OGY - Magyar Péter: történelmi eredmény Brüsszelben

Belföldi hírek, 2026.06.01

Történelmi eredményt értek el a múlt héten Brüsszelben: egy az országnak és a magyar embereknek minden szempontból előnyös politikai megállapodás született a Magyarországnak járó uniós források hazahozataláról - mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.

Magyar-Péter
A kormányfő a parlamenti ülés elején, napirend előtt felszólalva kiemelte: "néhány hét alatt elvégeztük azt a munkát, amit az elődeink évek alatt nem tudtak és valószínűleg nem is akartak elvégezni". E politikai megállapodás értelmében ősztől összesen 16,4 milliárd euró, azaz mintegy 6 ezer milliárd forintos uniós fejlesztési forrás válik elérhetővé Magyarország számára - mutatott rá.

Megjegyezte: ez az összeg a magyar költségvetés több mint 10 százalékának felel meg.

Magyar Péter hangsúlyozta: "az azóta már gyáván bujkáló és a Facebookon keresztül üzengető előző miniszterelnök" Brüsszelt a háborúval és az illegális migrációval azonosította és "azt hazudta, hogy az unió ideológiai okok miatt fagyasztotta be" a forrásokat. A valóságban Orbán Viktor nem Brüsszelt, hanem Magyarország fejlődését állította meg hosszú évekre - fogalmazott a miniszterelnök.

Kifejtette: hozzáférhetővé válik 2,2 milliárd eurónyi egyetemi és innovációs forrás, amely lehetővé teszi a magyar felsőoktatás nemzetközi kapcsolatainak helyreállítását, a kutatás-fejlesztési programok újraindítását, valamint a magyar hallgatók teljes körű részvételét az Erasmus-programokban. Elérhetővé válik a korábban befagyasztott 4,2 milliárd eurónyi kohéziós forrás, amely a közlekedési infrastruktúra, azon belül a vasúti rendszer, a vízgazdálkodás és a környezetvédelmi fejlesztések korszerűsítését fogja szolgálni - közölte.

Hozzátette, Magyarország hozzáférhet a helyreállítási alapból származó 10 milliárd eurónyi, azaz majd 4000 milliárd forintnyi forráshoz, amelyet "sokan már elveszettnek hittek a rendkívül szoros határidők miatt".

Magyar Péter kijelentette: "hazahoztuk a magyar emberek pénzét".

Megjegyezte: kőkemény tárgyalások voltak, a megállapodás előtti éjszaka még majdnem ezermilliárd forinttal tudták emelni a feloldott uniós források összegét.

A kormányfő szerint Orbán Viktor éveken keresztül "azt hazudta a magyar embereknek, hogy az Európai Unió Magyarország ellensége, hogy a magyar emberek és a magyar politika dolga Brüsszelt megállítani".

Magyar Péter hangsúlyozta: "az azóta már gyáván bujkáló és a Facebookon keresztül üzengető előző miniszterelnök" Brüsszelt a háborúval és az illegális migrációval azonosította és "azt hazudta, hogy az unió ideológiai okok miatt fagyasztotta be" a forrásokat. A valóságban Orbán Viktor nem Brüsszelt, hanem Magyarország fejlődését állította meg hosszú évekre - értékelt.

Az "ipari méretű orbáni korrupció leállítását", a korrupció elleni fellépést és a közpénzek átlátható felhasználását nevezte múlt heti brüsszeli tárgyalásai középponti kérdésének.

A kormányfő hangsúlyozta: keményen tárgyaltak, de nem okozott nehézséget számukra ezen vállalások elfogadása, hiszen ezek lényegében azok az elvárások, amit a magyar emberek a Tisza Párttal szemben megfogalmaztak.

A Tisza-kormány a 6000 milliárd forintos uniós forrás hazahozataláért cserébe semmilyen vállalást nem tett az illegális migráció, a migrációs paktum, Ukrajna vagy éppen ideológiai kérdések kapcsán - jelentette ki a kormányfő, hozzátéve, egy kabinet munkáját az minősíti, "jobb hellyé teszi-e az országot a magyar emberek számára".

Magyar Péter azt hangsúlyozta: jelentősen szigorítják a vagyonnyilatkozati rendszert, új vizsgálati jogosítványokat adnak annak feltárására, ha valamelyik politikus nem tüntet fel valamely vagyonelemet, bővítik az Integritás Hatóság jogköreit, a jelenleginél erősebb elszámoltathatóságot hozva létre a politikusok és köszszereplők számára.

A miniszterelnök azt is közölte: hivatalosan is benyújtotta Magyarország csatlakozási kérelmét az Európai Ügyészséghez, amely 2021-ig visszamenőleg tud majd vizsgálódni. A magyar embereknek joga van tudni, hogyan szórták, lopták el az adóforintjaikat - fogalmazott, hozzátéve, így az ország hozzáférhet a többi tagállam számára régóta hozzáférhető forrásokhoz.

Jelezte: vállalták a közérdekű vagyonkezelő alapítványok rendszerének felülvizsgálatát és átalakítását, hogy a közvagyon kijátszása helyett a közérdeket szolgálják az egyetemek. Hangsúlyozta: a megállapodás jelentőségét nem kizárólag a hazahozott források nagysága adja, hanem az is, hogy végre belekezdhetnek az emberekkel együttműködve az ország újjáépítéséhez, az emberséges és működő Magyarország alapjainak lerakásába.

Hozzátette: 4,4 milliárd eurót kohéziós célokra, 2,2 milliárdot felsőoktatásra és kutatás-fejlesztésre fordíthatnak, több milliárd eurónyi korábban megvalósult vagy most is zajló beruházást pedig uniós forrásokból tudnak elszámolni, amivel "több ezer milliárd forintos mozgástér keletkezik a várhatón meglehetősen rossz állapotú magyar költségvetésben".

Kitért arra: megállapodtak az Európai Bizottsággal digitális fejlesztési programokról is, valamint több milliárd euró értékű, kis- és középvállalkozásokat támogató konstrukciókról, amelyek támogatási és kedvezményes finanszírozási, hitelezési elemeket egyaránt tartalmaznak.

Miközben más országok új vasúti hálózatokat építettek, energetikai rendszereket korszerűsítettek, kutatási programokat indítottak, egyetemeiket nemzetközi együttműködésekbe kapcsolták be és a vállalkozását fejlesztették, az Orbán-kormány képzelt háborúkat vívott képzelt ellenfelekkel, ami végül az ország elszegényedéséhez és leszakadásához vezetett - értékelt, hozzátéve, hogy a magyar emberek pénzéből csak nemzeti konzultációkra 120 milliárd forint közpénzt "égettek el" az elmúlt másfél évtizedben, 2015 és 2025 között gyűlöletkeltő óriásplakátkampányokra 300 milliárd forintot, a "Rogán-féle gyűlöletpropagandára" pedig 1360 milliárd forintot költöttek.

Ezek a pénzek ma hiányoznak a magyar egészségügyből, a közlekedésből, a kutatásból, az oktatásból és a lakhatási programokból. Az előttünk álló hónapok, évek feladata az ország újjáépítése, az elvesztegetett lehetőségek pótlása és annak bizonyítása, hogy Magyarország képes többet kihozni önmagából annál, mint amit az elmúlt másfél-két évtizedben hagytak nekik - hangoztatta Magyar Péter.

Fotó: MTI/Hegedűs Róbert
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!