Paksi bővítés - LMP: fontos információk maradtak ki a szerződésből

Belföld, 2019.04.03

Az LMP fontos információkat hiányol a paksi bővítés nemrég nyilvánosságra hozott szerződéséből. Schmuck Erzsébet frakcióvezető-helyettes a többi között a felmondás vagy a módosítás feltételeiről vár további tájékoztatást - mondta szerdai sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki politikus a Magyarország és a Roszatom közötti megállapodásból megismert, 150 oldalas dokumentumról azt mondta: abból nem derül ki a részletes műszaki ajánlat, de a fizetési vagy a munkavégzést érintő határidők sem.

A képviselő a kötbér és a felelősségi viszonyok részleteit is hiányolja a szerződésben, de ezekről - mint maga is rámutatott - bíróság mondta ki, hogy azok nyilvánosságra hozatala üzleti érdekeket sértene.

Nem tudható az sem, hogy mi történik a keletkező radioaktív hulladékokkal, holott ezek lebomlási ideje több száz év. Megjegyezte: a Pécs térségében élőket továbbra is félelemben tartja a kérdés, hiszen várhatóan Bodára tervezik a hulladéktárolót, de még annak ellenére nem kezdték el a helyszín alkalmasságának vizsgálatát, hogy Pakson már építkezésbe fogtak.

A dokumentum arra sem utal, hogyan biztosítja a kormány azt az ígéretét, hogy a munkálatok 40 százalékát magyar vállalkozók végzik - folytatta.

Schmuck Erzsébet a nyilvánosságra hozott szerződés érdekes pontjának ítélte, hogy az lehetővé teszi az orosz félnek további pénzügyi igények támasztását a megállapodott összegen felül.

Megismételte pártja álláspontját: a paksi bővítés biztonsági és fenntarthatósági aggályokat is felvet, de az pénzügyi okokból sem támogatható, mert a projekt szerinte rossz üzleti számításokon alapul. Nem olcsó és nem tiszta energia az atomerőműben termelt, hiszen annak árába sem az erőmű létesítésének, sem a hulladék elhelyezésének költségei nem épülnek be - jelentette ki.

A frakcióvezető-helyettes kérdésre pártja viszonyát a migrációhoz úgy fogalmazta meg: külön kell kezelni a bevándorlókat és a menekülteket. Utóbbiakat a Genfi egyezménynek megfelelően segíteni kell, előbbiek esetében azonban minden országnak meg kell adni a jogot, hogy eldöntse, beengedi-e őket. Mindenkinek elsősorban a saját lakóhelyén kell megélhetési lehetőséget biztosítani - tette hozzá.

Kijelentette azt is: ha az országok nem veszik komolyabban a klímaváltozás problémáját, akkor a migráció már olyan méreteket ölthet, ami már nem állítható meg az országhatároknál egy kerítéssel.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!