető lesz - mondta.



Jobbik: ki fogja a politikai felelősséget vállalni a járvány miatt?



Stummer János (Jobbik) a kormányzati nyilatkozatokból azt a következtetést vonta le, hogy lassan már mindenki felelős az országban a járvány terjedéséért, csak a kormánytagok nem. Ki lesz majd a felelős azért, hogy a kormány azt tartotta a legfontosabbnak, hogy a balhátvéd és a cserekapus bérkompenzációt kapjon, azok helyett az emberek helyett, akik az utóbbi időszakban veszítették el a megélhetésüket - firtatta.

Ki fogja a politikai felelősséget vállalni azért, hogy a kormány egészségügyi és a gazdasági válságkezelés csődöt mondott? - kérdezte. Szerinte a felelősséget a miniszterelnöknek kellene vállalnia; az országnak erős és bátor vezetőre van szüksége, aki vállalja a felelősséget és nem egy gyenge emberre, aki elbújik az elől.

Orbán Viktor közölte, örömmel áll mindenki rendelkezésére, amikor a koronavírus elleni vakcina segítségével a járványt megállították és a vírust elpusztították, akkor mérleget lehet vonni, hogy nemzetközi összehasonlításban Magyarország hogyan teljesített.

Kitért arra, 2019-ben 41 282 orvos dolgozott az országban, ez 2010-hez képest hétezerrel több. Szólt az ápolók 72 százalékos béremeléséről és a 100 százalékhoz közeli orvosbéremelésről is.

Igenis védekeztek, igenis felkészültek, erőforrásokat mozgósítottak és le is győzik a vírust, noha jól láthatóan nem mindenki szurkol az embereknek - hangoztatta.

Stummer János kifogásolta azt is, hogy a kormányfő azt ígérte, mindenkit meggyógyítanak, majd azt kérte, néma felállással emlékezzen a parlament a vírus miatt elhunytakra.

Orbán Viktor elmondta, ma is tartja, mindenkit meg fognak gyógyítani, aki emberi számítás szerint meggyógyítható. A menthetetlen betegek meggyógyítására értelemszerűen senki sem vállalkozhat - jelezte.

Elmondta, a magyar statisztikákban nemcsak a koronavírus-fertőzésben meghaltak szerepelnek, hanem azok is, akik elkapták a vírust, de haláluk közvetlen oka nem a koronavírus volt.

Azt kérte, támogassák a kormány védekezését, hogy minél kevesebb áldozatot szedjen a vírus.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!