Momentum: meddig ragaszkodik Orbán Balázs a székéhez?
Fekete-Győr András (Momentum) Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának 1956-ra vonatkozó kijelentéseit áruló, esküszegő mondatokként értékelte. Hozzátette: a politikai igazgató jelenléte a parlamentben azt jelzi, hogy sokkal drágább neki "a mocskos fizetése és a bársonyszéke, mint a saját és a hazája becsülete".
Az ülést vezető Latorcai János e kijelentéséért rendre utasította az ellenzéki képviselőt.
Fekete-Győr András azt kérdezte, Orbán Balázs meddig kapaszkodik még a bársonyszékébe, és mikor kér bocsánatot a magyar társadalomtól.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója válaszában meglepőnek nevezte a felszólalást, mondván, a Momentumnak a nemzeti szuverén politizálás az "antitézise", a párt mindent a nemzeti szuverén politizálás ellen tett az elmúlt években. Példaként említette, hogy Fekete-Győr András a határon túli magyarok között a román jelölt mellett kampányolt a magyar ellen, és azt, hogy az európai parlamenti választási kampányban a párt két képviselője mindent megtett azért, hogy Magyarország ne jusson hozzá a neki járó forrásokhoz.
Fekete-Győr András viszonválaszában úgy értékelt, ha Orbán Balázson múlt volna a magyar történelem, "ma nem állnánk itt".
Viszonválaszában Orbán Balázs megjegyezte, a Momentum azoknak a választási listáján került be a parlamentbe, akik a 2006-os októberi tüntetéseket szétverették.
Jobbik: mikor mond le Orbán Balázs?
Brenner Koloman (Jobbik) Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának 1956-tal kapcsolatos szavairól azt mondta, hogy azok a "jobboldali, nemzeti oldalon is" nagy felháborodást okoztak. A Jobbik úgy látja, hogy egy egyensúlyvesztés következett be a magyar diplomáciában és a politikai igazgató mondatai "csak ennek az oroszbarát fordulatnak a végső pontját, felkiáltójelét jelentették" - közölte.
A képviselő megkérdezte Orbán Balázstól, hogy mikor mond le.
Orbán Balázs azt felelte, hogy"mégiscsak Önök annak a politikai erőnek a képviselői, ahonnan KGBéla érkezik", akit jogerősen elítéltek az Oroszországnak való kémkedésért. Az, hogy ezek a tények Önöket zavarják, arról nem én tehetek és nem a tények tehetnek - mondta a politikai igazgató.
Leszögezte, hogy a szuverén, független magyar külpolitikának az a lényege, hogy kimaradunk az orosz-ukrán háborúból. Ki kell tartani amellett, hogy ez nem a mi háborúnk és meggyőződésünk szerint ennek a háborúnak nincs megoldása a csatamezőn, ezért annál jobb lesz, minél előbb visszajutunk a tárgyalóasztalokhoz - fogalmazott.
Azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország külpolitikai orientációja egyértelmű, az ország a NATO és az EU tagja. Hozzátette, zajlik egy gazdasági hidegháború, a kormánynak pedig az a meggyőződése, hogy Magyarországnak nem érdeke ebben részt venni, ehelyett az országnak gazdasági értelemben semlegesnek kell maradnia.
Párbeszéd: bevezették Európa legdrágább hulladékkezelési rendszerét
Tordai Bence (Párbeszéd) arról beszélt, hogy a kormánynak sikerült bevezetnie Európa legdrágább hulladékkezelési rendszerét. Ráadásul a visszaváltható palackoknak alig több, mint a harmadát váltják vissza - tette hozzá.
Ma Magyarországon egymillió ember él mélyszegénységben, akiknek jelentős része abból próbálja kiegészíteni a jövedelmét, hogy visszaváltja a szemétbe dobott palackokat - ismertette meglátását.
A politikus azt kérdezte, hogy a kormány hogyan akarja egyszerre kezelni azt a környezeti, szociális és köztisztasági problémát, ami a visszaváltási rendszer bevezetésével vált láthatóvá.
Rétvári Bence, a belügyi tárca államtitkára nyomatékosította, hogy az elmúlt 14 évben a kormány azért dolgozott, hogy mindenki jövedelemből tudja eltartani magát. Ma már egymillióval több embernek van munkája, mint korábban - hívta fel a figyelmet.
Hozzátette, hogy az Eurostat kimutatásai szerint 1,7 millióval csökkent azoknak a száma, akiknek nincs fedezete egy váratlan kiadásra , miközben 660 ezerrel nőtt azoké, akik el tudnak menni egy hétre üdülni.
Az embereknek munkát kell adni, ezzel lehet a szegénység ellen küzdeni - foglalta össze gondolatait Rétvári Bence.
Mi Hazánk: miért hazudtak az országnak?
Toroczkai László (Mi Hazánk) arról beszélt: a kormány egyes tagjai heteken keresztül azt állították, hogy nem akartak migránstábort építeni a Győr-Moson-Sopron vármegyei Vitnyéd-Csermajorban. A képviselő azt mondta, a helyszínen derült ki számára, "hogy valamit nagyon-nagyon eltitkolnak előlük". Hangsúlyozta, már a sajtóhoz is kiszivárgott az arról szóló belügyminisztériumi előterjesztés, hogy a területen 4,7 milliárd forintból készültek "ötszáz fő migráns, menekült" befogadására alkalmas tábort építeni.
Miért hazudtak egy hónapon keresztül az egész országnak - kérdezte a frakcióvezető.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára azt felelte, hogy amíg a Fidesz-KDNP kormányoz, addig Magyarországon biztosan nem lesz migránstábor.
Azért kapott az ország kétszáz millió eurós gigabírságot és ezért szabtak ki rá egy napi egymillió eurós kényszerítő bírságot, mert nem hajlandó alávetni magát az "EU migrációs paktumának" és nem hajlandó részt venni abban, hogy az EU-ba belépőket kvóták szerint osszák szét - jelentette ki az államtitkár.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!