OGY - Krónika 8. rész (energiaitalok, Egészségügyi Világszervezet)

Belföld, 2024.04.10

Lezárta az energiaitalokról szóló vitát és áttért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályai módosításáról szóló törvényjavaslat tárgyalására szerda délután az Országgyűlés.



Mi Hazánk: a javaslat fontos előrelépés, de csak csepp a tengerben



Dúró Dóra, a Mi Hazánk vezérszónoka szerint a KDNP-s javaslat, amely megtiltaná a 18 évnél fiatalabbaknak az energiaitalok eladását, fontos előrelépés, de csak csepp a tengerben. Az ellenzéki politikus olyan stratégia kidolgozását sürgette, amelynek része a táplálkozás, a mozgás és a drogprevenció.

Dúró Dóra kritizálta a kormányt, amiért az elmúlt években 18 milliárd forinttal támogatta az energiaital-gyártókat, miközben harcol az energiaitalok ellen.

Azt javasolta: a Ház fogadja el - akár ennek a javaslatnak részeként, akár új javaslatként -, hogy a kormány nem támogathat a magyar adófizetők pénzéből a gyermekek egészségére káros élelmiszereket előállító cégeket, gyárakat.

Megjegyezte: sokkal kevesebbet beszélünk az életmód fontosságáról, mint kellene, miközben a magyar lakosság Európában a második legelhízottabb nemzet, és Magyarországon naponta 37 ember hal meg azért, mert nem mozog rendszeresen.


Képviselői felszólalás


Az LMP támogatja a javaslatot


Kanász-Nagy Máté (LMP) jelezte, pártja támogatja a javaslatot, és helyesnek tartja az energiaitalok eladásának megtiltását a gyermekeknek. Ugyanakkor kifogásolta, hogy javaslatuk, amely az ultrafeldolgozott élelmiszerek marketing tevékenységét szerette volna korlátozni, nem jutott túl a szakbizottságon. Az ellenzéki politikus viszonttámogatást kért javaslatuknak.


Az elnöklő Jakab István a vitát lezárta.


Zárszó


Nacsa Lőrinc (KDNP) megköszönte a vitában résztvevők támogatását. A kritikákra reagálva jelezte, nem kívánnak a törvénnyel minden társadalmi problémára megoldást kínálni. Nyilvánvalóan van még feladat az élelmiszerbiztonság, a gyermekvédelem területén - tette hozzá.

Kanász-Nagy Máté felvetésére reagálva arra figyelmeztetett, hogy az anyatejpótlék is ultrafeldolgozott élelmiszernek minősül, így arra is vonatkozna az LMP-s javaslatban szereplő korlátozás.

Nacsa Lőrinc kiemelte: az energiaitalok eladásának korlátozására azért van szükség, mert a probléma sokkal súlyosabb mint 10-20 éve volt. Nem ritka, hogy a gyerekek iskolába indulva vagy edzés előtt, sportitalként fogyasztják ezeket az italokat.


Egészségügyi Világszervezet rendszabályai


Rétvári Bence, a belügyi tárca parlamenti államtitkára az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályai módosításának kihirdetéséről szóló törvényjavaslatról elmondta: a koronavírus-világjárvány tapasztalatai alapján kezdeményezték a módosítást.

Alapvetően technikai jellegű módosításokról van szó, amelyek a többi között a világjárványok jobb előrejelzését, a gyorsabb válaszadást szolgálják. A javaslat semmi olyat nem tartalmaz, ami Magyarország szuverenitását sértené, a nemzeti kormányok nem adják át az intézkedések jogát - jelentette ki. Jelezte: adott esetben a WHO gyorsabban tud reagálni a különböző újabb esetekre.


Vezérszónokok


Bartos Mónika, a Fidesz vezérszónoka kiemelte: a Covidnál pusztítóbb vagy ilyen jellegű járvány megjelenésére 10 éven belül 22-28 százalék esély van. Ez rendkívül magas arány, és nem az a kérdés, lesz-e ilyen járvány, hanem az, hogy mennyire vagyunk felkészülve rá. A világjárványok megelőzésénél, azok minél jobb kezelésénél, az emberek életének védelménél semmi nem lehet fontosabb. A Fidesz támogatja a javaslatot - közölte.

Dúró Dóra, a Mi Hazánk vezérszónoka kijelentette: a magyar szuverenitásra a legnagyobb veszélyt napjainkban a WHO jelenti.

A javaslat szerinte csökkenti a kormányok lehetőségeit, miközben a WHO-ét erősíti a határidők csökkentésével. Ismét a magyar szuverenitás csökkentése történik - állapította meg.

Kitért arra is, hogy a WHO főigazgatójának vezényletével döntöttek az ellenzéki politikus szerint túlzó lezárásokról a járvány idején. Dúró Dóra szégyennek nevezte, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter rendre a barátjának nevezte ezt "az etióp marxista terroristát".

Azt kérdezte, a magyar kormány májusban támogatja-e majd a pandémia-szerződés módosítását?

Nacsa Lőrinc, a KDNP vezérszónoka azt mondta, nem a WHO-val kezdené azok listáját, akik veszélyeztetik Magyarország szuverenitását.

Hozzátette: nagyon fontos, hogy megvédjék Magyarország szuverenitását, ezt a harcot folytatják Brüsszelben is, a lopakodó jogalkotás ellen.

Amit most tárgyalnak az nem egy pandémiás szerződés, hanem pár technikai részlet. A mostani javaslat arról szól, hogy a nemzetközi egészségügyi rendszabályokat pár ponton módosítják, ezek technikai változások. Bürokrácia és határidő csökkentéséről van szó, utóbbit - pláne egészségügyi vonatkozásban - mindig támogatni fogják - közölte.


Zárszó


Rétvári Bence zárszavában megköszönte a támogató hozzászólásokat és megerősítette, semmiféle szuverenitást elvonó tartalma nincs a javaslatnak. Soha nem fognak semmilyen, a szuverenitást érintő területet átadni - rögzítette.


Az általános vitát az elnöklő Jakab István lezárta.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!